Промовирани огласи »

Со зголемување на производството на државните електрани имаме намалување на цената на електричната енергија во првите два блока, а таму е најголемиот број од домаќинствата кои трошат електрична енергија.

Во наредниот период работиме на тоа да нема зголемување, дури може да има во одредени сегменти и намалување на цената на електричната енергија. Ова денеска премиерот Димитар Ковачевски го најави на првиот панел „Северна Македонија како зелен енергетски хаб – како да се претвори кризата во можност“.

Минатата година ЕСМ успеа да го зголеми производството на електрична енергија за 20 отсто во однос на претходната година. За оваа година планот е повторно зголемување на производството на електрична енергија. Драго ми е што вчера видовме податок дека во текот на вчерашниот ден се произведени над 21 илјада мегават-час електрична енергија што е најголемо производство во еден ден во изминатите 10 години. И тоа дава основа да може да правиме пресметки врз основа на коишто нема да има зголемување на цената на електричната енергија, рече Ковачевски.

Премиерот потенцираше дека сметките за струја на малите потрошувачи се намалени за 20 отсто затоа што потребите се покриваат само со домашно производство на електрична енергија.

Со зголемување на производството на државните електрани имаме намалување на цената на електричната енергија во првите два блока, а таму е најголемиот број од домаќинствата кои трошат електрична енергија. Многу благо покачување има во третиот блок и поголемо покачување во четвртиот блок. Четвртиот блок се практично наши граѓани кои трошат поголеми количини на електрична енергија кои загреваат поголеми површини, загреваат и базени во текот на зима, но тоа за нив не претставува проблем и добро е што тоа можат да го прават, но плаќаат нормално поскапа електрична енергија. Дополнително што е најважно, за малите компании цената на електрична енергија се намали за 20 отсто, тоа се компании кои вработуваат 98 отсто од вработените во државата, истакна Ковачевски.

Според премиерот има обезбедено доволно енергија за да нема недостатоци.

Целиот текст прочитајте го на 360степени.мк со клик ТУКА.

Промовирани огласи »

Не се надзира крај на потонувањето на вредноста на компанијата во сопственост на Гаутам Адани.

Третиот најбогат човек во светот до неодамна не успеа да ги убеди инвеститорите дека тврдењата на американската компанија Хинденбург Рисрч за сериозни проблеми во финансиското работење на неговите компании се неосновани.

Како што објави Ројтерс, за само три дена вредноста на компаниите во сопственост на Гаутам Адани потона за речиси 70 милијарди долари. Овој Индиец, според индексот на милијардери на Блумберг, од минатонеделното трето место падна на седмото место со имот од 92,7 милијарди долари.

Тешка загуба

Штрајкот на Хинденбург Рисрч, самопрогласена компанија за финансиска форензика, ја намали вредноста на Адани Ентерпрајз - предводник на деловната империја на Адани - за дополнителни 2,5 проценти.

Сепак, другите компании вчера доживеаја уште посилна загуба. Адани Трансмисион, Адани Тотал Гас, Адани Грин Енерџи, Адани Пауер, Адани Вилмар и пристаништата и Специјалната економска зона Адани изгубија меѓу 4,2 и 20 отсто во цената. За потсетување, минатата недела Hindenburg Research објави извештај за деловната империја на Адани во кој тврди дека нивото на долгот на нејзините компании е причина за загриженост и го покрена прашањето за користење сметки во даночните раеви, како што е Маурициус.

Хинденбург најави и дека поради ова очекува вредноста на компаниите на Адани да падне и затоа зазеде краток став. Со други зборови, тој се обложи на падот на цените на акциите и очекува да оствари милионски профит.

По објавувањето на извештајот, Адани изјави дека обвинувањата се целосно неосновани и најави дека ќе го тужи „финансискиот Шерлок Холмс“ од Њујорк.

Дотолку повеќе што извештајот дојде само три дена пред Адани Ентерпрајс да планира да започне со претплата за дополнителни акции во она што требаше да биде најголемата секундарна јавна понуда во Индија вредна 2,5 милијарди долари.

Нема интерес

Сепак, извори на Ројтерс тврдат дека извештајот на Хинденбург го привлече вниманието на индискиот финансиски регулатор. Тоа тврдење не е официјално потврдено. Како што сега стојат работите, големите институционални и странски инвеститори не покажуваат преголем интерес за акциите на „Адани ентерпрајс“. Акцијата се тргува по 2686 рупии, што е речиси 14 отсто пониско од цената во долниот опсег. Адани Груп за Ројтерс во саботата изјави дека претплатата на акциите се одвива според планот.

Сепак, банкарите тврдат дека рокот за регистрација на акциите може да биде продолжен и по 31 јануари. Индиската регулатива бара најмалку 90 отсто од акциите да бидат запишани за да биде валидна јавната понуда. Хинденбург рече дека реакцијата на инвеститорите на берзата „во голема мера ги потврдува наодите од нашиот извештај“.

Адани ја основа својата деловна групација во 1988 година, почнувајќи со трговија со суровини. Денес, неговата империја се протега од пристаништа и аеродроми до рударство и обновлива енергија. Патем, Адани е роден во државата Гуџарат, од каде што потекнува и премиерот Нарендра Моди.

Водечката индиска опозициска Конгресна партија честопати обвинуваше група милијардери, меѓу кои е и Адани, дека добива повластен третман од владата на Моди.

Извор: пословни.хр

фото: youtube screenshot

Промовирани огласи »

Минатата година најголем број дозволи за престој и работа во Хрватска се издадени на државјани на Босна и Херцеговина (36.783), Србија (19.176), Непал (12.222), Македонија (10.053), Косово (8.979), Индија (7.690), Филипини (5.935) и Бангладеш (4.381),  Албанија (4257) и Турција (3653), објави Вечерни лист.

Дури 124.121 дозволи за престој и работа лани се издадени на странски работници до 31 декември, информираат од МВР, 79.458 одобренија за нови вработувања, 27.827 за продолжување, и 16.836 за сезонски работници. 

Најмногу странци се вработени во градежништвото (53.772), и туризмот и угостителството (32.306), а просечната бруто-плата на странските работници според податоците на хрватската служба за вработување била од 685 евра за чистачи, пекари и градежни работници. до највисоките плати од 840 за готвачи.

Вечерни лист додава дека Хрватска се претвора и во проточен котел за работниците кои добиваат статус на работници од ЕУ, затоа што многу од нив продолжуваат да одат во западните земји. 

Промовирани огласи »

Сакате да ја зголемите вашата продуктивност и да ги постигнете вашите цели? Еве неколку грешки во управувањето со времето што треба да ги избегнувате за да ја преземете контролата врз вашиот распоред.

Ако вашите задачи се натрупуваат додека се приближува крајниот рок и се чувствувате преоптоварени, можеби нема да управувате ефикасно со вашето време.Повеќето од нас прават ужасни грешки во управувањето со времето кои не само што ни ги чинат нашите драгоцени часови, туку и резултираат со зголемена анксиозност, стрес и лоша рамнотежа помеѓу работата и животот.

Ајде да погледнеме некои од најчестите грешки во управувањето со времето и како да ги избегнеме за да ја зголемиме нашата продуктивност:

     1.Непоставување цели

Работењето бесцелно без цел на ум може да резултира со недостаток на мотивација и продуктивност. Лесно се препуштате на одвлекување на вниманието и не управувате добро со вашето време.

Како да го избегнете?

Поставувањето цели и посветеноста на нив ви дава насока и ве мотивира да ги завршите вашите задачи. Станувате поконцентрирани и подобро управувате со вашето време и ресурси за да ги постигнете вашите цели.

  2. Не ставање приоритет

Ако немате список со задачи што ќе ви помогне да останете на врвот на задачите, ќе се најдете дека непредвидливо ги прескокнувате. На крајот од денот, сè уште ќе имате многу незавршени задачи и фрустрации. Не е дека немате доволно време, туку фактот дека не управувате добро со вашето време.

Како да го избегнете?

Имањето листа на задачи ви помага да ги дадете приоритетите на вашите задачи и добро да управувате со вашето време со доделување време врз основа на важноста и итноста на вашите задачи.

3.Не се следи времето

Ако започнете проект без да процените колку време ќе потрае, можно е да ви одземе повеќе време отколку што е потребно. Или можете да станете премногу самоуверени и да преземете повеќе отколку што се справувате, без да имате доволно време да го завршите. Со помалку време на ваши раце, не само што нема да можете да ги исполните роковите, туку и произведената работа веројатно ќе биде подеднаква.

Како да го избегнете?

Секогаш проценувајте колку време треба да одвои одреден проект и настојувајте да го завршите проектот во таа временска рамка (погрижете се да си дадете дополнително време за кратки паузи).

4.Одложување

Одложувањето е огромна пречка за работа, особено кога треба да завршите тешка или здодевна задача. Додадете на тоа мешавина од привлечни одвлекувања, на пример, вашиот паметен телефон и ќе го добиете совршениот рецепт за одложување.

Како да го избегнете?

Одличен начин да се избегне одложување е да се раздели огромен проект на помали, податливи задачи. На пример, ако треба да напишете статија од 2000 зборови, наместо да се плашите да ја напишете целата статија, разделете ја на подзадачи: преглед, вовед, поднаслов 1, поднаслов 2, поднаслов 3 и заклучок.

5.Закажување неефективно

Дали забележавте дека некои денови не се толку продуктивни како другите? Тоа е затоа што нашите нивоа на енергија се разликуваат во текот на неделата. Не само тоа, различни луѓе имаат различни нивоа на енергија во текот на денот.Ако не ги земате предвид вашите максимални продуктивни часови додека закажувате, постои можност да се најдете со најважните задачи што чекаат, со малку време и енергија.

Како да го избегнете?

Дали сте ноќен був или рана птица? Оценете како работите и дознајте ги вашите максимални продуктивни часови. Откако ќе ги знаете часовите во кои сте најпродуктивни, распоредете ги вашите проекти соодветно.

6.Одвлекување на вниманието

Истражувањето од јуни 2020 година од Statista откри дека 53,7 отсто од луѓето кои работат од дома сметаат дека нивниот паметен телефон е најголемата причина за одвлекување на вниманието. Колку често ви се случило да работите и одеднаш телефонот да почне да зуи? Се расејувате и сега сте принудени да го проверите телефонот.

Како да го направите?

Сè се изведува на ефективно закажување. Определете време за работа, проверка на е-пошта, слободно време итн. Кога е време за работа, работата го телефонот настрана (во авионски режим), по можност во друга просторија и тргне на работа.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »