Промовирани огласи »

Во текот на изминатите неколку години, работниците се откажуваат од работните места во рекорден број. Некои ја менуваат кариерата, некои бараат работа за побрзо напредување, а некои целосно ја напуштаат. Во САД на пример, податоците од август 2023 година од Бирото за статистика на трудот ја ставаат стапката на учество во работната сила на 1,0 процентен поен под нивото од февруари 2022 година.

Со други зборови, луѓето даваат отказ и во некои сектори воопшто не се враќаат. Можеби не е изненадувачки, со оглед на лошите услови на многу работни места во текот на пандемијата. Недостигот од работници е најочигледен во угостителството и услужната индустрија, каде позициите за персонал за миење садовивозачи на камиониработници на малокелнериаеродромски работницидомашни здравствени помошници и слични работни позиции се отворени буквално со години.

Тоа не е затоа што луѓето не сакаат да работат, велат експертите. Тие само сакаат подобри работни места, повисоки платиподобрени услови. Пресвртот на пазарот на трудот предизвикан од пандемијата им овозможи на некои работници да најдат подобро работно место, иако тешко погодените сектори сакаат нивните работници да се вратат, тие треба да најдат начини да ги направат своите работни места попривлечни.

Промовирани огласи »

Германските компании забрзано се селат во странство, предупреди првиот човек на Здружението на германски индустријалци. Тој посочи дека индустријата во најголемата европска економија полека исчезнува поради високите трошоци за енергија кои ја загрозуваат нејзината конкурентност.

Создавањето вредност, бизнисот и работните места во голем дел од енергетско интензивната индустрија се во конкретна опасност на локации во Германија, рече во понеделникот претседателот на Здружението на германските индустријалци (БДИ), Зигфрид Русвурм.

Индустриското производство исчезнува или се сели во странство, потенцира Русвурм. „Светлата буквално се гасат на се повеќе локации во Германија“, додаде тој.

Индустријата сака да ги постигне климатските цели, но и се заканува пропаст „затоа што е се помалку конкурентна и нема сигурна основа за планирање“, објаснува шефот на VDA.

Претприемачите, рече тој, „можат успешно да работат и инвестираат само ако рамковните услови се предвидливи, а (нивната) трошковна позиција е конкурентна. Во последно време, тие можат се помалку да се потпираат на тие два услови“, додаде тој.

На индустријата и се потребни сигурни проценки за вкупните трошоци за зелената транзиција, прецизира тој, издвојувајќи „сериозна проценка на трошоците за електрична енергија од 2030 година“.

Германија мора да ги задржи хемиската и челичната индустрија и другите гранки на индустриската база за трајно да ги задржи знаењата и работниците и да биде подготвена за нови фази на создавање вредност, истакнува Русвурм.

(Тоа) нема никаква врска со неекономични, конвулзивни обиди да се задржиме на застарена индустрија, тврди тој.

Губењето на индустриската компетентност би било фатално за Германија и нејзината позиција како индустриска, извозно ориентирана земја на иновации, а не би била придобивка за заштита на климата на земјата, додава Русвурм.

Промовирани огласи »

ЊУАРК, Калифорнија, септември. 25, 2023 (GLOBE NEWSWIRE) - Корпорацијата Concentrix (NASDAQ: CNXC), водечки глобален провајдер на услуги и технологии за корисничко искуство (CX), денес објави дека го финализираше договорот за спојување со Webhelp и дека интеграцијата на двете компании е во тек. Додека комбинираната компанија го финализира своето постојано име, ќе работи под трговското име Concentrix + Webhelp.
 

Оваа комбинација дополнително го позиционира Concentrix + Webhelp како глобален CX лидер, со проширен опсег на генеративни решенија за вештачка интелигенција, дигитални способности и високо-квалитетни услуги . Исто така, ја зајакнува својата понуда за сеопфатна корисничка поддршка CX , со една од најцврстите, добро избалансирани глобални отпечатоци во индустријата, за да им помогне на најдобрите светски брендови да ги трансформираат искуствата на корисниците и да ги постигнат своите деловни цели.

„Возбуден сум што ќе тргнеме на ова ново патување заедно и верувам дека, со нашите здружени сили, ние сме уникатно позиционирани да ја редефинираме индустријата и дизајнираме, да ја изградиме и да ја водиме иднината на CX за нашите неверојатни и ценети клиенти. Сакам да им се заблагодарам на нашите ентузијастични game-changer-и ширум светот кои го овозможија ова. Навистина ми е чест да работам со толку разновиден и талентиран тим“, рече Крис Калдвел, извршен директор на Concentrix + Webhelp.

Компанијата, исто така, пречекува двајца нови членови во Одборот на директори, Оливие Духа и Николас Гејсенс. Оливие е претприемач, филантроп, ко-основач и поранешен извршен директор на Webhelp и ќе служи како потпретседател на Одборот. Николас е партнер во Groupe Bruxelles Lambert („GBL“), најголемиот акционер на компанијата по комбинацијата Concentrix + Webhelp и со себе носи богато инвестициско искуство и искуство во управниот одбор, поддржувајќи го растот на големите и успешни бизниси низ Европа.

„Ние сме среќни што додаваме такви силни сетови на вештини со длабока позадина во индустријата за корисничко искуство во нашиот одбор на директори. Со додавањето на Оливие и Николас, ја прошируваме нашата меѓународна експертиза во водечките големи, сложени мултинационални компании на успешен пат за раст“, рече Кетрин Маринело, претседател на Управниот одбор на Concentrix.

Оваа комбинација е пресвртница, која обединува двајца признати лидери на пазарот со комплементарни култури, отпечаток, способности и визија за раст во повеќе од 70 земји. На затворањето, трансакцијата беше проценета на приближно 4 милијарди долари, вклучувајќи го нето долгот.

За Concentrix + Webhelp

Здраво, ние сме водечки глобален провајдер на решенија и технологија за корисничко искуство (CX). Ние креираме револуционерно корисничко искуство за најдобрите светски брендови и оние што го менуваат светот каков што го знаеме. Секој ден, дизајнираме, градиме и спроведуваме CX што им помага на брендовите да растат низ целиот свет и во иднината. Без разлика дали се работи за специфично решение или целокупното искуство – ние тоа го покриваме. Ние сме стратешки мислители кои дизајнираат искуства за дефинирање на брендот. Технолошки ентузијасти кои градат попаметни решенија и оперативни експерти кои го менаџираат сето тоа да функционира беспрекорно. Низ 70+ земји и шест континенти, обезбедуваме услуги низ клучните индустриски сектори, вклучувајќи технологија и електроника за широка потрошувачка; малопродажба, патување и е-трговија; банкарство, финансиски услуги и осигурување; здравствена грижа; комуникации и медиуми; автомото индустрија; енергија и јавен сектор.

Concentrix Corporation (NASDAQ: CNXC) работи под трговското име Concentrix + Webhelp - Локација: практично насекаде - посетете ја concentrix.com за да дознаете повеќе.

Промовирани огласи »

Магна, глобалниот лидер во автомобилската индустрија, гордо ги отвори своите врати минатиот викенд и беше домаќин на извонредниот настан на „Денот на семејството“, пружајќи им топлото добредојде на семејствата на своите вработени. Денот беше одличен успех, исполнет со забава и дружење.

Магна признава дека нејзините вработени се столбот на организацијата, и нивната посветеност и напорна работа се клучни за успехот на компанијата. Настанот „Ден на семејството“ беше посебна можност да прослават не само вработените на Магна туку и нивните семејства, кои имаат суштинска улога во поддршката на нивните професионални достигнувања.

Настанот се одржа на 23 септември во објектот на Магна во ТИРЗ Мислешево, Струга, Северна Македонија, нудејќи широк спектар на активности и искуства за сите да уживаат:

Тура во фабрика: Организирани тури со водичи со чија помош семејствата имаат можност да погледнат зад сцената на најсовремените производствени капацитети на Магна и да видат каде се врши изработката на автомобилски делови кои ја обликуваат иднината на мобилноста.

Игри и активности: Семејствата имаа можност да се вклучени со најразлични игри заедно со аниматорите, вклучувајќи боење на лица, и да уживаат во тимските активности.

Храна и забава: На настанот имаше вкусна храна којашто се приготвуваше на самата локација од локална компанија. Присутните ги забавуваше одличниот Pop Art band и заедно со модераторот во текот на целиот ден создадоа совршена атмосфера за релаксација, забава и поврзаност со вработените и нивните семејства.

Генералниот директор и тимот за човечки ресурси на Магна дивизијата во ТИРЗ Мислешево ја искористија можноста да ја изразат својата срдечна благодарност до вработените и нивните семејства за време на настанот. Посебна благодарност беше искажана за придонесите на посветените вработени на Магна и важната улога која семејствата ја играат во поддршката на кариерата на нивните најблиски.

“Ги отворивме вратите на нашата фабрика и им посакавме добредојде во нашето големо Магна семејство. Овој настан беше мал знак на нашата благодарност за нивната поддршка и посветеност кон нашата компанија. Ни беше драго што овој ден го прославивме заедно со нив” стои во официјалното соопштение од компанијата.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »