Промовирани огласи »

Не се предвидува од 1 јануари идната година да има значително зголемување на цената на електричната енергија, особено не за домаќинствата и за малите потрошувачи, информира денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Се прават калкулациите за цената на електричната енергија од 1 јануари. Убеден сум дека ќе има намалување за малите потрошувачи и можам да кажам дека тоа е веќе одлучено. Во делот на домаќинствата ќе провериме со блок тарифите во кој од блок тарифите има поголема потреба да се интервенира од страна на Владата – дали тоа ќе биде втората блок тарифа или третата. За четвртата блок тарифа уште од сега можам да кажам дека ќе бидам за дополнително да се зголеми цената со цел тие што  имаат најголема потреба од пониски цени да бидат покриени од тие што нерационално трошат, а со тоа и можат да го сносат тој товар, рече Бектеши во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Потенцира дека веќе се дизајнирани сите мерки што ќе почнат да се спроведуваат од 1 јануари идната година, кои, како што кажа, главно се насочени кон дополнителна поддршка кон граѓаните и кон компаниите кои се на регулиран пазар како мали потрошувачи. 

Промовирани огласи »

ФОТОГРАФИЈА на која се гледаат двајца од најдобрите светски фудбалери, Лионел Меси и Кристијано Роналдо, како позираат заедно во новата кампања за Луј Витон, го зафати интернетот, но малкумина го забележаа деталот на шаховската табла пред која позираа спортистите.

На фотографијата направена од светски познатата фотографка Ани Лејбовиц, Меси и Роналдо играат шах и размислуваат за потегот што ќе го направат.

https://t.co/P63O6ZFh9m

— PaulXRP | 🇬🇭$$$$XRP 🇨🇮 (@CryptoboyX) November 19, 2022

Само вистинските љубители на шах забележаа дека фигурите на шаховската табла се поставени да го имитираат легендарниот судир во 2017 година помеѓу Магнус Карлсен и Хикару Накамура.

Многумина се убедени дека креаторите на рекламата го избрале токму овој натпревар бидејќи ривалството меѓу Меси и Роналдо неодоливо потсетува на она на Карлсен и Накамура.

Познатата ждрепка

Магнус Карлсен пет пати по ред беше светски шампион, а го нарекуваат Моцарт на шахот и еден од најдобрите шахисти на сите времиња.

Second greatest rivalry of our time mimicking the greatest https://t.co/9ncVVgUnzs

— Magnus Carlsen (@MagnusCarlsen) November 19, 2022

Хикару Накамура, најдобриот шаховски стриминг на денешницата и светски шампион во Фишер-шах, е неговиот најголем ривал и единствениот што го држи врвот на една од официјалните рангирања покрај него.

Положбата на фигурите на шаховската табла пред Роналдо и Меси го покажува ремито на Карлсен и Накамура во 2017 година, односно алудира на тоа дека и Меси и Роналдо на свој начин се најголеми на сите времиња.

Се прашував зошто оваа шаховска позиција ми изгледа позната“, напиша Накамура на Твитер, а Карлсен ја коментираше и фотографијата.

Второто најголемо ривалство на нашето време, рече тој.

Промовирани огласи »

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика синоќа на вечера директорите на група европски компании за да ги разубеди од селење во Соединетите Американски Држави, кои ги мамат со пониски цени на енергијата и даночни поттикнувања. Европските политички лидери ги вознемирија мерките кои ги усвои кабинетот на американскиот претседател Џо Бајден нудејќи, меѓу другото, даночни олеснувања за производите од домашните фабрики.

Индустријата во Европската Унија ги предупреди САД дека со тие мерки станува поконкурентно одредиште за инвестиции од Европа. Европа мора поагресивно да ја штити својата индустрија или таа ќе се отсели, порача за време на викендот Ерик Трапие, извршниот директор на Десо авијасион и шеф на Француската федерација на металската индустрија.

Имаме тешкотии со компаниите кои почнуваат да размислуваат за селидба на производството во странство и за идни инвестиции надвор од Европа, кажа за Ројтерс неименуван француски функционер, наведувајќи ги како причина високите трошоци за енергија и американските закони.

На вечерата во Елисејската палата францускиот претседател ќе се обиде да ги убеди лидерите на компаниите, вклучувајќи ги хемиските групи Солвеј и Ер ликвид, автокомпаниите Волво и БМВ, фармацевтскиот џин Астразенека и телекомуникациските групи Ериксон и Оранж, да останат во Европа.

Макрон сака тие да вложуваат во Франција. Не се знае со што францускиот претседател може да ги убеди компаниите да се откажат од селење во САД, но Франција минатиот викенд претстави бројни мерки со кои на домашните компании ќе им го ублажи товарот на високите сметки за струја.

Европските компании се сè погласни во критиката на остриот раст на цените на енергијата поради европските санкции против Русија.

Макрон ја повика Европската Унија да го следи примерот на САД и да ги повика државните тела да купуваат европски производи за да се поддржи европското производство, но наиде на отпор на противниците на протекционизмот меѓу членките на ЕУ, истакнува Ројтерс.

Промовирани огласи »

Идеално, работната култура се состои од средина во која на вработените им се верува, се третираат како достојни, а не на микроменаџирање. На вработените им се доверени вредноститевизијатамисијата и стратешката рамка во која од нив се очекува да ја вршат својата работа.

Тие добиваат честа комуникација, се третираат со почитучтивост и имаат придонес во секој аспект на работата што се ангажирани да ја произведуваат. Тие се исто така се охрабрени да зборуваат за тоа во што веруваат кога учествуваат во решавање на проблем за клиентот. Организацијата им верува со своите најзначајни и критични финансиски информации за да не бидат исклучени од деловните проблеми.

Ниту едно работно место не е секогаш опкружено со совршена работна средина и култура за поддршка за поттикнување на мотивацијата на вработените. Доколку како работодавач сте мотивирани да го проширите својот круг на вработени секогаш можете да не контактирате на KARIERA.mk

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »