Промовирани огласи »

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски синоќа од Штип најави дека сумата за поврат на ДДВ преку проектот “Мој ДДВ“ ќе се зголеми на 3000 денари за едно тромесечие.

Добра вест за луѓето во Македонија што скенираат фискални сметки. Сумата за поврат на ДДВ преку проектот Мој ДДВ ќе се зголеми на 3.000 денари за едно тримесечие, кажа Димитар Ковачевски.

Во моментов речиси половина милион граѓани скенираат фискални и имаат можност за поврат на ДДВ од 2.100 денари за едно тромесечие.

Промовирани огласи »

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно - последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд во октомври започнува зимското сметање на времето.

Преминувањето на летно сметање на времето ќе се изврши ноќта од сабота, 30 март, кон недела, 31 март, со поместување на часовникот од 02:00 до 03:00 часот.

Така, на 31 март во 2 часот по полноќ, часовниците се поместуваат еден час напред и започнува летното сметање на времето.

На 27 октомври повторно се враќаме во зимската сезона.

Како експертите објаснуваат како оваа промена влијае на спиењето?

На повеќето возрасни лица им требаат помеѓу 7 и 9 часа сон во текот на ноќта, додека на децата им требаат до 11 часа или повеќе. Д-р Филип Алапат, доцент по медицина на спиење на колеџот Бејлор во Бејлор, објаснува дека губењето на сонот е поврзано со негативни ефекти врз здравјето и перформансите во текот на денот:

Намален распон на внимание

Зголемен број на професионални или сообраќајни несреќи

Во посериозни случаи, се јавуваат негативни здравствени состојби како што се мозочен удар или срцев удар.

Утринската светлина е добра работа, велат експертите. Кога светлината влегува во нашите очи, му сигнализира на мозокот да го исклучи мелатонин, хормонот што телото го произведува за да ни помогне да спиеме.

Потребно е само едно нарушување во распоредот за спиење за да се создаде „домино ефект на поспаност“. Според истражувањето на експертите за спиење, ефектите од менувањето на нашата рутина може да траат подолго отколку што очекуваме, а сето тоа благодарение на хормоните што ги произведува нашето тело.

Зборуваме за мелатонин, хормон произведен од епифизата во нашиот мозок кој го регулира нашиот циклус на спиење и будност. Се ослободува како одговор на темнината и ни помага да се чувствуваме уморни и подготвени за спиење, а се потиснува од светлината така што, кога сме повеќе изложени на дневна светлина, нашето тело може да произведува помалку мелатонин - објаснува д-р Сју Пекок, психолог специјализиран. кај нарушувања на спиењето.

Преместувањето на летното сметање на времето често може да предизвика привремено нарушување на нашиот сон додека нашето тело не се навикне на промената.

Ова особено ги погодува оние кои се чувствителни на промени кога е во прашање нивниот ритам на спиење. За некои може да поминат неколку дена додека нивото на мелатонин да се прилагоди на новиот циклус на светлина и темнина - вели докторот.

За да избегнете проблеми поврзани со летното сметање на времето, најдобро е да се подготвите однапред. Прво, д-р Сју Пекок предлага постепено прилагодување на распоредот за спиење со одење во кревет и будење 10 до 15 минути порано секој ден.

Воведувањето драстични промени исто така не се препорачува, бидејќи одржувањето на постојана рутина на спиење го регулира внатрешниот часовник и го подобрува квалитетот на сонот. Исто така, се препорачува во текот на денот да бидете што повеќе надвор, за да се намали чувството на замор.

Како што утрата стануваат посветли, ако сте склони кон нарушувања на спиењето, можеби вреди да се инвестира во завеси или тампони за уши. Дури и маската за спиење може да помогне да се создаде вистинска средина за непрекинат одмор. За да се додаде на тоа, д-р Су вели:

Практикувајте добра хигиена на спиење со избегнување на кофеин и алкохол пред спиење и вклучете се во практики за релаксација за да го смирите вашето тело и ум пред спиење.

Иако летното сметање на времето ги нарушува нормалните рутини на спиење на луѓето, д-р Алапат додава дека е добра идеја да се обидеме да одржуваме редовно време за спиење и будење додека се прилагодуваме на промената на времето.

Промовирани огласи »

Од утре престанува да важи мерката загарантирана цена. Од власта уверуваат дека секое неетичко однесување на било кој трговец ќе се казни. Според министерот Фатмир Битиќи најдобро е да се изгласа законот за нефер трговски практики.

Замрзнувањето на цената е една од мерките која не содветствува со пазарната економија, треба да се вратиме во нормалните текови на живеење, а секако останува на бизнисмените да се однесуваат соодветно. Државниот трудов и Државниот пазарен инспекторат веќе од заутре ќе бидат на терен и за секое евентуално зголемување на цените коишто излегуваат од секоја нормална пазарна логика, соодветно ќе реагираме. Тоа нема да значи дека ако во Собранието нема разум за носење закон за нефер трговски практики, ние нема да реагираме, изјави Битиќи.

Одлуката за замрзнување на цената се однсуваше на производи кои се користеа во широката потрошувачка. Тука спаѓаа: ориз бел, во пакување од 900 g до 1kg; брашно пченично тип 400 и тип 500; бел и полубел леб, векна, индустриски тип 450 g (цел и на парчиња), со исклучок на свежо печен леб во маркетите; други пекарски производи; бисквити „Petit Beurre“ и бисквити обични и посни од 300 до 500 g; наполитанки, со фил од какао крем (обични, непрелиени) од 300 до 500 g; тестенини (макарони и шпагети од тврда пченица обични) без и со јајца од 500 g; јунешко месо без коски, од бут или некој друг дел; свинско месо без коски, од бут или некој друг дел; мелено месо свинско и јунешко; пиле свежо или замрзнато (цело); пилешки стек свеж или замрзнат; чаен колбас (јунешки, свински и говедски) без додатоци и без слајс пакување; пилешка посебна салама (без слајс пакување); паштета од џигер и пилешка (без додатоци) во пакување од 95 и 100 g; трајно кравјо млеко (освен органско млеко и млеко со додатоци) со масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5%, во пакување од 1 l; јогурт од кравјо млеко обичен (без додатоци) со масленост од 2,8% до 3,2%, во пакување од 1 l и 1,5 l; кисело кравјо млеко (обично, без додатоци) со масленост од 2,8% и 3,2%, во пакување од 300 до 500g; павлака од кравјо млеко со масленост од 12% до 20%, во пакување од 180 или 200 g; традиционално кравјо бело сирење и мешано бело сирење (без додатоци); традиционален кравји и мешан кашкавал (без додатоци) и свежи јајца од кокошка.

До утре е во сила и Одлуката за изменување на одлуката за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало што се однесува на: светло пиво во пакување од 1,5 l во шише; газирани пијалаци (сокови) во пакување над 1 l во шише; негазирани пијалаци (сокови) во тетрапак пакување и минерална, газирана и негазирана природна изворска вода во пакување над 1 l во шише. Завршува важноста и на одлуките за намалување на увозните давачки за увоз на свеж зеленчук според која применливата царина е 10 отсто за кромид, праз, карфиол и брокула, салата, моркови, модар патлиџан и тиквици, како и за намалување на увозните давачки за увоз на свежи домати, краставици и пиперки и за кои применливата царина е 10 отсто.

Операторите со храна ги почитуваат општите хигиенски барања при манипулацијата со храна, а нема отстапки ниту во поглед на спроведувањето на пропишаните превентивни и мерки за заштита од стра

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јануари во однос на јануари 2023 година, бележи зголемување од 3,2 отсто, а на цените на мало од 2,8 отсто.

Пресметките на Сојузот на синдикатите на Македонија покажуваат дека вредноста на синдикалната минимална кошница во февруари изнесува 57.476 денари, од кои 21.219 денари се потребни за храна, а потоа следуваат режиските трошоци – плаќање вода, електрична енергија и греење. Минималните трошоци на едно семејство во февруари годинава се зголемени за 313 денари во однос на јануари.

Промовирани огласи »

Чест ни е да го најавиме својот нов проект КARIERA Triumph Talks во организација на KARIERA.mk и Brain Tree - Neuro-Business Training Center.

Разговори со успешни луѓе од нашето опкружување!

Како наш прв гостин ви го преставуваме Филип Ивановски сопственик на ТианДе Македонија со неговата инспиративна успешна приказна.

Доколку сте во потрага по инспирација, мотивација и практични совети KARIERA Triumph Talks е точното место каде што ќе го пронајдете сето ова.

КARIERA Triumph Talks е повеќе од обичен настан. Тоа е искуство, заедница и извор на мотивација кој можеби ќе ве инспирира да се охрабрите и да ги преземете првите чекори кон вашиот сон! Придружете ни се на следниот настан и подгответе се да слушнете уште многу успешни приказни!

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »