Промовирани огласи »

До крајот на овој месец имаме уште еден продолжен викенд, а ќе одмараме и во јуни и август. 

Следниот неработен ден 24 мај (петок) Денот на Свети Кирил и Методиј.

Потоа како неработен ден е празникот Св. Илинден кој се празнува на 2 август (петок), Ден на Републиката, 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 9 септември (понеделник) е неработен ден, 11 октомври (петок), Ден на народното востание, 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба; 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед: 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден; 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед 01 ноември (петок), Празникот на сите светци; 25 декември (среда), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед: 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РСМ: 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на влашката заедница во РСМ: • 23 мај (четврток), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РСМ: 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РСМ: 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РСМ:21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик.

Промовирани огласи »

На листата на најдобрите 2000 универзитети во светот според Центарот за рангирање на светски универзитети CWUR, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ остана на 1990-то место.

Ранг листата на CWUR се објавува секоја година, а при рангирањето Центарот ги зема во предвид четирите фактори: образование, можност за вработување, настава и истражување.

Во оваа година биле рангирани 20.996 универзитети, а од сите тие се најдоа најдобрите 2000.

УКИМ е единствениот македонски универзитет кој се најде на ова рангирање, и се најде на „опашката“. Во споредба со минатите години, се бележи пад од 26 места за разлика од 2022 година. Од 2021 година падот е за 46 места, или за пет години УКИМ на оваа листа паднал за дури 174 места. 

Промовирани огласи »

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која горивата од полноќ поевтинуваат.

Согласно одлуката за 1,5 денари поевтинуваат бензините, додека за половина денар се намалува цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство.

Од 14.5.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 84,50 (денари/литар)
  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 86,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,50 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС 44,007 (денари/килограм). 

Промовирани огласи »

Прочитајте го неделниот хороскоп од 13 мај до 19 мај 2024 година и дознајте што ви кажуваат ѕвездите кога е во прашање вашата кариера. 

Еве како изгледа вашиот кариерен хороскоп:

Овен: Оваа недела ќе биде влијателна за вашата кариера и професионалните цели. Имајте доверба во своите способности и бидете предвидливи во донесувањето на одлуки. Споделувањето на вашите идеи со колегите може да ви помогне да ги постигнете вашите цели. Внимавајте на финансиските ангажмани и избегнувајте ризици. Во приватниот живот, посветете време на блиските и создавање на позитивни меѓусебни односи. Вашата енергија и одлучност може да ве одведат до нови можности и успеси. Важно е да бидете фокусирани и да се фокусирате на целите кои ги имате.

Бик: Оваа недела, Биковите можат да очекуваат емоционална стабилност и поддршка од блиските семејствени и пријателски односи. Имајте доверба во себе и своите способности. Одложете важни одлуки и преговарања за подоцна кога ќе имате подобар преглед на ситуацијата. Посветете време на лични интереси и хобија, што ќе ви помогне да се освежите и наполните со нова енергија. Во работата, бидете стратегични и практични во решавањето на проблеми. Помирете се со можноста за промени и адаптирање на новиот ред на работа. Во љубовниот живот, изразете ги своите чувства и бидете отворени за комуникација со вашето партнерство. Важно е да создавате рамнотежа помеѓу работа и одмор за вашето општа благосостојба.

Близнаци: Оваа недела ќе биде време за активна комуникација и нови запознавања. Вашиот шарм и интелигенција ќе бидат во центарот на вниманието, па искористете го ова за да ги проширите вашите хоризонти. Во работата, бидете флексибилни и отворени за соработка со колегите. Вашата креативност може да биде од корист во решавањето на проблеми. Избегнувајте да се претерува со обврски и потрудете се  да го одржите балансот помеѓу работа и одмор. Во љубовниот живот, изразете ги  своите чувства и бидете отворени за нови и интересни искуства. Имајте разбирање за потребите на вашето партнерство и посветете време за развој на здрави и стабилни односи. Важно е да го цените времето што го поминувате со оние кои ви се најблиски.

Рак: Оваа недела ќе биде време за фокусирање на вашите емоции и односи со блиските. Посветете време на семејството и пријателите и изразете љубов и поддршка кон нив. Во работата, бидете внимателни на деталите  и презентацијата на вашите идеи. Вашата интуиција може да ви помогне да ги пребродите  пречките на патот кон успехот. Имајте доверба во своите способности и бидете отворени за колаборација со колегите. Во љубовниот живот, изразете  ги своите чувства и бидете искрени во комуникацијата со вашето партнерство. Посветете време за романтични моменти и за изградба на појака врска. Важно е да го одржите балансот помеѓу личниот  и професионалниот ангажман за вашета општа благосостојба.

Лав: Оваа недела, Лавовите ќе блескаат во својата креативност и самоувереност. Вашиот шарм и харизма ќе бидат на врвот, па искористете го ова за да ги остварите своите цели. Во работата, бидете водечки и иницијативни, но и имајте разбирање за потребите на вашите колеги. Соработката може да ви донесе големи успеси и признание. Вложете време и енергија во проекти кои ги имате во план, и бидете стратегични во своите дејства. Во љубовниот живот, изразете ги своите чувства и посветете се на вашето партнерство. Имајте време за романтични моменти и за поглед кон заедничката иднина. Важно е да го одржите балансот помеѓу личниот и професионалниот ангажман за вашета општа благосостојба.

Девица: Оваа недела ќе бидете во центарот на вниманието во вашето лично и професионално окружување Вашата педантичност и преданост ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели со успех. Бидете организирани и фокусирани во работата, и барајте начини да се подобрите и да напреднете. Имајте доверба во своите способности и бидете подготвени за предизвиците што може да се појават. Во љубовниот живот, изразете ги  своите чувства и бидете отворени за комуникација со вашето партнерство. Имајте разбирање за потребите на вашите најблиски и посветете време за градење на здрави и стабилни односи. Важно е да го одржите балансот помеѓу личниот и професионалниот ангажман за вашета општа благосостојба.

Вага: Оваа недела, Вагите ќе бидат предизвикани да балансираат помеѓу различни аспекти од нивниот живот. Вашата дипломатија и способноста за преговарање ќе бидат на високо ниво, па искористете ги овие квалитети за решавање на конфликти и проблеми. Во работата, бидете стратегични и практични во донесувањето на одлуки. Имајте разбирање за потребите на вашите колеги и бидете отворени за соработка. Во љубовниот живот, посветете време на вашето партнерство и изразете ги  своите чувства. Комуникацијата ќе биде клучна за подобрување на вашите односи, затоа бидете отворени и искрени. Важно е да ги почитувате вашите потреби и да оддадете време за личен одмор и релаксација за вашета  општа благосостојба.

Скорпија: Оваа недела ќе биде време за интензивни емоции и длабоки размислувања. Вашата волја и решителност ќе бидат најсилни, па искористете го ова за да ја постигнете вашата лична и професионална цел. Бидете внимателни во комуникацијата со другите, особено во преговарањата и решавањето на конфликти. Во работата, бидете стратегични и предвидливи, и избегнувајте ризици. Соработката со колегите може да ви помогне да ги пребродите предизвиците и да ги постигнете вашите цели. Во љубовниот живот, изразете ги своите чувства и бидете отворени за интимни разговори со вашиот партнер. Посветете време за градење на доверба и стабилни односи. Важно е да го одржите балансот помеѓу лични и професионални ангажмани за вашата  општа благосостојба.

Стрелец: Оваа недела ќе биде време за истражување  на нови можности и придонесувања со својата енергија и визија. Вашата авантуристичка природа ќе ве наложи  да се изложите на нови искуства, па искористете го ова за да го проширите вашиот хоризонт. Во работата, бидете отворени за нови предизвици и идеи, и барајте начини да ги развивате своите таленти и вештини. Соработката со другите може да ви донесе големи успеси, затоа бидете комуникативни и флексибилни. Во љубовниот живот, бидете спонтани и романтични, и изразете ги  своите чувства на вашиот  партнер. Посветете време за интимни разговори и за градење на здрави и стабилни односи. Важно е да го цените времето што го поминувате со оние кои ви се најблиски.

Јарец: Оваа недела ќе биде време за посветување на личниот раст и развој. Искористете го времето за рефлексија и поставување на нови цели за себе. Вашата преданост и упорност  ќе ви помогнат да ги преодолите предизвиците и да ги постигнете вашите амбиции. Во работата, бидете целосно насочени и фокусирани на задачите пред себе. Имајте стратегија за претходно планирање и бидете предвидливи во донесувањето на одлуки. Вашиот професионален интегритет ќе ви донесе почит и признание од колегите и надредените. Во љубовниот живот, изразете ги  своите чувства и бидете отворени за комуникација со вашето партнерство. Посветете време за разговори и за изградба на здрави и стабилни односи. Важно е да го одржите балансот помеѓу личниот и професионалниот ангажман за вашата  општа благосостојба.

Водолија: Оваа недела ќе биде време за креативност и иновации за Водолијата. Вашиот уметнички и интелектуален потенцијал ќе биде на врвот, па искористете го за да ги изразите своите идеи и визии. Во работата, бидете иновативни и отворени за нови начини на работа. Имајте доверба во своите способности и бидете предвидливи во планирањето на вашите активности. Соработката со колегите може да ви донесе нови перспективи и можности за напредок. Во љубовниот живот, бидете спонтани и изразете  ги своите чувства на партнерот. Имајте време за разговори и за градење на здрави и стабилни односи. Важно е да ги почитувате потребите на вашето партнерство и да работите за заеднички цели.

Риби: Оваа недела ќе биде време за духовен раст и интуитивност за Рибите. Посветете време за размислување, и осврнете се на вашите внатрешни потреби и желби. Вашата интуиција ќе биде на врвот, па искористете ја за да ги направите правилните одлуки. Во работата, бидете креативни и воодушевени за вашите проекти. Имајте доверба во своите идеи и бидете способни да ги изразите пред колегите и надредените. Соработката со другите може да ви донесе нови перспективи и можности за развој. Во љубовниот живот, бидете романтични и изразете ги  своите чувства кон вашиот партнер. Имајте време за интимни разговори и за создавање на доверба и блискост. Важно е да го одржите балансот помеѓу лични и професионални ангажмани за вашата општа  благосостојба.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »