Промовирани огласи »

Нормално е да бидеме возбудени кога ќе ја добиеме првата понуда за работа. Приклучувањето кон работната сила со полно работно време може да значи плата, бенефиции и пат до финансиска независност. Но, пред  да прифатите понуда, важно е да процените што точно ви ветува компанијата и да преговарате за истата. Според едни изстражувања околу 56% од работниците чуствуваат голем страв кога преговараат.

Како да преговарате за погоелма плата од понудената?

Бидејќи  работодавецот ве одбрал вас сметајќи ве за најдобар кандидат за одбраната функција не треба да имате страв додека преговарате. Препорачливо е никогаш да не ја прифаќате понудата на лице место и наместо тоа, да одвоите малку време за да го истражите пазарот за вашата позиција. Откако ќе знаете што сакате од преговорите, побарајте да разговарате за понудата.

Како да се подгответе за преговор?

Важен дел од преговарачкиот процес е да се подготвите за сè што може да  се случи. Знаејќи што е разумна побарувача и покажува на компанијата дека имате истражувано доволно за да го направете првичното барање. Важно е да имате причина зошто барате да преговарате. На пример, ако луѓето во вашата област или во други компании на слична позиција со вашето ниво на обрзование заработуваат повеќе. За ова ви е потребна причина да докажете зошто сметате дека заслужувате поголема плата. Ако кажете само „сакам повеќе“ нема да го добиете посакуваното.

Промовирани огласи »

Новиот вид на корона „Кракен“ е позаразен од сите досега, предупредува Светската здравствена организација.

Подваријантата на корона вирус XBB.1.5. ја загрижи Светската здравствена организација, која го нарече најзаразната подваријанта на Ковид што некогаш била откриена. Вирус XBB.1.5. експертите го нарекуваат и „Кракен“, по легендарното морско чудовиште, џиновски октопод кој влечеше бродови до дното и убиваше морнари.

Тоа е подваријанта на омикронскиот вид на корона вирусот, кој веќе ја зафаќа Америка, а „Кракен“ брзо се прошири и во Европа, но првите информации укажуваат дека предизвикува блага клиничка слика, како и омикрон.

Загрижени сме поради брзината на ширење на оваа подваријанта во Америка и одредени европски земји. Тоа е екстремно заразен вид и колку повеќе можности има вирусот да се шири, толку повеќе можности ќе има за промени и мутации, рече д-р Марија ван Керхов од СЗО.

„Кракен“ е откриен во Франција, Германија, Холандија, Шпанија, Ирска, Австралија, Сингапур, Индија... На протеините на шилецот има 14 нови мутации, што значи дека полесно ги инфицира и луѓето кои веќе имаат имунитет од корона, било преку вакцинација или претходна болест. Тоа ги прави поподложни на инфекција, но не и на сериозна клиничка слика.

Промовирани огласи »

Американскиот гигант за онлајн шопинг Амазон планира да отпушти повеќе од 18.000 работници, потврди извршниот директор Енди Џеси.

Откако веста за отпуштањата протече во јавноста, Џеси ја потврди шпекулацијата во објава на веб-страницата на Амазон, велејќи дека разговорите со погодените работници ќе започнат на 18 јануари, со отпремнина и поддршка за наоѓање други работни места.

Најмногу отпуштања има во одделенијата на онлајн продавници

Најпогодени од отпуштањата ќе бидат онлајн продавницата (Amazon Stores) и одделенијата за управување со човечки ресурси, рече тој.

Компанијата со седиште во Сиетл почна да отпушта работници во својот оддел за уреди во ноември, при што извор изјави за Ројтерс во тоа време дека има за цел 10.000 отпуштања.

Амазон вработува повеќе од 1,5 милиони работници на глобално ниво, е втор најголем приватен работодавач во САД и се подготвува за веројатно забавување на растот на бизнисот бидејќи зголемената инфлација ги принудува бизнисите и потрошувачите да ги намалат трошоците.

Скратување на повеќе работни места од другите големи компании

Според најавата, Амазон ќе укине повеќе работни места од другите големи компании, што ќе претставува брз пресврт за трговецот кој во претходните месеци ја удвои горната граница на основната плата во компанијата за подобро да се натпреварува за таленти, пишува Ројтерс.

Имено, во пресрет на очекуваната рецесија и поради послабите деловни резултати, отпуштања веќе најавија во претходните месеци, меѓу другите, Мета, сопственикот на Facebook, кој рече дека ќе отпушти повеќе од 11.000 работници, Мајкрософт објави дека би отпуштила околу илјада, а во масовни отпуштања веќе започна социјалната платформа Твитер.

EPA-EFE/CJ GUNTHER

Промовирани огласи »

Божиќ во Македонија

Повеќето христијани во Северна Македонија припаѓаат на Православната Црква и затоа Божиќ се слави на 7-ми јануари.

Божиќните прослави започнуваат на 6ти јануари, на денот кој се нарекува „Коледе“. На овој ден луѓето, особено децата, сакаат да одат пеејќи песни на своите соседи. Им се даваат овошје, јаткасти плодови и монети.

На крајот на ноќта се подава специјален бадников леб во кој се крши паричка. Секој зема парче и ако ја пронајде паричката, ќе имате среќа за следната година (а можеби ќе треба да го организирате и огнот следната година!).

На Бадник (6-ти јануари) луѓето со нетрпение го очекуваат специјалниот божиќен оброк што ќе се јаде навечер. Оброкот се нарекува „посна вечера“ и традиционално не содржи млечни производи, месо или производи од животинско потекло. Јадењата може да вклучуваат јаткасти плодови, свежо и сушено овошје, печен бакалар или пастрмка, леб, супа од грав, салата од компири, ајвар (натопување со црвена пиперка), сарма (листови зелка полнети со ориз и зачини). На крајот од вечерата се врти питата со паричка.

На Божиќ (7-ми јануари) повеќето христијани одат на служба во црква, а потоа се враќаат дома за да јадат голема божиќна гозба! Традиционалната Божиќна честитка е „Христос се роди“на што се одговара со „Навистина се роди“.

Божиќ во Србија

Во Србија главна црква е Православната црква и сè уште го користат стариот „Јулијански“ календар, што значи дека Бадник е на 6ти јануари, а Божиќ е на 7ми јануари!  Доаѓањето во православната црква започнува на 28 ноември и трае шест недели. За време на доаѓањето, некои луѓе постат и не јадат храна која е од животинско потекло (месо, млеко, јајца итн.). Земјите Србија и Црна Гора споделуваат многу божиќни традиции. На Бадник (наречен „Бањи дан“ преку ден и „Бање вече“ по зајдисонце), семејствата се собираат и многу луѓе постат и не јадат храна која е од животинско потекло. Тоа е последниот ден од Божиќниот пост. Божиќ е многу религиозен празник и повеќето луѓе одат на Божиќните служби.

 Утрото на Бадник, таткото на семејството одел во шумата да исече млад даб наречен „Бадњак“ (бадникова елка). Пред црквите се палат огнови од бадниковите гранки. На Божиќ зората се дочекува со ѕвонење на црковните ѕвона. Првиот човек што ќе влезе во куќа на Божиќ се смета дека носи среќа во куќата и целото семејството.

На Божиќ се јаде посебен вид леб. Се вика „чесница“ и е направен во тркалезна форма. Понекогаш се прави со користење на дел од „силната вода“. Секој член на семејството добива парче (и куќата исто така). Во неа се крие паричка и кој ќе ја добие паричката ќе има особена среќа следната година!

Божиќ во Грција

На Бадник, децата, особено момчињата, често излегуваат пеејќи „каланда“ на улиците. Тие свират на тапани и пеат. Носењето брод е многу стар обичај на грчките острови.

Стара и многу традиционална декорација е плитка дрвена чинија со парче жица обесена преку работ. Гранче босилек завиткано околу дрвен крст кој виси од жицата. Во садот се чува малку вода за босилекот да биде жив и свеж. Еднаш дневно некој, обично мајка на семејството, го потопува крстот и босилекот во некоја света вода и ги користи за да ја посипува секоја соба од куќата. Се верува дека ова ги држи подалеку лошите духови.

Секој декември, на плоштадот Аристотел во градот Солун (кој е втор по големина град во Грција) се поставува огромна новогодишна елка и три јарболи едрилица. Тоа е популарна туристичка атракција. Исто така, има големи изложби на бродови во други големи грчки градови како Атина. Украсените бродови се стара традиција во Грција каде што малите бродови биле поставени во домовите кога морнарите се враќале од морските патувања.

Божиќните дрвја се популарни во Грција. Првата позната елка во Грција била во 1833 година и била поставена од кралот Ото покрај голем украсен брод. Со текот на времето, особено кон крајот на 20 век, украсените новогодишни елки станаа попопуларни од украсувањето на брод. Одењето на полноќна миса е многу важно за повеќето Грци.

Главниот божиќен оброк е често јагнешко или свинско месо, печено во рерна. Често се служи со пита со спанаќ и сирење и разни салати и зеленчук. Други божиќни и новогодишни јадења вклучуваат „баклава“ (слатко пециво направено од фило пециво исполнето со сечкани ореви и засладено со сируп или мед), кадаифи (пециво направено од специјална форма на рендано тесто за фило и со вкус на јаткасти плодови и цимет). Пецивата се јадат или за појадок или како предјадење. Популарен божиќен десерт е долгнавесен бисквит/колачи направени од брашно, маслиново масло и мед и валани во сечкани ореви. Традиционална декорација на трпезата се лебовите (Христов леб или бадников леб). Тоа е кружен сладок леб кој е зачинет со цимет, портокал и каранфилче. Врвот е украсен со крст. Лебот се прави на Бадник спремен да се јаде на Божиќ. На грчки Среќен Божиќ е „Кала Кристогена“.

Во Грција, подароците честопати им ги носи на децата Агиос Василис / Άγιος Βασίλης (Свети Василиј/Свети Василис) на 1 јануари, бидејќи тоа е Денот на Свети Василиј.

На денот на Нова Година, на многу места во Грција, постои традиција на Бунаматес (bouna-MA-thes). Возрасните во семејството им даваат пари и подароци на децата посакувајќи им среќна нова година.

Постои и специјална торта за денот на Свети Василиј наречена „Василопита“. На тортата има зготвена паричка внатре. Во некои делови на Грција тортата е лесен и сладок пандишпан, но во други е повеќе како леб. Кој ќе ја најде паричката во нивното парче се смета дека ќе има среќа за годината. Во некои семејства, таткото на куќата ја сече василопитата и ги дава парчињата. Традиционално, првиот дел е за Исус, вториот е за Марија, третиот е за сиромашните и четвртиот е за домаќинството. Потоа, остатокот од парчињата оди кај членовите на семејството/домаќинството во зависност од нивната возраст, со најстарата личност прво.

Луѓето во Грција, исто така, го слават Богојавление на 6-ти јануари. Во Грчката православна црква, Богојавление го слави крштевањето на Исус. Познат е и како „Благословот на водите“. Има многу настани низ целата земја каде што младите мажи се нуркаат во навистина студени езера, реки и морето за да се обидат први да добијат крст кој бил благословен од свештеник и фрлен во водата. Кој прв ќе го добие крстот, треба да има среќа во текот на следната година. 

Божиќ во Украина

Божиќ во Украина може да се слави на 25ти декември или 7ми јануари. Тоа е затоа што различни православни и грчко-католички цркви во Украина го користат стариот „Јулијански“ или „новиот“ Грегоријански календар за нивните црковни празници. Повеќе Украинци и украински цркви го слават Божиќ на 25-ти декември.

  На украински Среќен Божиќ е „Веселого Риздва“ Веселохо Риздва или „Христос Рождається“ Кристос Рождається (Христос се роди).

Главниот божиќен оброк, наречен „Свијата Вечерија“ (или Света вечера) се јаде на Бадник (24 декември или 6 јануари). Традиционално луѓето постат (не јадат ништо) цел ден, но може да го започнат денот со пиење света вода што е благословена во црквата.

Не можи да започни јадењето на оброкот доколку не се види првата ѕвезда на небото. Така, луѓето (особено гладните) излегуваат надвор штом ќе почне да се стемнува за да се обидат да ја забележат првата ѕвезда. Ѕвездата го претставува патувањето на мудреците да го најдат Исус и дека Исус е роден, па Божиќ може да започне!

Оброкот обично има 12 јадења кои ги претставуваат 12-те ученици на Исус. Традиционално, јадењата немаат месо, јајца или млеко во нив. Главното јадење често е „кутија“ еден вид слатка каша од пченица. Други јадења може да вклучуваат печурки, кисела зелка, црвен „борш“ (супа од цвекло), кнедли познати како „вареники“ (Пиероги), „холопчи“ (ролни од зелка, направени без месо)„Пирижки“ (лепчиња од зелка). ), белвица и „колач“ (специјален бадников леб).

Во просторијата каде што се јаде Свијата Вечерија, нормално е поставена декорација на Дидух. Дидухот е направен од сноп пченица и ги симболизира големите полиња со пченица во Украина. 

Свети Никола (познат како Свјати Николај) ги посетува децата во Украина на 19 декември. Дедо Мраз често патувал со својата внука Снегурочка (што значи снежна девојка).

Правењето снегулки од хартија за ставање на дрвото или на прозорците е популарна декорација. Во делови од западна Украина, елките често се украсени со вештачки пајакови мрежи поради приказната за Божиќниот пајак. Тие се  изработени од хартија и сребрена жица, наречени „павучки“ (што значи „мал пајак“).

Божиќ во Ерменија

Ерменската апостолска црква го слави Божик на 6ти јануари. На овој ден се слави и Богојавление (што значи дека Исус бил Божји син).

Некои Ерменци постат (не јадат ништо) неделата пред Божиќ. Бадниковата вечера се нарекува khetum 'Խթում'. Често вклучува јадења како што се ориз, риба „нуիկ“ (зелена блитва и наут) и супа од јогурт/пченица наречена танабур „թանապուր“. Десертите вклучуваат сушено овошје и јаткасти плодови, роџик (цели излупени ореви навојни на врвка и обвиткани во желе од грозје), бастук (десерт налик на хартија направен од желе од грозје, пченкарен скроб и брашно). Ова  мени е дизајнирано да го олесни стомакот од еднонеделниот пост и да ги подготви за поголемата Божиќна вечера. Децата им носат подароци со овошје, јаткасти плодови и други бонбони на постарите роднини.

Во Ерменија, Дедо Мраз е познат како Gaghant Baba / Kaghand Papa (традиционална фигура која се поврзува со Нова Година) или Dzmer Papik / Ձմեռ Պապ (што се преведува како „Зимски татко/дедо“). Тој традиционално доаѓа на новогодишната ноќ (31-ви декември), бидејќи самиот Божиќ се смета за повеќе верски празник во Ерменија.

На ерменски Среќен Божиќ е Shnorhavor Amanor yev Surb Tznund. На почетокот на декември на Плоштадот на Републиката во Ереван, главниот град на Ерменија е поставена голема елка (Тонатсар).

Омилена и традиционална празнична храна во Ерменија вклучуваат Аношабур (ерменски божиќен пудинг), Хозе буд (глазирана шунка) и сушено овошје. Секоја куќа е подготвена со многу слатки бидејќи секој може да затропа на вратата и да влезе на забава!

Уживајте со своите најсакани и најблиски во празничната атмосфера.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »