Промовирани огласи »

Балансот помеѓу семејните обврски и потребата за економска независност го прават претприемаштвото предизвик за иновации и истрајност. Постојат четири столба кои може да ги подготват сите луѓе кои размислуваат да одат во насока кон претприемништво, без разлика дали имате искуство од претходно или пак почнувате од нула.

Обуката претставува еден од најважните столбови за претприемач. Треба да бидете во тек со прашањата кои што најмногу го засегаат бизнисот, а тоа ќе ви овозможи да генерирате нови идеи и да го подобрите донесувањето на одлуките. Важно е да имате добар маркетинг или промоција на производи и услуги, операции или процесот на производство, изработка на производите како и финансиите кои на крајот ќе бидат најобјективен показател за перформансите на вашиот бизнис и продажба, бидејќи без продажба нема да има приход.

Следниот столб е да бидете поврзани со многу луѓе. Бизнисот никогаш неможете да го водите сами. Треба да бидете опкружени со искусни луѓе кои би можеле да придонесат нешто за вашиот бизнис и да имате мрежа на сојузници за она за што сметате дека сте помалку добри.

Третиот столб е рекламирање на вашиот бизнис на специјализирани страници наменети за истото, кои што ќе може да одговорат на прашањата што всушност вие правите, зошто го правите тоа, каде може да ве најдат и какво мислење имаат останатите клиенти за вас.

Четвртиот столб се однесува на начинот на плакање. Убаво би било доколку прифатите повеќе начини на плаќање, од готовина па се до електронско плаќање, бидејќи електронскиот начин на плаќање дава пристап до повеќе клиенти.

Промовирани огласи »

Републичкиот совет за безбедност при сообраќајот, им укажува на граѓаните дека возењето во услови на врнежи од снег и ниски температури има низа предизвици кои возачите треба да ги имаат предвид, за да се сочува и нивната и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Бидете особено внимателни кога врне и кога е намалена видливоста на патиштата, велат оттаму.

Па така, РСБСП советува:

•во возилото секогаш носете зимска опрема (ланци за снег, метла, чистач за мраз на ветробранско стакло и сл.),

•возилото секогаш да биде добро исчистено од снежните наноси (особено прозорците и ретровизорите),

•проверете го антифризот, притисокот на гумите, течноста за ветробранско стакло и сл.,

•користете зимски гуми,

•исчистете го снегот од вашите обувки за да се избегне лизгање при притискање на педалите од возилото,

•возете внимателно и со намалена брзина,

•одржувајте растојание од другите возила,

•избегнувајте нагло сопирање и нагли задвижувања на воланот.

Од РСБСП бараат од возачите да бидат одговорни и совесни, и да возат безбедно во зимски услови. 

Промовирани огласи »

Операторот ТАВ Македонија тргна да ја подобри поврзаноста на скопскиот аеродром со лансирањето на голем број нови линии во 2023 година и влезот на неколку превозници на македонскиот пазар. Новата услуга на Луфтханза меѓу Франкфурт и Скопје , која ќе стартува во април, значително ќе ја подобри поврзаноста на аеродромот со главните центри ширум светот. И оваа година нискобуџетниот норвешки ер шатл ќе влезе на македонскиот пазар со обраќање од Осло два пати неделно, почнувајќи од јуни. По успешните разговори меѓу Кроација ерлајнс и аеродромот минатата година, авиопревозникот ќе отвори летови од Сплит до Скопје кои ќе се обраќаат двапати неделно.

Аеродромот, исто така, учествуваше на овонеделниот меѓународен саем за туризам „Фитур“ во Мадрид, бидејќи продолжува да ги обновува летовите со Шпанија без престан. Имаше силен интерес од двете страни двете земји да бидат поврзани со авиопревоз уште откако Wizz Air ги прекина своите операции меѓу Скопје и Барселона во декември 2021 година. Понатаму, кон крајот на минатата година, LOT Polish Airlines одржа разговори со ТАВ Македонија во Варшава целта во иднина дополнително да ги прошири своите операции во Скопје. Конечно, Flydubai привремено го закажа своето враќање во македонскиот главен град за крајот на октомври, што пак ќе означи обновување на летовите до Заливот.

Аеродромот ќе има корист и од програмата за субвенционирање на македонската влада за воведување нови линии од Скопје оваа година. Во споредба со претходните три јавни повици, од кои сите победи Wizz Air, тендерот вклучува нови услови и услови, во обид да се диверзифицира понудата на авиокомпаниите и достапните дестинации во земјата.

Превозниците кои се пријавуваат на тендерот мора да бидат од Европа, да имаат превезено најмалку десет милиони патници и да остварат 25 милиони евра профит во 2019 година. Според условите наведени во јавниот повик, авиокомпаниите мора да одржуваат летови до новоотворените дестинации најмалку двапати неделно Во текот на годината најмалку до 2026 година. Нема да се обезбедат финансирања за линиите од Скопје што се оперираа од аеродромот во изминатите две сезони (лето и зима).

Скопскиот и охридскиот аеродром ја завршија 2022 година само 11 отсто под нивото од 2019 година, или со 89 отсто од обемот на патници во 2019 година. Оттука, може да се заклучи дека ТАВ Македонија како аеродромски оператор ефикасно и успешно ја совладува и надминува кризата и нејзините последици.

Промовирани огласи »

Singular бележи една година како дел од најголемата групација за спортско обложување и гејминг – Flutter Entertainment Plc. За кратко време, Singular го зацврсти своето место во интернационалната дивизија на Flutter како иновативен бренд за технологија.

За Singular, 2022 претставува година на трансформација во која што компанијата ја комплетираше интеграцијата со Flutter на повеќе компаниски нивоа вклучувајќи ги и enterprise системите и протоколите на Flutter. Промените создаваат услови за поголем оперативен раст, но и за нови можности за тимска работа и иновација. Тимот на Singular повторно се покажа во одлично светло завршувајќи ја годината со високи резултати и силен фокус дури и во периоди на огромни случувања, како Светското првенство во фудбал минатиот декември.

За соодветно прославување на успешната година, Singular организираше незаборавно патување за тимот во сончевиот Лимасол, лоциран на Кипар. Вработените имаа шанса да ги посетат Никозија и Лимасол, да ја искусат историјата, културата и локалната кујна на овие два града. Уште поважно, имаа можност подобро да ги запознаат своите колеги со кои секојдневно соработуваат, но и колеги од останатите тимови, да разменат знаење и искуства од својата култура и да воспостават подобра комуникација.

За прв пат од постоењето на компанијата целиот тим од трите канцеларии од Скопје, Тбилиси и Малта се собра на едно место со цел прославување на една година откако Singular e дел од Flutter семејството, како и многубројните успеси низ текот на целата година.

„Ме радува што сум тука со целиот тим на Singular за да наздравиме за уште една успешна година. 2022 беше година на промени, и горд сум на нашиот тим бидејќи ја искористи промената како можност за повторно да го потврди својот иновативен капацитет и посветеност на успех и квалитет.  Тоа што прославуваме една година како дел од Flutter е уште еден доказ дека тимот на Singular создава продукти компетитивни на глобално ниво. Оваа година е само почеток, показател што сѐ може да постигнеме заедно со Flutter“, изјави извршниот директор на Singular, George Shamugia, на корпоративната новогодишна забава во Лимасол, Кипар.

Singular, како дел од  групацијата која е лидер во својата индустрија, доби пристап и до нови придобивки за својот тим. Една од нив е можноста вработените да аплицираат за работни места низ сите канцеларии на Flutter во осум различни држави. Тие исто така имаат и богата размена на знаења со останатите брендови на групацијата преку повеќе дигитални платформи, како и учество на хибридни настани со фокус на врвни технолошки решенија. Нов пакет на придобивки за вработените е планиран целосно да се имплементира во текот на годината, а можноста да се напредува во Flutter е само една од нив.

Singular го обезбедува Flutter со својот иновативен софтвер со модуларна и мулти-вертикална архитектура кој што се докажа како успешен за влез на нови пазари. Тоа го докажуваат и високите признанија од индустријата што Singular ги има добиено, како и овогодишната награда The Best iGaming Technology & Media Provider of the Year од MiGEA (Malta's Gaming Excellence Awards).

Flutter е мајка компанија на најголемите и светски најпознатите брендови во индустријата за спортско обложување и гејминг, меѓу кои: FanDuel, Sky Betting & Gaming, Sportsbet, PokerStars, Paddy Power и Sisal. Flutter е присутна на повеќе од 20 регулирани пазари за спортско обложување, и котира на Euronext и Лондонската берза. Групацијата е посветена на креирање позитивна промена во индустријата на глобално ниво.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »