Промовирани огласи »

Републичкиот совет за безбедност при сообраќајот, им укажува на граѓаните дека возењето во услови на врнежи од снег и ниски температури има низа предизвици кои возачите треба да ги имаат предвид, за да се сочува и нивната и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Бидете особено внимателни кога врне и кога е намалена видливоста на патиштата, велат оттаму.

Па така, РСБСП советува:

•во возилото секогаш носете зимска опрема (ланци за снег, метла, чистач за мраз на ветробранско стакло и сл.),

•возилото секогаш да биде добро исчистено од снежните наноси (особено прозорците и ретровизорите),

•проверете го антифризот, притисокот на гумите, течноста за ветробранско стакло и сл.,

•користете зимски гуми,

•исчистете го снегот од вашите обувки за да се избегне лизгање при притискање на педалите од возилото,

•возете внимателно и со намалена брзина,

•одржувајте растојание од другите возила,

•избегнувајте нагло сопирање и нагли задвижувања на воланот.

Од РСБСП бараат од возачите да бидат одговорни и совесни, и да возат безбедно во зимски услови. 

Промовирани огласи »

Операторот ТАВ Македонија тргна да ја подобри поврзаноста на скопскиот аеродром со лансирањето на голем број нови линии во 2023 година и влезот на неколку превозници на македонскиот пазар. Новата услуга на Луфтханза меѓу Франкфурт и Скопје , која ќе стартува во април, значително ќе ја подобри поврзаноста на аеродромот со главните центри ширум светот. И оваа година нискобуџетниот норвешки ер шатл ќе влезе на македонскиот пазар со обраќање од Осло два пати неделно, почнувајќи од јуни. По успешните разговори меѓу Кроација ерлајнс и аеродромот минатата година, авиопревозникот ќе отвори летови од Сплит до Скопје кои ќе се обраќаат двапати неделно.

Аеродромот, исто така, учествуваше на овонеделниот меѓународен саем за туризам „Фитур“ во Мадрид, бидејќи продолжува да ги обновува летовите со Шпанија без престан. Имаше силен интерес од двете страни двете земји да бидат поврзани со авиопревоз уште откако Wizz Air ги прекина своите операции меѓу Скопје и Барселона во декември 2021 година. Понатаму, кон крајот на минатата година, LOT Polish Airlines одржа разговори со ТАВ Македонија во Варшава целта во иднина дополнително да ги прошири своите операции во Скопје. Конечно, Flydubai привремено го закажа своето враќање во македонскиот главен град за крајот на октомври, што пак ќе означи обновување на летовите до Заливот.

Аеродромот ќе има корист и од програмата за субвенционирање на македонската влада за воведување нови линии од Скопје оваа година. Во споредба со претходните три јавни повици, од кои сите победи Wizz Air, тендерот вклучува нови услови и услови, во обид да се диверзифицира понудата на авиокомпаниите и достапните дестинации во земјата.

Превозниците кои се пријавуваат на тендерот мора да бидат од Европа, да имаат превезено најмалку десет милиони патници и да остварат 25 милиони евра профит во 2019 година. Според условите наведени во јавниот повик, авиокомпаниите мора да одржуваат летови до новоотворените дестинации најмалку двапати неделно Во текот на годината најмалку до 2026 година. Нема да се обезбедат финансирања за линиите од Скопје што се оперираа од аеродромот во изминатите две сезони (лето и зима).

Скопскиот и охридскиот аеродром ја завршија 2022 година само 11 отсто под нивото од 2019 година, или со 89 отсто од обемот на патници во 2019 година. Оттука, може да се заклучи дека ТАВ Македонија како аеродромски оператор ефикасно и успешно ја совладува и надминува кризата и нејзините последици.

Промовирани огласи »

Singular бележи една година како дел од најголемата групација за спортско обложување и гејминг – Flutter Entertainment Plc. За кратко време, Singular го зацврсти своето место во интернационалната дивизија на Flutter како иновативен бренд за технологија.

За Singular, 2022 претставува година на трансформација во која што компанијата ја комплетираше интеграцијата со Flutter на повеќе компаниски нивоа вклучувајќи ги и enterprise системите и протоколите на Flutter. Промените создаваат услови за поголем оперативен раст, но и за нови можности за тимска работа и иновација. Тимот на Singular повторно се покажа во одлично светло завршувајќи ја годината со високи резултати и силен фокус дури и во периоди на огромни случувања, како Светското првенство во фудбал минатиот декември.

За соодветно прославување на успешната година, Singular организираше незаборавно патување за тимот во сончевиот Лимасол, лоциран на Кипар. Вработените имаа шанса да ги посетат Никозија и Лимасол, да ја искусат историјата, културата и локалната кујна на овие два града. Уште поважно, имаа можност подобро да ги запознаат своите колеги со кои секојдневно соработуваат, но и колеги од останатите тимови, да разменат знаење и искуства од својата култура и да воспостават подобра комуникација.

За прв пат од постоењето на компанијата целиот тим од трите канцеларии од Скопје, Тбилиси и Малта се собра на едно место со цел прославување на една година откако Singular e дел од Flutter семејството, како и многубројните успеси низ текот на целата година.

„Ме радува што сум тука со целиот тим на Singular за да наздравиме за уште една успешна година. 2022 беше година на промени, и горд сум на нашиот тим бидејќи ја искористи промената како можност за повторно да го потврди својот иновативен капацитет и посветеност на успех и квалитет.  Тоа што прославуваме една година како дел од Flutter е уште еден доказ дека тимот на Singular создава продукти компетитивни на глобално ниво. Оваа година е само почеток, показател што сѐ може да постигнеме заедно со Flutter“, изјави извршниот директор на Singular, George Shamugia, на корпоративната новогодишна забава во Лимасол, Кипар.

Singular, како дел од  групацијата која е лидер во својата индустрија, доби пристап и до нови придобивки за својот тим. Една од нив е можноста вработените да аплицираат за работни места низ сите канцеларии на Flutter во осум различни држави. Тие исто така имаат и богата размена на знаења со останатите брендови на групацијата преку повеќе дигитални платформи, како и учество на хибридни настани со фокус на врвни технолошки решенија. Нов пакет на придобивки за вработените е планиран целосно да се имплементира во текот на годината, а можноста да се напредува во Flutter е само една од нив.

Singular го обезбедува Flutter со својот иновативен софтвер со модуларна и мулти-вертикална архитектура кој што се докажа како успешен за влез на нови пазари. Тоа го докажуваат и високите признанија од индустријата што Singular ги има добиено, како и овогодишната награда The Best iGaming Technology & Media Provider of the Year од MiGEA (Malta's Gaming Excellence Awards).

Flutter е мајка компанија на најголемите и светски најпознатите брендови во индустријата за спортско обложување и гејминг, меѓу кои: FanDuel, Sky Betting & Gaming, Sportsbet, PokerStars, Paddy Power и Sisal. Flutter е присутна на повеќе од 20 регулирани пазари за спортско обложување, и котира на Euronext и Лондонската берза. Групацијата е посветена на креирање позитивна промена во индустријата на глобално ниво.

Промовирани огласи »

Зошто технолошките компании отпуштаат толку многу луѓе? Се чини дека тоа е горливото прашање овие денови, бидејќи светот се соочува со продолжена инфлација на која не и се гледа крајот.

Минатата година без работа останаа речиси 100.000 луѓе, а „ударите“ се уште доаѓаат.

Во последните месеци, технолошките компании отпуштија илјадници вработени: почнувајќи од Мета и Твитер, преку Амазон, Мајкрософт, Гугл. Еден од најжестоките „скандали“ се случи токму во империјата на Марк Цукерберг, кога дури 11.000 работници останаа без работа во еден ден.

Во исто време, сè се случува во истиот, краток период. Како што неодамна објавивме, Twitter изгуби речиси 80 отсто од својата работна сила.

Најголемите гиганти решија да ги намалат буџетите и трошоците, а вработените се „први на удар“. И тоа, доста често не се бира патот. Така, на пример, Microsoft прво организираше забава за вработените, а веднаш потоа најави отпуштања.

Отпуштања се случуваат и преку Slack, преку е-пошта, кога луѓето се на вечера или мејловите доаѓаат само среде ноќ. Кога ќе се разбудат - имаат што да видат. Во овој контекст, не можеме да не се запрашаме: Ако тоа е случај на најголемиот пазар во светот, тогаш на што треба да се надева остатокот од планетата?

Како што објави „Блумберг“ пред неколку дена, „Мајкрософт“ објави прекин на уште 10.000 работни места, а за тоа се подготвува и „Амазон“.

Според податоците на Челинџер, технолошката индустрија ќе забележи зголемување од 649 отсто на најавените кратења на работни места во 2022 година, со вкупно 97.171 - најмногу од падот на dot-com пред повеќе од две децении. Оваа година не изгледа ништо подобро од минатата.

Досега во јануари, Амазон соопшти дека очекува да отпушти 18.000 луѓе, а повеќе од 20 американски технолошки компании, вклучувајќи ги Coinbase, Flexport и Salesforce, рекоа дека ќе ја намалат својата работна сила за 10 отсто или повеќе.

Зошто кратењата се случуваат сега?

Неколку компании ги обвинија „оптимистичките“ проекции за овој феномен, додека други рекоа дека третирањето на навиките на ниво на пандемија како „постојано забрзување“ (случајот на Мета) ги доведе во заблуда. Но, враќањето кон поразумен раст може да се покаже како тежок предизвик.

Стартапите поддржани со ризичен капитал генерално го фаворизираа растот пред краткорочната финансиска одржливост, за да се позиционираат да излезат на берзата или да бидат купени, додека цените на акциите во јавно тргуваните технолошки компании се засноваат на постојано зголемување на претпоставките за раст.

Ако сите овие компании се свртат кон „безбедно приземјување на ракетите“, останува нејасно дали тие ќе го привлечат вниманието на инвеститорите како што секогаш го правеле.

Дали Волстрит навистина сака да слушне од Силиконската долина за новооткриената „скромност“ и финансиска претпазливост?

Единствениот исклучок?

Додека отпуштањата силно погодија голем број технолошки фирми, се чини дека еден гигант успева да „остане на површина“, а тоа е Apple.

Најголемата светска компанија досега успеваше да избегне кратење на работни места, но ниту Apple не е имун на деловните предизвици кои ги погодија другите технолошки гиганти. Пред се, треба да се потсети на нејзината зависност од Кина, каде што се наоѓа најголемата фабрика на компанијата.

Како што пишува WSJ, се очекува Apple да го пријави својот прв квартален пад на продажбата за повеќе од три години следниот месец. Компанијата исто така го забави вработувањето во некои области, но производителот на iPhone сигурно се позиционираше подобро од многу негови ривали досега, делумно поради тоа што вработуваше со многу побавно темпо.

Сепак, во 2023 година, Apple има тенденција да биде „млак“ напред, со ограничени бенефиции за вработените и бизниси фокусирани на хардверски производи и продажба, кои досега во голема мера го избегнаа економскиот пад.

Портпаролот на Apple одби да ја коментира ситуацијата.

Од крајот на фискалната година во септември 2019 година до септември 2022 година, работната сила на Apple порасна за околу 20 отсто на приближно 164.000 вработени со полно работно време.

Во меѓувреме, околу истиот временски период, бројот на вработени на Амазон се удвои, Мајкрософт порасна за 53 отсто, Алфабет (Гугл) го зголеми својот персонал за 57 отсто, а сопственикот на Фејсбук Мета ја зголеми својата работна сила за 94 отсто.

Apple има приближно 65.000 вработени во малопродажба кои работат во повеќе од 500 продавници и тие сочинуваат приближно 40 отсто од вкупната работна сила на компанијата.

Последниот голем круг отпуштања во Apple се случи во далечната 1997 година, кога ко-основачот Стив Џобс се врати во компанијата, која потоа ги намали трошоците со помош на „методот на отпуштања“ на дури 4.100 вработени.

(Телеграф бизнис)

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »