Промовирани огласи »

Обично постојат четири типа на дрес код или корпоративни кодекси на облекување: бизнис формален, деловен професионален, бизнис кежуал и кежуал односно лежерен кодекс.

1. Бизнис формален
Ако работите во правниот сектор, често се среќавате со извршни директори или на друг начин имате висока работна позиција, може да ви биде побарано да дојдете облечени „бизнис формално“. Ова е највисокото ниво на професионално облекување. 

2. Деловен професионален
Едно скалило подолу од „бизнис формален“ дрес код е „деловно професионалниот“ дрес код. Облеката е сè уште уредна, конзервативна и традиционална, но е малку „полабава“ кога станува
збор за бојата или моделот. 

3. Бизнис кежуал
„Бизнис кежуал“ е еден од најчестите кодекси на облекување кој им овозможува на вработените да додадат личност на својата работна облека без да изгледаат непрофесионално. Овде можете да комбинирате многу повеќе во однос на бојата и додатоците. Сепак, терминот „бизнис кежуал“ може да има поинакво значење за различни организации, па затоа е секогаш најдобро е да се проверуваат упатствата со човечки ресурси наместо да се прават претпоставки. 

4. Кежуал или лежерен кодекс
Доколку работите во мала канцеларија или мал бизнис, трикот е да избегнете да бидете премногу лежерни или креативни односно да не експериментирате. Според експертите вашите
соработници донесуваат конкретни проценки за вашата способност врз основа на вашата облека. Со пристигнување на работа во секојдневна облека што е сè уште уредна и соодветна за видот на работата што ја работите, можете да се уверите дека лежерниот кодекс на облекување е сепак удобен но и ви дава можност и одредена слобода во менаџирање на буџетот.

Промовирани огласи »

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 110 долари, што е намалување од 3 отсто во однос на вчера. Цената на барел нафта на американскиот пазар е 106 долари.

Пазарот на криптовалути од утрово е во „црвено“. Биткоинот утрово вреди 20.489 долари, што е речиси 2% во споредба со вчера.

Цените на житарките од утрово се во минус. Цената на пченицата е 987 долари за тон, што е намалување за околу 5 отсто во однос на вчера.

Цената на пченката е 760 долари, што е исто така пад за повеќе од 3% во однос на вчера.

Промовирани огласи »

ојузот на синдикати на Македонија денеска излегува на штрајк со кој ќе го изрази незадоволството по однос на недоговореното линеарно покачување на платите за сите по 2 806 денари и утврдување на регрес во јавниот сектор од 30 до 100 проценти од просечната плата.

Како што информираше вчера претседателот на ССМ Дарко Димовски, денеска синдикатите ќе излезат на улица, ќе наредат 120 столчиња пред Собранието, каде од пратениците ќе бараат да го прифатат нивниот амандман на ребалансот на Буџетот за линеарно зголемување на платите за 2 806 денари, како во јавниот, така и во приватниот сектор. 

На тој начин ќе упатиме апел доколку тоа не се случи дека и тие утре можат да бидат дел од нас работниците, кои ќе стојат надвор пред Собранието бидејќи работникот е оној што гласа и во наредните избори ќе биде клучната алка за која партија ќе биде на власт, рече претседателот на ССМ. 

Според Димовски, штрајкот значи прекин на работниот процес за време на работното време на  работното место.

Ние како ССМ не можеме да штрајкуваме во тие одделни институции, ние нашето незадоволство како предводници на овој штрајк ќе го изразиме пред Собранието на РСМ во среда, во четврток тоа ќе го пренасочиме кон Владата, а доколку ниту тогаш не се реши проблемот, тогаш ќе одиме пред Министерството за финансии каде што ќе побараме уште еднаш од министерот Бесими да се преиспита во ребалансот на Буџетот и да не стави како ставка за покачување на плати. Доколку и тоа не се случи, знаете што значи штрајк и кои се последиците, очигледо ќе бараме оставка од некои министри. Тоа е наше легитимно право, рече Димовски.

Промовирани огласи »

Повеќе вести...

Внеси нов оглас

барај огласи за вработување » барај останати огласи »