Промовирани огласи »

Како дел од кампањата на KARIERA.mk за жени претприемачи, разговараме со Катерина Селамовска, млад политиколог, основач и CEO на Lexion Group, фирма која се занимава со политички и маркетинг консалтинг.

За да созрее една бизнис идеја треба време, колку требаше за LeXion Group?

LeXion Group е компанија којашто е неодамна основана. Основањето на компанијата не беше долг и сложен процес.  Идејата беше присутна, но храброста беше пресудна.  Така за еден месец беше реализирана замислата за LeXion Group.

Како се одвиваше процесот од идеја до реализација?

Основање на LeXion Group произлезе од идејата на пазарот да се појави тим на млади ентузијасти, секој од нив подеднакво добар во својата бранша, коишто ќе дадат една подобра, современа и поинаква перспектива за подобрување на конкурентноста на брендовите и политичката стратегија.

Која е целта на LeXion Group?

Целта на LeXion Group произлегува од нашето мото е “Ништо освен најдоброто, не е доволно добро”. Оттука нашата цел е преку детално истражување на пазарот и стратешко планирање да им помогнеме на нашите клиенти да се развиваат и унапредуваат на деловен план, а со самото тоа да придонесеме за подобрување на деловната клима во Македонија. Исто така да послужиме како стимул и за другите млади да започнат свој бизнис, бидејќи на младите останува светот.

Каква нова вредност додава на пазарот LeXion Group?

Новата вредност на пазарот којашто ќе ја даде LeXion Group e тоашто конечно после долго време бизнис светот ќе биде “размрдан” од визијата на млади луѓе, кои ќе ги донесат новите трендови во нашето поднебје.

Што е потребно за да се создаде бренд?

За да се создаде бренд којшто ќе фигурира долг период на пазарот потребни се  истрајност и чесна работа.

Што им препорачувате на младите и амбициозни луѓе?

На сите млади и амбициозни луѓе кои се во потрага по успешна професионална кариера би им препорачала пред се да веруваат во себеси и да не се плашат да превземат ризик. Им препорачувам да се истрајни, упорни, да работат напорно за да ги реализираат своите цели и да учат од грешките. Само со овие квалитети успехот ќе биде загарантиран.

Промовирани огласи »

Кариера: Во кој момент се роди идејата за LuxBox?

Елена: Идејата и амбицијата да основам свој бизнис и бренд се роди уште од тинејџерските години пред да се запишам на факултет,  а веројатно голем удел во тоа имаше моето опкружување, поточно моето семејство кое се занимава со претприемништво долги години. Во текот на моите магистерски студии во Барселона, имав можност да работам на реални проекти за брендови од модната и луксузната индустрија, а со тоа и да научам како сето тоа еден ден да го применувам во својот бизнис. Љубовта спрема внатрешниот дизајн и дизајн на мебел ја открив малку покасно, по што се одлучив да се едуцирам и во таа насока. Клучниот момент беше всушност кога за прв пат добив прилика да работам на проект за внатрешно и надворешно уредување и го имав првиот допир со различните материјали, бои и текстури во еден ентериер. Мермерот за кратко време стана мојот омилен материјал за работа, а од тука се роди и идејата за еден ваков бизнис. LuxBox е спој од се она што сум го посакувала, учела и работела во текот на изминатите неколку години. Факултетот по Бизнис Менаџмент, курсевите по Внатрешен дизајн и 3DS Маx, а напоредно и работното искуство во е-трговијата беа доволни за да се чувствувам подготвена да започнам сопствен бизнис кој ги опфаќа сите мои интереси.

Кариера: Мермерот е универзален, но сепак уникатен материјал за работа. Што значи да се работи со ваков тип на материјал?

Елена: Да се работи со природен мермер е предизвик од повеќе аспекти.  Ниту едно парче мермер не е идентично, секоја шара се разликува една од друга, па со тоа и секое парче мебел кое го изработуваме е единствено. Ова колку што е предност толку е и маана, поради тоа што клиентот очекува да го добие производот идентичен како што е на сликата. На пример, црниот мермер или LUNAR, може да се каже дека најмногу варира од парче до парче, некое е со минимални бели вени на црна основа, а некое пак е целосно покриено со бели шари.  Поради тоа, постојано се трудиме да ги едуцираме клиентите да знаат дека мермерот секогаш ќе биде различен од оној на прикажаната слика и за среќа досега сите наши клиенти биле свесни за ова и не ни се случило некој да биде незадоволен од изгледот. Ние внимателно го селектираме секое парче мермер пред изработка, но мали “совршени несовршености” како што јас ги нарекувам, има скоро на сите парчиња и според мене токму во тоа е и убавината на природниот мермер.   Денес има многу вештачки материјали кои се направени да изгледаат како мермер и се многу полесни за работа, но според мене ништо не може да го замени автентичнот изглед и уникатноста на природните вени на мермерот.

Кариера: Како мермерот се вклопува во секојдневието на едно модерно семејство? Повеќе ја сакаат неговата практичност за чистење или ултра-уникатниот изглед?

Елена: Мермерот се користи во внатрешното уредување години наназад насекаде во светот, па поради тоа се смета за безвременски материјал кој никогаш не излегува од мода и е секогаш актуелен. Сепак, кај нас имаше еден долг период на предрасуди дека мермерот е  “кич” или пренападен, и дека може да се вклопи единствено во одреден стил на ентериер, како што е класичниот. За среќа, социјалните медиуми го воздигнаа мермерниот тренд, па последниве неколку години можеме да забележиме дека е се’ по присутен во домовите на модерните семејства. Ултра-уникатниот изглед на мермерот кој притоа се покажа дека одлично се вклопува во сите ентериери, па дури и во скандинавски, бохо и индустрискиот стил, е со сигурност причина за неговата голема популарност.

Кога станува збор за одржувањето, мермерот е малку специфичен поради тоа што е порозен материјал и има тенденција да впива течности, па се препорачува површината да се пребрише веднаш по истурената течност и да не се остава подолго време. Според мене, мермерот е како виното, со стареење станува уште поубав! Малите дамки и траги му даваат посебен карактер на мермерното парче и треба да ги засакаме. Многу од нас до ден денес чуваме предмети изработени од мермер кои биле на нашите баби и дедовци, па така и LuxBox има цел да креира мебел и предмети кои се долготрајна инвестиција и ќе се пренесуваат од една на друга генерација.

Кариера: Зошто го нарековте LuxBox?

Елена: Главната инспирација за името LuxBox се главните ликови во оваа приказна – масите кои потсетуваат на мермерни кутии што зрачат луксуз, елеганција, но и спокој од природата. Една од тие масички, поточно “LuxBox ICE Cubic“ беше првото парче кое го изработивме и во моментов се наоѓа во мојот дом. Евоцирајќи го гламурот на дизајните на италијанскиот мебел од 1950-та, LuxBox мермерните маси се одликуваат со целосна мермерна обвивка на која елегантно прикажаните природни вени внесуваат софистицираност и свежина во секој ентериер. “Луксузните кутии” во моментов се достапни во 5 бои на мермер и тоа: Бел (ICE), Црн (LUNAR), Сив (SILVER), Зелен (JADE) и Кафен (COFFEE).

Кариера: Вашите клиенти можат и самостојно да го дизајнираат парчето мебел што им е потребно. Дали сте добиле дизајн од кој произглегла цела линија на мебел?

Елена: Да, нашите клиенти можат сами да дизајнираат парче мебел, а ние да го реализираме. Со оваа опција сакаме да ги мотивираме нашите клиенти да бидат креативни, да ги оствариме нивните желби, да создадеме нешто точно онака како што си го замислувале, а притоа и да имаат самостоен дизајн на парче мебел кое сами ќе го именуваат и ќе биде поставено за продажба на luxbox.mk.  Освен дизајнирањето на уникатен производ, нашите клиенти можат да одберат и веќе готов дизајн од нашата интернет продавница и да го приспособат на своите потреби. Оваа опција е особено популарна поради можноста самите да ја одберат бојата на металните ногари или бојата на мермерот на веќе постоечки дизајн, но и поради можноста да варираат со димензиите во зависност од нивниот простор. Со првата модифицирана нарачка на масичка со златна-мат метална конструкција од страна наша драга клиентка, произлезе Gold едицијата која ги содржи веќе постоечките дизајни на масички и конзоли, но во златна-мат варијатна. Цела линија на мебел од уникатен дизајн на наш клиент досега сме немале, но би сакале и се надеваме дека во иднина ќе имаме.

Промовирани огласи »

Кариера: Кога започнува целата идеја и концепт за Уникатен Накит-Инспиративни Алки?

Јулиа: Откако настана ситуацијата со Ковид во светот бев приморана да останам дома за да го чувам мојот 6 годишен син. Веќе подолго време бев без работа и тоа негативно влијаеше на мене. Затоа одлучив да не дозволам да паднам тука да се зајакнам со креативна работа а со тоа и позитивно да делувам на останатите жени. Така се роди идејата да создадам “Уникатен накит - Инспитативни Алки” од кои секоја алка е претставена на прекрасно дизајнирана картичка, со инспиративна изрека, интересна графика и зајакнувачки зборови за инспирација и мотивација.

Кариера: Зад секое парче накит стои исто така уникатна порака, што Ве води низ целиот процес на создавање?

Јулиа: Инспирацијата дава волја, волјата дава енергија, енергијата дава дело. Понекогаш за да делуваме ни е потребна инспирација за да добиеме мотивација. Желбата е дел од човековата природа и е еден од моторите што го управува однесувањето. Уникатната порака служи како потсетник да ја мотивира личноста која ја носи алката да спроведува разни активности за да ги задоволи своите желби, додека привезокот на алката е симбол со значење кој служи како водич за исполнување на желбата. На долниот дел од картичката стои ‘ Затвори очи и желба замисли, на лева рака алка стави, кога алката ќе се распари, желбата наскоро ќе се оствари! Едноставно кажано, засновано на учењето на НЛП, симболот на нараквицата претставува цел во вашиот потсвесен ум и служи како еден вид светилник кон кој несвесно ќе се стремите. Нараквицата со низа секогаш ќе служи како посебен мотиватор, вашиот прв чекор кон Сонот.

Носејќи Инспиративна Алка на вашата рака, редовно ќе се сеќавате и ќе размислувате за целта кон која се стремите, без да се откажете од започнатото.

Продолжувам постојано да креирам оригинални и возбудливи дизајни. Алките се рачно изработени и лично избрани со посебна љубовна грижа и внимание, со главна намера да се испратат позитивни вибрации на овој свет!

Кариера: Од каде ги набавувате материјалите за изработка и каде се наоѓа Вашето креативно катче? Како луѓето може да ве најдат?

Јулиа: Внимателно ги избирам само компонетите со најдобар квалитет за да ви донесам фантастична палета на Инспиративни Алки. Картичките се печатат на високо квалитетна картонска фото хартија и ги користам најдобрите тибетски сребрени привезоци. Сите производи се изработени со љубов тука во С. Македонија, дизајнирани и сместени во моето домашно студио, постојано произведувајќи нови стилови за да се задржат опсези што е можно повозбудливи.

Јас навистина го ценам секој наш фан и пријател кој не поддржува, споделува наши фотографии и зборува за нас пред другите! Слободно секој може да ме контактира на мојот Фејзбук профил или преку страната на Unique Jewelry – Уникатен Накит. Тука сум да одговорам на секој од вас!

Кариера: Која е големата замисла што ја имате за Уникатен Накит-Инспиративни Алки да стигне до што е можно поголем број на луѓе?

Јулиа: Целта на “Инспиративните Алки“ е промена! Промена на изгледот на луѓето. Промена на начинот на кој луѓето се чуствуваат. Промена на иднината и животот на луѓето. Иако алките се производ за мода, Инспиративните алки исполнуваат сериозна мисија. Наша страст е инспирирање на соништата, зајакнување на талентите и постигнување на целите со споделување на нашите производи. Можете да дадете поддршка со споделување на постови, повикување на пријатели да стават Лајк на нашата страна или да ни се придружите на нашиот тим.

Верувам дека дури и најголемите авантури можат да започнат со една мала желба! – ‘Мала желба, голем сон’. Мојот сон е да уживам во мислата на тоа како инспиративно ќе делуваме на илјадници други индивидуи со кои никогаш не сме се ни сретнале! Многу сум среќна за тоа.

Придружете ни се да ни помогнете заедно да растеме и да ги инспирираме луѓето!

Кариера: Кое е Вашето омилено парче накит?

Јулиа: Алката со Точка-запирка; за свесност за депресија и ментални болести. Точка-запирка е претставник на моќно движење насочено кон доведување на свест за депресија, превенција од самоубиство, самоповредување и свесност за ментални болести. Оваа нараквица може постојано да ги потсетува луѓето што поминале низ лоши искуства за повторно да се охрабрат.

Кога бев во длабочините на една голема депресивна епизода, која траеше една година, се чувствував многу сама. Се чувствував како да нема никој друг во мојот живот што може да разбере. Знаев длабоко во себе, дека не сум единствена. Ми требаше некој начин да им помогнам на луѓето во мојот живот да разберат низ што минував. Мојата намера за нараквиците е да можеме да ги носиме за свесност, за искуството што го споделуваме, да бидеме поотворени, така ќе се чувствуваме помалку сами. 

Мојот сон е еден ден да шетам низ самопослуга или кога го земам моето дете од училиште, да видам некој друг со оваа алка. Без да кажеме збор со контакт со очи, се поврзуваме,  се поддржуваме и се разбираме. 

Затоа, својата енергија ја насочив на создавање нараквици за свесност за депресија и ментални болести и за да ја срушиме социјалната стигма, со секоја купена нараквица добивате ваучер со попуст во психолошко советувалиште.

Кариера: Вие сте мајка, сопруга, дама, познавач на неколку светски јазици и сте имале прилика да живеете повеќе од 10 години во Киев, Јапонија, Тајван, Италија, Австралија ... со различни култури, религии и обичаи. Дали сето тоа животно искуство го олеснува работното секојдневие или е поголема одговорност, бидејќи ја познавате тежината на секој споделен збор и порака?

Јулиа: Можете да бидете Доктор на науки но ако не знаете да го искажете вашето знаење, сеедно дали се работи за стански јазик или немоќ на искажување, Вие сте еднаков на неписмен човек. Ова се зборовите на мојот татко. А од мојата сакана баба научив дека раната од нож поминува но раната од кажан збор може вечно да крвари и затоа е најважно да внимаваме што зборуваме. 

За мојот 18-ти роденден добив книга “Мудроста на народите“ – мудри мисли и пословици од целиот свет. Тоа е една од моите најомилени книги. Секоја мисла која ја пишувам на картичката ми буди емоции и спомени на луѓето од кои сум ја слушнала таа изрека. Да, тоа се луѓе кои со нивните зборови оставиле печат на мене. Затоа јас со многу љубовна грижа и внимание со леснотија го креирам секое парче!

Кариера: Како дел од приказните на жени-претприемачи на КАРИЕРА.мк каков совет би им порачале на сите они кои кренале раце бидејќи е доцна, не е вистинско време и уште 100 други изговори 😊?

Јулиа: Секогаш е право време за она што се сака, а што се сака се се може. Стравовите во нас прават да наоѓаме изговори. Мојот совет е ако не можете да го избркате стравот, исплашени правете го тоа што го сакате, но направете го. Фокусирајте се на своите желби и потреби и превземете активности за вашите сонови да ги претворите во стварност. Кога е жената несреќна, несреќно е целото семејство. Дајте си љубов, почит, мир и спокој на себе и зачекорете цврсто напред. Што било поминало, што иде нека биде, но направете си да биде онака како Вие сакате.

Започнуваме со проект ‘МОЖЕШ’ и секоја жена која сака и верува дека може да биде дел од нашиот тим е добредојдена да ни се придружи. Создадов накит за жените да можат да прават сопствен избор, да водат сопствен бизнис и да го имаат она што е најважно, а тоа е – финансиска самостојност. Секоја нарачка поддржува независна жена во бизнисот. Нашата голема цел е да се создадат флексибилни приходи за жените кои седат дома. На тој начин да може да се чуствуваат корисно и задоволно.

Мислата станува збор а зборот дело, затоа имајте среќна мисла за среќен живот!

 

Промовирани огласи »

Научно е докажано дека долготрајниот стрес влијае негативно врз здравјето и убавината. Кога сме среќни и задоволни од самите себе зрачиме со позитивна енергија и истата ја пренесуваме на околината.

Овој пат накратко разговаравме со исклучително храбра жена - претприемач за која годините воопшто не се пречка, туку мотивација.

Агафи Гаџова е сопственик на  центарот за справување со стрес, подмладување и регенерација на квантно ниво Agape Bio Well

За менталното здравје 

Центарот Agape Bio Well ви нуди спој на древните учења и науката во справување со менталните и емоционалните проблеми. Ќе имате можност да се самоспознаете и да започнете проблемите во животот да ги гледате како препреки кои лесно ќе ги надминете. Современиот начин на живеење ни наметна стандарди за кои мислиме дека нè интегрираат, а всушност нè разделуваат. Мислиме дека нè спојуваат и вртат едни кон други, а реално нè отуѓуваат бидејќи го маргинализираат вистинското – човечноста, нашето вистинско ЈАС.

За здравјето и убавината 

Секој орган, ткиво или клетка кај живите битија има своја единствена фреквенција. Мерењата на нивната енергија покажуваат константна вибрација и резонанца. Научните истражувања покажуваат дека нарушувањето или дисбалансот на овие фреквенции предизвикува состојби, болести, инфекции, оштетувања и стареење.

Методите за подмладување кои се користат во традиционалната медицина и козметологија иако се успешни не можат да го спречат процесот на стареење. Многу истакнати научници низ вековите се труделе да ја откријат тајната на младоста, но оваа мистерија останала нерешена.  Денес сме на прагот на големи откритија благодарение на развојот на квантната физика и физиката на ласерите.

Методите за подмладување кои се користат во центарот Agape Bio Well влијаат на длабинска регенерација на организмот и тоа на субатомско ниво и се засноваат на квантната генетика, физиката на ласери како и на научните сознанија за водата.

Збор, два со Агафи Гаџова

Како биохемичар, интересот кон квантната физика и метафизиката како и кон новите гранки во биологијата како квантнта генетика, биологија на верувањето и епигенетиката, биле причина Агафи Гаџова да продолжи да се развива во таа насока бидејќи на прашањето што навистина преставува свеста и кој ја дава иницијалната наредбата за започнување на метаболитичките процеси во организмот конвенционалната наука нема одговор.

Зошто се одлучивте за започнување на сопствен бизнис?

По одредени случувања во 2019 г. животот ме однесе во сосема друга насока.  Иако верувам  во конвенционалната наука, се најдов во ситуација да енергетските третмани и алтернативните методи на исцелување кои се базираат на квантната физика, не само што ме извлекоа од ситуацијата во која се најдов, туку во исто време ме подмладија. За тие што ме познаваат, знаат дека ова не е никаква реклама туку вистинска приказна од животот.

Живееме во специфично време, оптоварени со бремето на преживување. Исто така, короната ни наметна дополнителен стрес кој сè уште трае. Долготрајниот стрес влијае негативно на сите процеси во организмот. Од витално значење е да знаеме како да се избориме со него.

Решив да направам спој на новите науки кои допрва доаѓаат и древните знаења со цел да помогнам на сите кои сакаат да се справат со секојдневниот стрес и да се регенерираат од внатре. 

Имав среќа што судбината ме донесе онаму каде што сакам - ДА РАБОТАМ ТОА ШТО МЕ ИСПОЛНУВА и да соработувам со инситути и лица кои се познати во своите професии. Повеќе може да прочитате на веб-страницата https://agapebiowell.health/

Што би им порачале на сите жени кои сакаат да започнат свој бизнис?

За да бидеме она што сакаме не треба да се плашиме. Стравот е наш најголем непријател. Треба да го совладаме и да се осмелиме. Знам дека не е лесно, но ако не се обидеме да го направиме првиот чекор, ќе останеме таму каде што сме. Само онаа работа која ја работиме со љубов ќе вроди плод и ќе нè направи среќни.

На крај можам да порачам дека годините не се пречка да почнете да го работите тоа што секогаш сте го сакале, а не сте се осмелиле.

Работата на себе, ми даде сила и храброст на 52 г. да го отворам центарот AGAPE BIO WELL и конечно да бидам исполнета со работата која ја работам. 

Повеќе