Oд ССМ со фотографија илустрираа што значи просечната плата во Македонија - KARIERA.MK

Промовирани огласи »

Следниот пат кога претставник на Владата ќе се фали со просечната плата, да го разбере значењето на истата, наведуваат од Сојузот на синдикати на Македонија(ССМ) и објавуваат фотографија на која се гледа дека пред еден човек има месо, а пред друг само коска. 

Власта се пофали дека платите растат, а ССМ бара повисоки плати или ќе има радикализација од септември. 

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава  била 31.869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Просечната плата расте и во споредба со месец мај, кога истата изнесувала  31.407 денари.

Промовирани огласи »

Се сеќавате ли како во филмовите и цртаните филмови секогаш, во иднината светот беше дигитален и луѓето живееа во градови каде сѐ беше возможно да се направи со помош на технологија? Епа тоа се случува моментално во светот. 

Компанијата „Тојота“, еден од најголемите светски производители на автомобили, го гради првиот „паметен град“ во Јапонија и во светот.

Градот „Плетка“ ќе биде сместен во близина на подножјето на планината Фуџи, ќе се простира на 175 хектари и ќе биде целосно самоуправна населба со дизајн и намена да се тестираат новите технологии како што се самоуправувачко возење, роботика и вештачка интелигенција – во реалниот свет. Прототипот на „град на иднината“ ќе биде изграден од темел на местото на поранешниот фабрички погон „Хигаши-Фуџи“, којшто ја заврши својата децениска историја на производство на автомобили во декември 2020 година.

AI, self-driving cars, robotics and more... all in one place.

Find out more about our upcoming Global Technology Governance Summit: https://t.co/NgtNBtUBny #GTGS21 pic.twitter.com/j3ZDXcmTM0

— World Economic Forum (@wef) March 31, 2021Замислата е сите луѓе во градот „Плетка“, како и зградите и возилата да се поврзат и да комуницираат преку податоци во реално време и со вградени сензори. Овие врски ќе ѝ овозможат на „Тојота“ да испитува и истражува како функционира напредната, најнова вештачка интелигенција и технологијата во реалниот свет, со минимален ризик.

Промовирани огласи »

Винарија Тиквеш основана во 1885-та година е предводник во македонската винска индустрија, како и најстарата и најголемата винарница во регионот.

Моментално вработуваат:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАР

Хотел Хилтон во Скопје започнува со работа во 2019 година, ланецот DoubleTree by HILTON во сферата на угостителството е постојано на врвот од самиот старт, а со тоа потврдува и нивната награда во 2022 година од Tripadvisor Travelers Choice како меѓу топ 10% од хотелите во светот.

Моментално вработуваат:

ХИГИЕНИЧАР/КА

СОБАР/КА

ГОТВАЧ/КА

МИЈАЧ/КА НА САДОВИ

Сите други отворени позиции може да ги видите ТУКА


Максбет е македонска компанија од областа на игрите на среќа и обложувалниците.

Моментално вработуваат:

СМЕТКОВОДИТЕЛ ВО СКОПЈЕ

Толлакс Скопје е една од најуспешните малопродажни компании, сопственик на ланецот на 20 специјализирани продавници М1киоск, М1медиа, и Поло маркет.

Во моментов вработува:

ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ ВО ПОЛО МАРКЕТ

Леар Корпорација е глобален лидер во автомобилската технологија за е-системи и  го прави секое возење подобро со обезбедување интелигентни искуства во возилото за клиентите ширум светот.

Во моментов вработуваат:

ОПЕРАТОРИ ВО ПРОИЗВОДСТВО


Примамебел, Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот. Стратешкиот фокус на PRIMA е развој насочен кон зголемување на трговскиот удел во производството и продажбата на мебел, како на домашниот, така и на странскиот пазар.

Моментално вработуваат:

МАГАЦИНСКИ РАБОТНИК ВО СКОПЈЕ
ОВЛАСТЕН СМЕТКОВОДИТЕЛ

СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО САЛОН - БИТОЛА
МОНТЕР НА МЕБЕЛ ВО БИТОЛА

Коинкаса (Coincasa) е познат италијански бренд за уредување на домот.

Италијанскиот бренд нуди огромен избор на производи наменети за кујна, спална соба, бања, градина како и уникатни парчиња на мебел, кои одлично се вклопуваат во секој дом.

Во моментов вработуваат:

ПРОДАВАЧ/КА ВО СКОПЈЕ

Бе-Да Логистик е основана на почетокот на 2011 година како компанија специјализирана за организирање меѓународен транспорт и логистика на стоки преку копнен, железнички, воздушен и поморски сообраќај 

Моментално вработуваат:

ДОСТАВУВАЧ ВО ПОШТЕНСКА СЛУЖБА ВО СКОПЈЕ

АГЕНТ ЗА ТРАНСПОРТ

ДОСТАВУВАЧ ВО ПОШТЕНСКА СЛУЖБА - РЕОН ПРИЛЕП И КРУШЕВО

Гиз Офис (GIZ Office) Како давател на услуги во областа на меѓународната соработка за одржлив развој и меѓународна образовна работа. ГИЗ е посветен на обликувањето на иднината што вреди да се живее низ целиот свет.

Во моментов вработуваат:

JUNIOR ADVISER

INTERN

Сите други активни огласи за вработување видете ги ТУКА

Промовирани огласи »

Постојат докази во невронауката дека само принудувајќи се да се смеете може да генерира некои од овие ефекти, но тогаш тие се многу помалку изразени отколку ако тоа е вистински иницирано.

Врската помеѓу среќата и продуктивноста постои веќе некое време, но дури неодамна е откриено дека „луѓето кои се среќни, работат понапорно“.

За работните места каде што луѓето работат во тим, смеата е многу добар начин за зајакнување на врските помеѓу тимот и во исто време, намалување на стресот.

Важна точка што треба да се истакне е дека еден од знаците на хроничен стрес е губењето на смислата за хумор и може да ја украде таа смисла за хумор и да ви ја одземе способноста да ја видите смешната страна на животот.

Дејстувајќи позитивно на вашиот ум и тело, смеата помага да се ослободите од стресот и анкциозноста кои се непријател број еден кога се работи за креативност. Имено, тие ве блокираат и не дозволуваат да се поместите ментално, а понекогаш дури и физички. Смеата ја прекинува оваа блокада така да можете да почнете да размислувате побрзо. Кога успевате да најдете извор на смеа на момент, поспособни сте да предлагате иновативни решенија без страв од критика.

Затоа, смејте се повеќе!

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »