Промовирани огласи »

Популарниот „Блек фрајдеј“ или црн петок годинава и во KARIERA.mk. Овој ден е познат по тоа што има попусти, а милиони купувачи пред продавниците чекаат да се отворат и да си го купат посакуваното нешто по најниската можна цена. 

Па така клиентите на KARIERA.mk оваа недела ќе можат да ги огласуваат своите нови работни места со 50% попуст на поединечните огласи и со тоа да дојдат до посакуваните кандидати.

Промовирани огласи »

Според најновиот извештај на Credit Suissea за средината на 2019 година, Швајцарците сè уште се граѓани кои поседуваат најскап имот во светот. Средствата по глава на жител во Швајцарија изнесуваа 509.882 евра.

На второ место е Хонг Конг, каде поединците имаат просечно богатство од 441.800 евра. Американците се најдоа на третото место со 390.426 евра. Богатството се однесува на финансиските и нефинансиските средства на една личност, а треба да се земе со релативна доза бодејжи неколку ултрабогаташи може да ја искриват целата слика.

Во земјите од регионот, далеку најбогати се Словенците, со средства во вредност од 110.625 евра. Во Хрватска, просечното богатство на една личност е 56.712, а во Црна Гора 48.296 евра. Вкупното богатство на поединец во Босна и Херцеговина е 25.168 евра и во Србија 22.617 евра. Credit Suissea нема податоци за Македонија. 

Најсиромашни се суданските граѓани, со просечно богатство од 482 евра. Во Бурунди просечното богатство е 550 евра а во Сиера Леоне е 626 евра.

Промовирани огласи »

ЈП Водовод и Канализација – Скопје ја потсетува јавноста и граѓаните на град Скопје, дека спроведувањето на одлуката донесена од Управниот одбор за наплата на долговите до 24 месечни рати, во зависност од висината на долгот, без камата за задоцнето плаќање што започна на 04.11.2019 (понеделник), ЗАВРШУВА на 29.11.2019 (петок).

Ги повикуваме сите граѓани кои имаат долг да ја искористат последната недела од оваа акција, од 25.11.2019 до 29.11.2019, за исплата на рати без камата за задоцнето плаќање. 

Промовирани огласи »

Метрополата за новогодишните празници ќе свети во боите на тендер тежок 285. 000 евра. Годинава на скопскиот плоштад ќе има и дигитална елка. Дигитализирањето на новогодишното дрво, украсените булевари и огномети го урнаа минатогодишиот рекорд од околу 260 000 евра искеширани за новогодишно декорирање на главниот град.

Според градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов нема ништо незаконско во тоа што фирмата Линк Медиа Плус која како опозиција често ја критикуваа на пресовите на Бихачка , 10та година по ред е ангажирана за новогодишно украсување на Скопје. 

Сопственикот на фирмата Линк Медиа Плус, Ѓорѓи Вуков во телефонски разговор за Телма вели дека висината на тендерот ја одредуваат надлежните, но и открива и дека за прв пат оваа година ќе бидат украсени повеќе булевари а и дека во целата сума спаѓаат и огнометите за дочекот на Новата година.

Деновиве на големо се местат светилки на скопските булевари, а според најавите на Шилегов Скопје украсените улици ќе светнат на први декември.

(извор:Телма)

Повеќе