Промовирани огласи »

Експертите велат дека постојат начини да се најдат евтини летови - но може да биде потребно малку детективска работа.

Сите проценки покажуваат дека летото ќе биде навистина напорно - изјави за MarketWatch Бен Ајерс, виш економист во Nationwide Economics.

Бројот на патници кои минуваат низ контролните пунктови на Управата за безбедност на транспортот се врати на нивоата пред пандемијата, а податоците од местата за резервации покажуваат „рекордно ниво на интерес за патување“, рече тој.

Еве совети за резервирање поевтини летови:

Прво, бидете флексибилни за датумите. Иако некои луѓе можеби нема да можат да ги приспособат датумите или времето на патување, Рајан Хорн, владин консултант во Вашингтон кој го води блогот за патувања Profits and Points, предложи да се биде што е можно пофлексибилен при резервирањето летови.

Има одредени денови во неделата кои обично се поевтини од другите, па затоа билетите често се поевтини во среда. Исто така, крајот на август и почетокот на септември имаат тенденција да бидат поевтини од јули, изјави тој за MarketWatch.

Користете ја мрежата на датуми или табелата со цени на Google Flights за да видите кога летовите се поевтини.

И иако директното летање можеби е најлесно, може да биде и скапо. Затоа, размислете за преседнувања: лет од 655 долари од Њујорк до Лондон вклучува седумчасовен одмор во Рејкјавик, Исланд, пред краток лет до Хитроу.

Откако ќе ги заклучите вашите датуми, обидете се да го резервирате летот директно со авиокомпанијата.

Исто така, разгледајте понуди од различни аеродроми.

Слично на локацијата, проверете ги цените за помалку популарни дестинации или побарајте аеродром во близина за дестинацијата на која сакате да одите и возете го остатокот од патот, рече тој.

ФОТО: Unspalsh/Patrick Tomasso

Промовирани огласи »

Просечната плата на работник на производна линија во Германија е 3.268 евра месечно. Извештаите за заработка покажуваат дека практикант во BMW Group заработува 13.000 евра, додека менаџерите за корпоративен развој заработуваат 149.200 евра.

Германскиот производител на автомобили БМВ планира долгорочно да вработи околу 3.000 работници во својата нова фабрика за склопување батерии во градот Стракирхен во Долна Баварија.

Според германските медиуми, новата фабрика на БМВ треба да биде изградена на површина од околу 60 хектари. Таму ќе се произведуваат до 330.000 високонапонски батерии за погоните на производителот на автомобили во Минхен и Регенсбург.

Од 2026 година, BMW има намера да ја прошири фабриката за батерии за уште 45 хектари во втората фаза на изградба, со што ќе го удвои производниот капацитет. Во фабриката за монтажа првично ќе бидат вработени околу 1.600 работници, но околу 70 отсто од нив ќе се преселат во Стракирхен од другите погони на BMW.

Просечната бруто годишна редовна плата за позицијата монтажа во BMW Group е 40.900 евра. Во зависност од искуството, степенот на образование, локацијата, платата може да се движи помеѓу 26.400 и 64.700 евра.

Извор: Курир.рс, Пословни.хр

Промовирани огласи »

НЕПТУН Македонија и годинава организира голем гејминг настан, со високо професионална техничка поддршка, кој ќе се одржи пред продавницата на Нептун во Ист Гејт Мол, на 10ти и 11ти јуни.

За сите присутни ќе биде организирана супер забава и дружење, ќе бидат доделени многу вредни награди за сите натпреварувачи. Сите гејмери, сите „зависници“ од адреналин, а особено фудбал фановите, се повикани на предизвикот од Нептун, ФИФА 2023.

Главна награда за победникот е ЛАПТОП ASUS TUF Gaming F15 RTX 3050 4GB.

Пријавувањето е до 05.06.2023, со пополнување на апликацијата која се наоѓа на следниот линк: https://bit.ly/43fiRuQ

Средствата од котизацијата ќе бидат донирани во СОС Детско село.

Промовирани огласи »

Од денес на KARIERA.mk можете да ги најдете сите активни огласи за вработување на ВИТЕК ДОО ИЛИНДЕН

Витек е италијанска компанија специјализирана за производство на висококвалитетни хидраулични цевки и приклучоци. Основана е во 1979 година и има богато искуство во областа на хидрауликата. Компанијата нуди широк спектар на производи и решенија за различни индустрии, вклучувајќи машинска индустрија, автомотивна индустрија и селското стопанство. Витилло го негува иновативниот пристап кон технологиите и постојано се стреми кон развој на нови производи и унапредување на своите процеси. Како компанија, Витилло го посветува вниманието на квалитетот и задоволството на своите клиенти.

Моментално активни огласи од оваа компанија

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »