Промовирани огласи »

Италијанскиот производител „Фиат“ ги претстави првите фотографии од својот нов модел, кој ќе се произведува во фабриката во Крагуевац во Србија, еден месец пред светската премиера. Новиот убавец на четири тркала е инспириран од „пандата“ од осумдесетите, неговото официјално име ќе биде „гранде панда“, а првите автомобили најверојатно ќе излезат од производната лента на крајот на годината, а производството ќе започне во октомври. 

Достапната Grand Panda се очекува да биде еден од најприфатливите модели на Fiat, кој ќе се натпреварува со поевтините возила како што се Citroen C3, Dacia Sandero и разни кинески електрични возила. Се проценува дека целосно електричната верзија би можела да чини околу 23.000 евра, а хибридната околу 15.000.

Според производителот, ова ќе биде вистински семеен автомобил прилагоден на урбаната средина и дизајниран да ги задоволи потребите на клиентите ширум светот.

Од јануари 2021 година, фабриката во Крагуевац работи во рамките на концернот „Стелантис“, кој го сочинуваат „Фиат Крајслер Аутомобилис“ и Групацијата ПСА. Од 2012 година до минатата година таму се произведуваше „Фиат 500Л“. Ова возило веќе неколку години е класифицирано како постар модел, а побарувачката е значително намалена.

Новата „панда“ е дизајнирана во Торино и е првиот нов производ во семејството што ќе биде проследено со лансирање на ново возило секоја година до 2027 година. Овој модел е на истата глобална и мулти-енергетска платформа „паметен автомобил“ , кој работи во секој регион во светот, дозволувајќи му на брендот да создаде многу различни возила и да одговори на потребите на клиентите ширум светот. Тоа значи дека неколку модели произведени од оваа компанија ќе бидат базирани на истата платформа, која веќе ја користи „Citroen C3“, француска компанија која исто така е дел од „Stelantis“.

„Grande Panda“ ќе биде долга 3,99 метри, ќе има пет седишта за патниците за задоволување на семејните потреби. Новото возило прво ќе се нуди во Европа, Блискиот Исток и Африка. Компанијата не објави фотографии од внатрешноста. Официјалното претставување на новиот модел ќе се случи на 11 јули во Торино, кога Fiat го слави својот 125 роденден.

Според договорот меѓу Владата на Србија и „Стелантис“ се предвидува вработување на уште 1.000 лица. Досега ги имало 500, но тој број веќе е зголемен, бидејќи им се приклучиле и дел од работниците кои биле ангажирани на привремена работа во фабриките за автомобили во Словачка и Полска.

Бизнис.Курирс.рс

Фото: Фиат Стелантис

Промовирани огласи »

Од 18.6.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар)
  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар)
  • Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,00 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС 44,458(денари/килограм)

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НСсе зголемува за 0,819 ден/кг и сега ќе изнесува 44,458 ден/кг.

Промовирани огласи »

Поконкретни информации за новата цена на електричната енергија што треба да важи од 1 јули годинава ќе имаме во текот на наредната недела по завршувањето на тендерот на ЕВН хоум за набавка на електрична енергија. Досега сме имале многу потешки периоди и никогаш не сме дозволиле да има сериозна промена на цената на струјата и секогаш сме воделе сметка да го сочуваме стандардот на граѓаните и сега ќе се водиме исклучиво од нивните потреби, порача денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски.

Нагласи дека поконкретни информации за цената ќе има во текот на наредната недела откако РКЕ ќе ги има на располагање сите потребни параметри. На цената, посочи, ќе влијае и профитната маржа, која од 1 јули ќе биде 9,9 наместо досегашните 11,5 проценти. Нова цена на струјата, како што кажа, се носи сега, а не во декември заради тоа што на стариот универзален снабдувач му истекува лиценцата на 30 јуни. Во текот на следната година, додаде, не би требало да носиме одлука за цена во јуни, туку само во декември која ќе важи за цела 2026 година.

РКЕ никогаш до сега не дозволи да има ценовни шокови, така и сега ќе ги искористиме сите механизми кои ни стојат на располагање за да нема ценовен шок. Треба да почекаме да заврши тендерот за набавка на електрична енергија на 21 јуни и ЕВН хоум да ги достави пресметките за цената на електричната енергија на контрола во РКЕ за да видиме колкава ќе биде цената. Правиме напори и анализи да бидеме прва земја во Европа која ќе има три часа евтина тарифа во текот на денот. Нема да ја воведеме од 1 јули, туку некаде во ноември, декември или јануари идната година. Тоа ќе зависи од анализите, изјави Бислимоски.   

Владата, како што кажа, веќе донесе одлука со која цената на електричната енергија што ЕСМ ќе му ја понуди на универзалниот снабдувач по 1 јули е 60 евра за мегават час. Исто така, ЕСМ нема да понуди 100 проценти од потребите на малите потрошувачи и домаќинствата кои се на регулираниот пазар, туку само 85 проценти.

Оваа цена од 60 евра за мегават час на некој начин е изненадување и за мене, бидејќи во услови на криза нудеа пониска, но на некој начин може да ја изменаџираме. Мене ме загрижуваат 15-те проценти кои треба да ги набавува ЕВН хоум на слободниот пазар. На фјучерсите што ги гледаме во текот на денот цената се движи од 90 до 100 евра и е повисоко од тоа што го дава ЕСМ. Како и досега, и сега ќе ги искористиме сите механизми за да не предизвикаме ценовни шокови за граѓаните, истакна Бислимоски.

До 2019 година кога РКЕ ја одредуваше цената по која ЕСМ ја нудеше на регулираниот пазар, додаде, никогаш не беше повисока од 45 евра за мегават час и со таа цена им се обезбедуваа приходи од 15 милиони евра.

Порача дека цената на лебот не е поврзана со цената на електричната енергија на регулираниот пазар и додаде дека најголемите производители на леб во државата своите потреби за електрична енергија ги обезбедуваат на слободниот  пазар. Тоа, како што кажа, се околу 95 отсто од компаниите кои произведуваат леб.

Во изминатиот период цените на електрична енергија на слободниот пазар се далеку пониски отколку што беа во 2023, 2022, и 2021 година. Затоа не држи било каква шпекулација дека промената на цената по која ќе ги снабдува универзалниот снабдувач малите потрошувачи ќе влијае на дополнително поскапување на лебот. Тоа е тотално неточно и претставува највулгарна шпекулација, рече Бислимоски.

Истакна дека во изминатиот период имаше денови кога цената на слободниот пазар на електрична енергија имаше негативна вредност или блиску до 0 и дека просечните цени се од 50 до 80 проценти пониски отколку во изминатите неколку години.

Промовирани огласи »

Прочитајте го неделниот хороскоп од 17 јуни до 23 јуни 2024 година и дознајте што ви кажуваат ѕвездите кога е во прашање вашата кариера. 

Еве како изгледа вашиот кариерен хороскоп:

Овен: Оваа недела ќе биде полна со динамика и енергија која ќе ве поттикне да постигнете големи успеси во вашата кариера. Вашата решителност и лидерски способности ќе ви помогнат да ги надминете сите предизвици.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со силен фокус на вашите цели и амбиции. Ќе се чувствувате полни со енергија и мотивација за да ги започнете новите проекти. Потрудете се да ги искористите овие денови за да преземете иницијатива и да ги покажете вашите лидерски вештини.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на работа со детали и решавање на тековните задачи. Вашата способност за брзо и ефикасно донесување одлуки ќе биде од голема важност. Потрудете се да останете фокусирани и организирани за да ги завршите задачите на време.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата енергија и ентузијазам ќе бидат заразни за колегите. Бидете отворени за соработка и не се плашете да прифатите нови предизвици.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете план како да ги постигнете. Ова е време за личен раст и развој, како и за подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата енергија и амбиција ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете решителни и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Бик: Оваа недела ќе биде време за стабилност и напредок во вашата кариера. Вашата упорност и практичност ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да се истакнете во работната средина.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со акцент на организација и планирање. Вашата способност да ги анализирате ситуациите и да донесувате рационални одлуки ќе биде клучна. Потрудете се да ги поставите вашите приоритети и да работите на важните задачи.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на завршување на започнатите проекти. Вашата трпеливост и внимание на деталите ќе ви помогнат да ги завршите задачите успешно. Бидете истрајни и не дозволувајте ништо да ве одвлече од вашите цели.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги споделите вашите идеи со колегите и надредените. Вашата практична перспектива и способност за решавање проблеми ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да иницирате нови проекти и да преземете одговорност.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и размислување за вашите долгорочни цели. Размислете за вашите постигнувања и направете планови за иднината. Ова е време за полнење на батериите и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата упорност и практичност ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете фокусирани и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Близнаци: Оваа недела ќе биде полна со комуникација и можности за мрежно поврзување. Вашата флексибилност и способност за брзо учење ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со многу динамика и нови информации. Ќе имате можност да се поврзете со нови колеги и да разменувате идеи. Потрудете се да останете фокусирани и организирани за да го извлечете максимумот од овие интеракции.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на тимска работа и соработка. Вашата способност за комуникација ќе ви помогне да ги пренесете вашите идеи и да добиете поддршка од колегите. Бидете отворени за нови перспективи и идеи.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата креативност и способност за размислување надвор од кутијата ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да се истакнете и да ги покажете вашите вештини.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата комуникациска способност и флексибилност ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете отворени и прилагодливи, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Рак: Оваа недела ќе биде време за емоционална интелигенција и грижа во вашата кариера. Вашата способност да ги разбирате потребите на другите и да создавате поддржувачка средина ќе ви помогне да напредувате.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со фокус на односи и комуникација. Ќе имате можност да ги зајакнете врските со колегите и надредените. Вашата емпатија и способност за слушање ќе бидат ваши најсилни страни.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на организација и грижа за деталите. Потрудете се да ги завршите тековните проекти и да ги подредите вашите задачи. Вашата посветеност и трпеливост ќе ви помогнат да ги надминете сите предизвици.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ја покажете вашата креативност и интуиција. Вашите идеи и пристапи ќе бидат високо ценети од колегите. Искористете го овој ден за да предложите нови иницијативи и да преземете водство во проекти.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за рефлексија и личен раст.

Вашата емпатија и способност за создавање поддржувачка средина ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете посветени и грижливи, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Лав: Оваа недела ќе биде полна со можности за вас да блеснете во вашата кариера. Вашата харизма и лидерски способности ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да се истакнете во работната средина.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со енергија и самодоверба. Ќе се чувствувате инспирирани да преземете иницијатива и да ги покажете вашите лидерски вештини. Потрудете се да ги споделите вашите идеи и визии со колегите и надредените.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на соработка и тимска работа. Вашата способност да ги мотивирате и инспирирате другите ќе биде од голема важност. Потрудете се да останете отворени за нови идеи и да ги поддржувате вашите колеги.

Петок: Ќе се чувствувате мотивирани да ги завршите започнатите проекти и да преземете нови предизвици. Вашата креативност и ентузијазам ќе бидат заразни за тимот. Искористете го овој ден за да иницирате нови проекти и да преземете водство.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата харизма и лидерски способности ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете самоуверени и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Девица: Оваа недела ќе биде време за фокусирање на детали и ефикасност во вашата кариера. Вашата аналитичка природа и способност за организација ќе ви помогнат да постигнете значителен напредок.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со фокус на планирање и организирање на вашите задачи. Ќе имате можност да ги разгледате вашите приоритети и да поставите јасни цели. Потрудете се да создадете структуриран план и да ги распределите задачите соодветно.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на решавање на деталите и завршување на проектите. Вашата способност да ги забележите малите, но важни аспекти ќе биде клучна. Потрудете се да останете фокусирани и да ги исполните вашите обврски со прецизност.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите анализи и решенија. Вашите идеи и предлози ќе бидат високо ценети од колегите и надредените. Искористете го овој ден за да ја покажете вашата експертиза и да преземете иницијатива.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и рефлексија. Размислете за вашите постигнувања и направете планови за иднината. Ова е време за полнење на батериите и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата аналитичка способност и внимание на деталите ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете организирани и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Вага: Оваа недела ќе биде фокусирана на балансирање и хармонија во вашата кариера. Вашата дипломатичност и способност за соработка ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да ги надминете предизвиците.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со можности за подобрување на односите со колегите и надредените. Вашата способност да ги разбирате и усогласувате различните интереси ќе биде клучна. Потрудете се да создадете пријатна работна атмосфера и да ги решавате конфликтите со дипломатија.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на тимска работа и соработка. Вашата природна харизма и вештина за комуникација ќе ви помогнат да ги мотивирате и инспирирате вашите колеги. Потрудете се да останете отворени за нови идеи и перспективи.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата креативност и способност за естетика ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да ја покажете вашата визија и да преземете водство во проектите.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата дипломатичност и способност за соработка ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете хармонични и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Скорпија: Оваа недела ќе биде време за интензивен фокус и решителност во вашата кариера. Вашата страст и упорност ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да ги надминете сите предизвици.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со силен фокус на вашите цели и амбиции. Ќе се чувствувате полни со енергија и мотивација да ги започнете новите проекти. Потрудете се да ги споделите вашите идеи и стратегии со колегите и надредените.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на истрајност и посветеност на деталите. Вашата способност да се концентрирате и да ги завршувате задачите ќе биде клучна. Потрудете се да останете фокусирани и да ги надминете сите пречки што ќе ви се појават на патот.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата страст и решителност ќе бидат заразни за тимот. Искористете го овој ден за да преземете водство и да покажете дека можете да се справите со големите предизвици.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата страст и упорност ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете фокусирани и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Стрелец: Оваа недела ќе биде време за нови можности и авантури во вашата кариера. Вашата оптимистичка природа и желба за учење ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да ги проширите вашите хоризонти.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со ентузијазам и желба за истражување на нови проекти. Ќе се чувствувате мотивирани да ги споделите вашите идеи и да преземете иницијатива. Потрудете се да ги искористите овие денови за планирање и поставување на јасни цели.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на учење и развој. Вашата љубопитност и отвореност за нови информации ќе ви помогнат да напредувате. Потрудете се да присуствувате на семинари, работилници или да се вклучите во обуки кои ќе ви помогнат да ги надградите вашите вештини.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашиот ентузијазам и оптимизам ќе бидат заразни за тимот. Искористете го овој ден за да преземете водство и да покажете дека можете да се справите со големите предизвици.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата љубопитност и оптимизам ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете отворени за нови искуства и посветени на вашите цели, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Јарец: Оваа недела ќе биде време за напорна работа и посветеност во вашата кариера. Вашата дисциплина и амбиција ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели и да се истакнете во работната средина.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со силен фокус на вашите задачи и обврски. Ќе бидете мотивирани да работите напорно и да ги постигнете вашите професионални цели. Потрудете се да бидете организирани и да ги поставите вашите приоритети.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на завршување на тековните проекти и решавање на проблемите. Вашата посветеност и способност за детално планирање ќе бидат клучни. Потрудете се да останете фокусирани и да ги надминете сите пречки што ќе ви се појават на патот.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата амбиција и лидерски способности ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да покажете дека можете да се справите со големите предизвици и да преземете водство.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата дисциплина и амбиција ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете посветени и организирани, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции. 

Водолија: Оваа недела ќе биде време за иновации и креативност во вашата кариера. Вашата уникатна перспектива и способност за размислување надвор од кутијата ќе ви помогнат да постигнете значителен напредок.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со инспирација и нови идеи. Ќе бидете полни со енергија и мотивација за да ги преземете новите проекти. Потрудете се да ги споделите вашите иновативни идеи со колегите и надредените, и да иницирате промени.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на тимска работа и соработка. Вашата способност за комуникација и поврзување со другите ќе биде клучна. Потрудете се да ги мотивирате и инспирирате вашите колеги, и да работите заедно на заедничките цели.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да ги презентирате вашите идеи и да иницирате нови проекти. Вашата креативност и визија ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да преземете водство и да покажете дека можете да ги надминете предизвиците.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и полнење на енергијата. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата креативност и уникатна перспектива ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете иновативни и посветени, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Риби: Оваа недела ќе биде време за креативност и интуиција во вашата кариера. Вашата способност да ги разберете потребите на другите и да најдете иновативни решенија ќе ви помогне да напредувате.

Понеделник и Вторник: Неделата започнува со фокус на вашата креативност и интуиција. Ќе бидете инспирирани да ги користите вашите уметнички и иновативни способности за решавање на проблемите. Потрудете се да ги споделите вашите идеи со колегите и надредените.

Среда и Четврток: Овие денови ќе бидат посветени на соработка и поддршка. Вашата емпатија и способност да се поврзувате со другите ќе бидат клучни. Потрудете се да работите заедно со вашиот тим и да ги поддржувате колегите во постигнувањето на заедничките цели.

Петок: Ќе се чувствувате инспирирани да иницирате нови проекти и да преземете водство. Вашата интуиција и креативност ќе бидат високо ценети. Искористете го овој ден за да ги покажете вашите способности и да преземете нови предизвици.

Викенд: Искористете го викендот за одмор и рефлексија. Размислете за вашите долгорочни цели и направете планови за нивно постигнување. Ова е време за личен раст и подготовка за новите предизвици што ве очекуваат.

Вашата креативност и интуиција ќе ви донесат многу можности за успех оваа недела. Продолжете да бидете емпатични и иновативни, и ќе ги постигнете вашите професионални амбиции.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »