Промовирани огласи »

Расправиите што се случуваат на работа не се секогаш толку негативни како што изгледаат. Не е најважно што е аргументот, туку како ќе реагирате на ситуацијата што ќе влијае на крајниот резултат. Составивме листа на корисни совети за тоа како да управувате со аргументите на работното место.

1. Контролирајте ги вашите емоции.

Постојат одредени линии на однесување кои едноставно не треба да се преминат на работа. Кога ќе се разгорат нервите, треба да работите напорно за да ги контролирате вашите емоции. И, разумно е да се очекува одредено ниво на обѕир и професионализам и од другите. На пример, не е во ред да се повикувате или да кревате глас за време на спор на работа. Наместо тоа, прашањето треба да се дискутира на образложен и логичен начин.

2. Бидете подготвени да се чувствувате разочарани

Идеално, добар компромис значи дека секој се чувствува среќен со исходот. За жал, во реалниот свет, луѓето често мора да се задоволат со нешто што се чувствува речиси спротивно од тоа. Понекогаш добар компромис значи дека двете страни се чувствуваат малку разочарани.

3. Поминете покрај тоа

Откако ќе решите тежок конфликт, важно е свесно да продолжите понатаму. Можеби ќе има смисла да размислите за искуството и да размислите како можете да ги усовршите комуникациските вештини за да го минимизирате деструктивното влијание на идните конфликти. Но, исто така е важно проблемот да се остави во минатото.

4. Внимавајте на јазикот што го користите

Кога се изразувате, обидете се да избегнувате да ги користите зборовите „но“ и „сепак“. Вклучувањето на овие зборови во разговорот ќе го натера другиот да верува дека неговите идеи не се ценети или важни.

 

Огласувај БЕСПЛАТНО недвижности, возила, електроника
и се што вреди да се огласи!
Учествувај во големата наградна игра и освој 40х дневни награди и 4х телефони! Извлекување секој ден на Facebook и Instagram.

Промовирани огласи »

Стопанската комора денеска соопшти дека бара во мерките за заштита од ковид-19 да се наведе дека тие работници што не сакаат да се вакцинираат, а ја немаат прележано болеста во последните шест месеци, да можат да прават и брзи тестови кои се поевтини во однос на ПЦР тестовите, но трошоците исклучиво да бидат на нивна сметка, а во ниеден случај на сметка на работодавачите.

Комората во пресрет на денешната владина седница апелира, доколку се усвои ваквиот предлог, државата да овозможи контррла на движење на цените, односно да ја определи највисоката цена на брзите антигенски тестови за работниците да немаат големи трошоци.

Според Комората, трошокот за тестовите не смее да падне на товар на компаниите.

Ако работникот одлучи да се вакцинира, ќе нема никакви трошоци. Во спротивно, ќе треба задолжително да се тестира, но со брзи тестови, а не со ПЦР кој е 10 пати поскап. Ова никако не значи задолжително вакцинирање, ниту каков било притисок во таа насока, туку само задолжително брзо тестирање што е вид превентива. Ако некој не смее да се вакцинира поради здравствената состојба, нема да подлежи ниту на тестирање. Ќе ги почитува само мерките, рече потпретседателката на Комората, Анета Трајковска и додаде дека целта на ваквиот предлог е да се обезбеди континуитет на бизнис процесите.

Според неа, Комората ќе апелира до компаниите-членки да им одобрат два дена неплатено отсуство на своите вработени за да ги мотивираат да се вакцинираат.

Како што објасни Трајковска, ако работодавачот се одлучи за самотестирање, клучно е трошокот да падне исклучиво на товар на работникот зашто „секој друг трошок на товар на компанијата е непродуктивен и нема да даде ефект во смисла на зголемување на бројот на вакцинирани".

Во услови на криза и пандемија, непродуктвини трошоци за работодавачите се неприфатливи, потенцира Трајковска.

Даниела Василевска Михајловска од Комората додаде дека ваквите одлуки на Комората се резултат на сериозни анализи и на исКуства на земјите во Европа и опкружувањето.

Нашиот став е во насока на тоа како бизнисот го следи ова прашање. Во пресрет на владината седница на која треба да се одлучува, сакаме да укажеме уше еднаш што бараме, не сакаме да навлегуваме во ставовите на другите. Според нас, економијата мора да биде пред се, мора бизнисот да работи и процесите да течат ако сакаме да има ефекти кои на крај се одразуваат во Буџетот. Ова е исклучиво во насока на движење на поцесите без притоа да се заборави здравјето на работниците, подвлече Василевска Михајловска.

Одговорајќи на новинарско прашање, таа рече дека не може Комората да каже колкави треба да бидат цените на брзите тестови, но во секој случај бара, повтори, да не се дозволи нивно покачување.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на Главниот координативен кризен штаб ги предложи новите рестриктивни мерки за задолжителна вакцинација на здравствените работници и за неопходно поседување ковид - потврда за вработените во јавниот сектор кои деновиве ги препорача Комисијата за заразни болести. Мерките треба да се разгледуваат денеска на владина седница. Филипче синоќа имаше состанок и со синдикатите, откако тие изразија незадоволство и побараа вакцинацијата да не се наметнува со присила. Дел од нив бараа и бесплатни ПЦР-тестови за вработените во јавниот сектор.

Промовирани огласи »

Мерката за имунизирање на вработените важи за луѓето во јавните и приватните институции а иницијативите за ваквите иницијативи дојдоа од претставниците на Стопанските комори, изјави по средбата на претставниците на синдикатот, Министерот за здравство, Венко Филипче.

“Тоа што го побараа претставниците на синдикатот а ќе биде разгледано на утрешната седница на владата е прво мерката, по моментот за донесување, да важи не 10 дена, туку 15 дена потоа, со цел да се остават уште неколку денови за едукација на членството на синдикатите. Понатаму да бидат дадени два, слободни платени денови за луѓето кои ќе се имунизираат, денот на имунизација и следниот ден и последното барање во однос на оние кои не сакаат да се имунизираат и ПЦР тестот како алтернатива, што треба да се прави секоја недела, наместо на сопствен трошок, да биде на товар на работодавачите” – изјави Филипче.

Тој потврди дека сите овие предлози ќе бидат разгледани на утрешната владина седница. Во однос на како што кажа, специфичната дискусија, со претседателот на синдикатот за здравство, била утврдена правната основа врз основа на која може имунизацијата кај здравствените работници да биде задолжителна а тоа се одредбите во правилникот за имунопрофилакса, имајќи ја предвид специфичноста на ситуацијата, додаде Филипче врз основа на кој, сите здравствени работници во наредните 30 дена би се имунизирале.

Претседателот на сојузот на синдикатите, Дарко Димовски, изјави дека тој лично е имунизиран и не гледа зошто и другите не би се имунизирале.

Тој ги потврди барањата кои ќе бидат разгледани на владината седница.

Промовирани огласи »

ЕВН хоум распиша нов тендер за набавка на 3.621 гига вати струја, откако на првиот тендер не учествуваше државната компанија ЕСМ, иако има законска обврска да обезбеди 60 отсто од потребните количини за домаќинствата од домашното производство.

Според законот за енергетика ако и на вториот тендер ЕСМ заради состојбите во кои се наоѓа компанијата, а тоа е 25 ноември, не успее да обезбеди домашна струја по 37 евра за мегават час, ЕВН хоум ќе биде принуден да ја набави целокупната потребна количини на слободен пазар, каде што еден мегават се продава по цена и од 250 евра. Таквата ценовна разлика ќе предизвика дополнителен притисок врз цената на струјата за домаќинствата, која според најавите секако ќе се зголеми двојно на почетокот на следната година.

Владата не виде ништо спорно во тоа што ЕСМ не учествуваше на првиот повик бидејќи како што тогаш рече министерот Бектеши може да има втор па и трет оглас пред да се формира цената на електричната енергија за тарифните потрошувачи од страна на РКЕ. Најважно според него е да се утврди цената на домашното производство и да се зголеми ископот на јаглен.

Цената ја одредува Владата, а не ЕСМ. Ја очекуваме анализата на ЕСМ и во момент кога ќе се достави до Владата, Владата ја одредува цената со која ЕСМ ќе влезе во тендерот на ЕВН Хоум. Тие веќе прават калкулации за наредните шест месеци и во моментот кога ќе стигне предлог од страна на ЕСМ ние како Влада ќе ја утврдиме цената која ќе биде за домаќинствата и за малите потрошувачи за наредните шест месеци, рече минатата недела Бектеши.

Според убедувањата на Владата капацитетите ќе работат според планот, со Стопанската комора се работи на набавка на мазут за ТЕЦ Неготино а од 1 декември ќе биде пуштен во употреба РЕК Осломеј.

Состојбата во енергетиката е во деликатна состојба. Производството е во лоша кондиција, а за да надополни потребните количини МЕПСО неколку пати преземал балансна енергија од европските преносни системи, кои деновиве ќе мора да се платат.

Остатокот од текстот прочитајте го на Фокус.мк

Повеќе вести...