Промовирани огласи »

ФОТОГРАФИЈА на која се гледаат двајца од најдобрите светски фудбалери, Лионел Меси и Кристијано Роналдо, како позираат заедно во новата кампања за Луј Витон, го зафати интернетот, но малкумина го забележаа деталот на шаховската табла пред која позираа спортистите.

На фотографијата направена од светски познатата фотографка Ани Лејбовиц, Меси и Роналдо играат шах и размислуваат за потегот што ќе го направат.

https://t.co/P63O6ZFh9m

— PaulXRP | 🇬🇭$$$$XRP 🇨🇮 (@CryptoboyX) November 19, 2022

Само вистинските љубители на шах забележаа дека фигурите на шаховската табла се поставени да го имитираат легендарниот судир во 2017 година помеѓу Магнус Карлсен и Хикару Накамура.

Многумина се убедени дека креаторите на рекламата го избрале токму овој натпревар бидејќи ривалството меѓу Меси и Роналдо неодоливо потсетува на она на Карлсен и Накамура.

Познатата ждрепка

Магнус Карлсен пет пати по ред беше светски шампион, а го нарекуваат Моцарт на шахот и еден од најдобрите шахисти на сите времиња.

Second greatest rivalry of our time mimicking the greatest https://t.co/9ncVVgUnzs

— Magnus Carlsen (@MagnusCarlsen) November 19, 2022

Хикару Накамура, најдобриот шаховски стриминг на денешницата и светски шампион во Фишер-шах, е неговиот најголем ривал и единствениот што го држи врвот на една од официјалните рангирања покрај него.

Положбата на фигурите на шаховската табла пред Роналдо и Меси го покажува ремито на Карлсен и Накамура во 2017 година, односно алудира на тоа дека и Меси и Роналдо на свој начин се најголеми на сите времиња.

Се прашував зошто оваа шаховска позиција ми изгледа позната“, напиша Накамура на Твитер, а Карлсен ја коментираше и фотографијата.

Второто најголемо ривалство на нашето време, рече тој.

Промовирани огласи »

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика синоќа на вечера директорите на група европски компании за да ги разубеди од селење во Соединетите Американски Држави, кои ги мамат со пониски цени на енергијата и даночни поттикнувања. Европските политички лидери ги вознемирија мерките кои ги усвои кабинетот на американскиот претседател Џо Бајден нудејќи, меѓу другото, даночни олеснувања за производите од домашните фабрики.

Индустријата во Европската Унија ги предупреди САД дека со тие мерки станува поконкурентно одредиште за инвестиции од Европа. Европа мора поагресивно да ја штити својата индустрија или таа ќе се отсели, порача за време на викендот Ерик Трапие, извршниот директор на Десо авијасион и шеф на Француската федерација на металската индустрија.

Имаме тешкотии со компаниите кои почнуваат да размислуваат за селидба на производството во странство и за идни инвестиции надвор од Европа, кажа за Ројтерс неименуван француски функционер, наведувајќи ги како причина високите трошоци за енергија и американските закони.

На вечерата во Елисејската палата францускиот претседател ќе се обиде да ги убеди лидерите на компаниите, вклучувајќи ги хемиските групи Солвеј и Ер ликвид, автокомпаниите Волво и БМВ, фармацевтскиот џин Астразенека и телекомуникациските групи Ериксон и Оранж, да останат во Европа.

Макрон сака тие да вложуваат во Франција. Не се знае со што францускиот претседател може да ги убеди компаниите да се откажат од селење во САД, но Франција минатиот викенд претстави бројни мерки со кои на домашните компании ќе им го ублажи товарот на високите сметки за струја.

Европските компании се сè погласни во критиката на остриот раст на цените на енергијата поради европските санкции против Русија.

Макрон ја повика Европската Унија да го следи примерот на САД и да ги повика државните тела да купуваат европски производи за да се поддржи европското производство, но наиде на отпор на противниците на протекционизмот меѓу членките на ЕУ, истакнува Ројтерс.

Промовирани огласи »

Идеално, работната култура се состои од средина во која на вработените им се верува, се третираат како достојни, а не на микроменаџирање. На вработените им се доверени вредноститевизијатамисијата и стратешката рамка во која од нив се очекува да ја вршат својата работа.

Тие добиваат честа комуникација, се третираат со почитучтивост и имаат придонес во секој аспект на работата што се ангажирани да ја произведуваат. Тие се исто така се охрабрени да зборуваат за тоа во што веруваат кога учествуваат во решавање на проблем за клиентот. Организацијата им верува со своите најзначајни и критични финансиски информации за да не бидат исклучени од деловните проблеми.

Ниту едно работно место не е секогаш опкружено со совршена работна средина и култура за поддршка за поттикнување на мотивацијата на вработените. Доколку како работодавач сте мотивирани да го проширите својот круг на вработени секогаш можете да не контактирате на KARIERA.mk

Промовирани огласи »

На светските пазари доларот порасна во однос на кошничката валути минатата недела, по четири недели пад, бидејќи лидерите на американската централна банка повторија дека ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки, иако со побавно темпо.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,45 отсто, на 106,90 поени.

Истовремено, доларот зајакна за 0,25 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото се лизна на 1,0325 долари.

Курсот на доларот порасна уште повеќе, 1,1 отсто во однос на јапонската валута и достигна 140,35 јени.

Закрепнувањето на доларот, по четири недели пад, е последица на јасните пораки на шефот на ФЕД дека централната банка ќе продолжи да ги зголемува клучните каматни стапки.

Минатата недела податоците за растот на цените на производителите од 8 отсто во 12-те месеци заклучно со октомври, што беше помалку од еден месец порано и помалку од очекуваното, потврдија дека инфлаторните притисоци во САД се намалуваат.

Челниците на ФЕД велат дека е долг патот до сузбивање на инфлацијата

Сепак, челниците на ФЕД велат дека има уште долг пат за да се потисне инфлацијата, поради што ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки.

Сепак, некои од нив сигнализираат дека темпото на зголемување на каматните стапки може да се забави.

Откако ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени четврта сесија по ред на почетокот на ноември, аналитичарите очекуваат забавување на стапката на пораст до 0,50 процентни поени во декември.

Меѓу другото, гувернерот на Банката на федерални резерви, Кристофер Валер, неодамна изјави дека ќе бидат потребни низа послаби извештаи за инфлацијата за централната банка да ја тргне ногата од сопирачките.

Пазарите сега треба да се концентрираат на крајната точка на зголемувањето на каматните стапки, а таа точка е веројатно уште многу далеку, рече Валер.

Затоа, најважното прашање е до кое ниво ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки до крајот на циклусот на затегнување на монетарната политика - на 4,75 или дури 5 проценти?

Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

Иако минатата недела благо ослабна, курсот на еврото во однос на доларот е стабилен над психолошки важното ниво од 1 долар, а минатата недела достигна највисоко ниво во последните неколку месеци.

Европската централна банка, како и ФЕД, се очекува да продолжи да ја затегнува монетарната политика, но се верува дека ќе го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »