Промовирани огласи »

Владата на денешната 121. седница ја разгледа и усвои информацијата од Министерството за внатрешни работи, за потребата од изработување план за воспоставување национален електронски идентитет за секој граѓанин. Планот беше разгледан и прифатен, заедно со тој за реализација.

Целта е доделување електронски идентитет на граѓаните на Република Северна Македонија, што, според посочувањето од Министерството за внатрешни работи, треба да е носечки столб за дигиталната трансформација на општеството, со тоа што ќе овозможува унифициран пристап за користење на електронските услуги и размената на податоци, како во државата, така и надвор од неа – земјите од Западен Балкан и Европската Унија, се вели во соопштението од владината прес-служба. 

Промовирани огласи »

Форд планира да укине 3.200 работни места низ Европа и да префрли дел од развојот на производи во Соединетите Држави, соопшти во понеделникот германскиот синдикат IG Metall. Очекувањата се дека ова ќе го наруши пазарот на автомобили низ целиот континент доколку кратењата продолжат.

Ford (F) сака да укине 2.500 работни места во развојот на производи и уште 700 во административни улоги, а германските локации се најпогодени, рече IG Metall.

Работниците на локацијата на американскиот производител на автомобили во Келн, која вработува околу 14.000 луѓе - вклучително и 3.800 кои работат во развојниот центар во населбата Меркенич - беа информирани на состаноците на работниот совет во понеделникот за плановите, јавува Си-Ен-Ен.

Форд одби да коментира, осврнувајќи се на изјавата во петокот во која рече дека префрлањето кон производство на електрични возила бара структурни промени, но дека нема да каже повеќе додека не се финализираат плановите.

Компанијата минатата година објави инвестиција од 2 милијарди долари во проширување на производството во нејзината фабрика во Келн - која моментално ја произведува Ford Fiesta, како и мотори и менувачи - за да направи целосно електричен модел на масовниот пазар.

Neben 5.000 Stellen in Saarlouis gehen bei Ford nun auch 3.200 Stellen in Köln verloren - sie werden in die USA verlegt.

Die Wut der Beschäftigten ggü dem Unternehmen ist total verständlich - der korrekte Adressat wäre aber die Ampelregierung in Berlin.
https://t.co/nAEoETE1rj

— Dr. Christoph Canne (@ChristophCanne) January 23, 2023

Форд планира седум нови електрични модели во Европа, локација за склопување батерии во Германија и заедничко вложување за производство на никелски ќелии во Турција како дел од големото електрично возило (EV) на континентот.

Исто така, има партнерство со Volkswagen (VLKAF) за производство на 1,2 милиони возила на електричната платформа MEB на германскиот производител на автомобили во текот на шест години.

Но, во јуни минатата година предупреди на „значајни“ кратења на работните места во блиска иднина во нејзината фабрика во Шпанија и во фабриката во Сарлуис, Германија, бидејќи префрлањето на производството на ЕВ значеше дека ќе бидат потребни помалку работни часови за да се склопат автомобили.

Ford plans to cut up to 3,200 jobs across Europe and move some product development work to the United States, Germany's IG Metall union said, vowing action that would disrupt production across the continent if the cuts go ahead https://t.co/m3UF1JqC6H pic.twitter.com/X1QfZfSCbx

— Reuters (@Reuters) January 23, 2023

Ford во Европа произведува, продава и сервисира возила од брендот Ford на 50 пазари, вработувајќи околу 45.000 луѓе во сопствените капацитети и консолидирани заеднички вложувања, според неговата веб-страница.

Доколку преговорите меѓу работниот совет и раководството во наредните недели не ја осигураат иднината на работниците, ние ќе се вклучиме во процесот. Нема да се воздржиме од мерките кои би можеле сериозно да влијаат на компанијата не само во Германија, туку и ширум Европа, велат од ИГ Метал.

Фото: Принскрин/Твитер

Промовирани огласи »

Прва компанија во Македонија: Синцеритас АД Скопје се стекна со германски EU GMP сертификат - Производство на цвет и екстракт од канабис за големопродажба

Синцеритас АД Скопје е фармацевтска компанија чиј фокус на работење е култивирањето и производството на канабис за медицинска намена. Работните практики и политики во нашата компанија се усогласени со највисоките домашни и европски стандарди во фармацевтската индустрија (ISO, GACP, GMP) со цел производство на сув цвет и на масло од канабис со висока чистота и различни концентрации на CBD и THC.

Синцеритас АД Скопје е првата компанија во Македонија која што се стекна со европски сертификат за добра производна пракса од регулаторно тело во Германија, што потврдува дека компанијата работи во согласност со принципите и насоките на Добрата Производна Пракса (ДПП/GMP) на Европската Унија за производство на хербални производи: цвет и екстракт од канабис за големопродажба.

Овој сертификат е издаден по инспекцијата извршена на барање на Cannamedical® Pharma GmbH (водечка компанија за големопродажба на медицински канабис во Европската Унија специјализирана за увоз и дистрибуција на медицински канабис во Германија) со цел добивање потврда за оперативните активности во согласност со германскиот Закон за лекови.

За повеќе информации околу компанијата и нејзиното поле на делување – посетете нè на sinceritas.eu!

Промовирани огласи »

Во компанијата Твитер, кога дојде под контрола на Илон Маск, бројот на вработени е намален за 80 отсто и сега таму работат околу 1,3 илјади луѓе, јавува ТВ CNBC, повикувајќи се на интерни документи. Пред Маск да го преземе Твитер, компанијата имаше 7.500 вработени.

Повеќе од 500 огласувачи престанаа да се рекламираат на Твитер откако Маск ја презеде функцијата

Намалениот број вработени тешко може да ја одржи работата на социјалната мрежа и да и додаде нови функции, па Маск, според најавата, решил да покани 130 експерти од други компании, меѓу кои и Tesla, Space X и Boring Co. , да им помогне на вработените во Твитер.

Во исто време, Маск најави нова функција на социјалната мрежа - во наредните месеци ќе преведува на англиски и ќе препорача „други земји и култури“ за гледање.

На крајот на октомври минатата година Маск го купи Твитер за 44 милијарди американски долари.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »