Промовирани огласи »

Постојат докази во невронауката дека само принудувајќи се да се смеете може да генерира некои од овие ефекти, но тогаш тие се многу помалку изразени отколку ако тоа е вистински иницирано.

Врската помеѓу среќата и продуктивноста постои веќе некое време, но дури неодамна е откриено дека „луѓето кои се среќни, работат понапорно“.

За работните места каде што луѓето работат во тим, смеата е многу добар начин за зајакнување на врските помеѓу тимот и во исто време, намалување на стресот.

Важна точка што треба да се истакне е дека еден од знаците на хроничен стрес е губењето на смислата за хумор и може да ја украде таа смисла за хумор и да ви ја одземе способноста да ја видите смешната страна на животот.

Дејстувајќи позитивно на вашиот ум и тело, смеата помага да се ослободите од стресот и анкциозноста кои се непријател број еден кога се работи за креативност. Имено, тие ве блокираат и не дозволуваат да се поместите ментално, а понекогаш дури и физички. Смеата ја прекинува оваа блокада така да можете да почнете да размислувате побрзо. Кога успевате да најдете извор на смеа на момент, поспособни сте да предлагате иновативни решенија без страв од критика.

Затоа, смејте се повеќе!

Промовирани огласи »

СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Оваа порака ја испраќаат од СДСМ во соопштение до медиумите.

Велат дека од септември следува покачување на платата во повеќе сектори.

Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени дополнителни придобивки за вој ниците и вработените во одбраната, а платите во овој сектор од септември ќе се зголемат просечно по 2.000 денари.

Од истиот месец следува покачување на платите на вработените во образованието и детската заштита, додека платите во Министерството за внатрешни работи ќе се зголемат за пет отсто.

Со новата методологија за усогласување на пензиите, следува и рекордно зголемување на пензиите за над 320.000 пензионери.

Вложувањето во човечкиот капитал, грижата за граѓаните остануваат врвен приоритет за Владата и парламентарното мнозинство предводени од СДСМ.

И во време на глобална економска криза остануваме посветени на мерки и политики кои обезбедуваат повисок животен стандард и повеќе пари во секое семејство“, се наведува во соопштението на владејачката партија.

Промовирани огласи »

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека доколку е потребно, можно е да се активираат стоковите резерви на државата.

Тој е дециден дека леб во земјава ќе има, и тоа, како што рече, по реално пристојни цени. Оценка на вицепремиерот е дека цените растат поради „нашето неодговорното однесување“, а за одредени маркети смета дека се најголеми профитери.

Се испостави во одредени маркети дека токму таму се најголемите маржи. Цените растат и зашто поскапуваат суровините. Тука не можеме да интервенираме зашто сме увозно зависни, рече тој.

Битиќи рече и дека од септември се планираат мерки за помош на граѓаните, но не прецизираше какви, само потврди дека најверојатно нема да има ваучери како поранешните „купувај домашно“.

Не би кажал дека може да очекуваме ваучери, но ќе има мерки за ублажување на кризата. Не би можел да кажам и дека ќе бидат слични мерките за граѓаните зашто во овој момент се гледа што најбрзо ќе даде ефект. За жал, не сме во можност и ситуацијата не е таква како во првиот период на КОВИД кога можевме да овозможиме. Тогаш интервенциите беа да одговориме соодветно за да ја задржиме економијата да не паѓа уште повеќе, објасни Битиќи.

Промовирани огласи »

Од вечерва на полноќ дизелот поскапува за два денари, и ќе се продава 92 денари по литар.

Цената на ЕУРОСУПЕРОТ 95 и ЕУРОСУПЕРОТ 98 останува иста, односно 88,5 и 91 денар.

Непроменета останува и цената на мазутот 52,8 денари, а се зголемува цената на екстралесното масло од 86,5 на 88,5 денари по литар.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »