Промовирани огласи »

Поради се помасовното иселување и ниските плати, недоволни за нормален живот компаниите во Македонија, а особено во Пелагонискиот регион се соочувата со огромен недостаток на работна рака. Ова беше една од главните точки на која денеска во Прилеп стопанските комори од овој град и од Битола разговараа со премирот Заев и Вицепремиерот Анѓушев. Решението на проблемот се гледа во државна парична помош при обуки за квалификувани работници, но и во увоз на работна рака од странство. Но не беше потенцирано од кои држави би доаѓале работници да работат кај нас.

„Во однос на квалификуваната работна сила веќе имаме конкретни работни задачи на кои што можеме да работиме сите компании, заедно со владините мерки, каде што имаме и поддршка од 20 милиони евра неискористени средства за тренирање на потенцијална работна сила. А во однос на оперативната работна сила разговаравме за можноста на увоз на работна сила од други земји“, истакна Ирена Јакимоска, претседател на Регионална Стопанска комора Прилеп.

Тоа е во делот на европската економска агенда за регионот и верувам дека ќе успееме тоа да го поставиме, но и либерализацијата на одредени визни режими за одредени земји, кои што досега имале виза ако сакале да дојдат во нашата земја, не само како потенцијални работници, пред се како туристи, како потрошувачи или слично, од секој карактер. Тие дебати се отворени во Владата, изјави Зоран Заев, Претседател на Влада.

На средата со стопанствениците се разговараше и за изградба ана патната инфраструктура во овој регион, како изградбата на гасоводот Неготино-Прилеп-Битола во чија изградба увид извршија претставниците на Владата. Од оваа делнициа завршени биле 36%. Беше потенцирано тоа дека гасот е ефтин и еколошки енергенс од кој голем бенефит ќе има целата економија.

Над 90% од имотно-правните прашања веќе се решени. Веќе имаме заварено околу 33 километри цевки, имаме отворена траса од над 52 километри и отворена решена експропријација на околу 75 километри од оваа делница. И очекува дека во втората половина од наредната година оваа делница ќе биде оперативна и наполнета со гас и ќе може да се користи, потенцираше Бајрам Реџепи, директор на НЕР.

Очекуваме уште поинтензивно да се работи во овој период, со цел да најбрзо ги реализираме капиталните инвестиции во овој регион, туку и да овозможиме голем бенефит на граѓаните од пелагонискиот регион. Бидејќи овој магистрален гасовод оди до градовите, потоа она што го зборувавме со градоначалникот на Прилеп, градоначалничката на Битола, сите работат на проектни документации кои треба да бидат во најбрз временски период завршени, со цел овие општини да бидат приклучени на централниот гасовод, кажа Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

Но иако гасот можеби за една година ќе стигне во близина на Прилеп и Битола неговото искористување од граѓаните на овие населени места се очекува да се случи дури за неколку години бидејќи нема ниту проектна документација за тоа, а камоли пак изградена гасоводна мрежа.

Промовирани огласи »

Министерството за одбрана денеска го објави новиот КОНКУРС ЗА ПИЛОТИ. Доколку сте подготвени да станете идни пилоти во Армијата, ова е можност за Вас.


На конкурсот можат да се пријават лица помлади од 28 години кои имаат завршено пр циклус на студии. 

Рокот за пријавување е до 29.11.2019 година.

Повеќе за конкурсот погледнете тука.

Промовирани огласи »

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 23 октомври 2019 година (среда), Денот на Македонската револуционерна борба, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните им го честита Денот на Македонската револуционерна борба.

Промовирани огласи »

Последниот час од работниот ден на секој не е секогаш плоден. Бидејќи часовите на врв на продуктивноста почнуваат да се слабеат, повеќето од нас започнуваат да го гледаат часовникот, чешајќи се за да ги засилат работните места. Но, завршувањето на работниот ден со цел може да го зголеми успехот и внатре и надвор од канцеларијата, велат експертите. „Колку позитивно завршувате професионалниот ден, влијае на вашата способност да ги извршувате работите ефикасно и ефикасно следниот работен ден, а исто така влијае и на квалитетот на вашиот личен живот“, вели Ранди Левин, транзиционен стратег за живот.

Тие размислуваат за нивните достигнувања
Додека многумина од нас го поминуваат последниот час работа правејќи список за што треба, за утре, наместо тоа, успешните луѓе го разгледуваат денот што го имаа. „Последниот час во денот треба да се потроши на размислување - неуспесите и успесите, колку и да се големи или мали“, вели Грант Шрејбер, основач на уредникот на вистински водачи, списание за бизнис и лидерство.

Тие го доведуваат своето инбокс сандаче на нула
Верувале или не, просечното лице поминува повеќе од три часа на ден проверувајќи ја нивната е-пошта поврзана со работата, според истражувањето преку Интернет за 2017 година. И, ако оставите неотворена е-пошта за следниот ден, може да го поминете целото утро одговарајќи на пораки. Каснете го куршумот и водете сметка за таа е-пошта што сте ја избегнале пред да ја спакувате, вели Шребер. Последниот час од работниот ден е исто така одлично време да го деградирате вашето сандаче со откажување претплати од билтени и организирање на стари пораки во посебни папки.

Тие создаваат список со активности
Заборавете на страшната листа на „да направам“. Наместо да ги детализирате задачите што треба да се завршат, акционите списоци ве поттикнуваат да се фокусирате на изнаоѓање решенија и ефикасно остварување на вашите проекти, вели Левин. Пред да заминете на среќен час, запишете три до пет гола што ги имате за следните 24 часа. „Оваа листа е ветување за себе“, според Левин. „Ова ќе ви овозможи не само конкретен и позитивен начин да започнете утре, туку исто така ќе ви овозможи да манифестирате можности што претходно не сте ги виделе“.

Коефициенти се, долг ден на состаноци и донесување одлуки, ве остава да се чувствувате целосно пржено до четири или пет часот. За да бидете сигурни дека вашиот последен час работа е сè уште ефикасен (и е ефикасен!), Левин сугерира да ги намалите малите, лесни проекти како одговарање на е-пошта или да ја средувате вашата работна маса. Овие задачи нема да бараат голема моќ или напор, но истражувањата покажуваат дека тие би можеле да направат голема разлика за вашата вкупна продуктивност.

Повеќе
КЛИКНИ