Промовирани огласи »

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,32% во однос на одлуката од 5.2.2024 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,514%, кај дизелот за 1,750%, кај екстра лесното масло има намалување за 1,421% и кај мазутот намалувањето е за 2,590%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,531%

Од 13.2.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар)
  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 79,50 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 76,50 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС 40,732 (денари/килограм)

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 ден/лит.
Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,50 ден/лит.
Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 ден/лит и
малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,620 ден/кг.

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 3.2.2024 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени, стои во соопштението од РКЕ.

Промовирани огласи »

Прочитајте го неделниот хороскоп од 12 февруари до 18 февруари 2024 година и дознајте што ви кажуваат ѕвездите кога е во прашање вашата кариера. 

Еве како изгледа вашиот кариерен хороскоп:

Овен: Овоја недела, Овните ќе бидат исполнети со енергија и решителност во своите кариерни напори. Со јасна визија, ќе бидете во можност да ги преминете предизвиците што ви стојат на патот кон успехот.

На работното место, вашиот ентузијазам и иницијатива ќе бидат забележани. Вашиот стил на работа може да биде инспирација за колегите околу вас. Во овој период, бидете отворени за нови можности и предизвици. Вашиот креативен пристап и способност за брзо решавање на проблеми ќе бидат на високо ценети.

Иако се очекува да имате успешна недела, бидете внимателни да не се претерувате во работата. Важно е да ги балансирате своите кариерни и лични ангажмани за да ја задржите својата енергија и да избегнете изгореност.

Совет: Искористете го вашето лидерство и ентузијазам за да ги водите и мотивирате вашите колеги. Стремете кон целите со доверба и детерминираност, но и запомнете да се одморите и да се забавувате.

Бик: Оваа недела, Биковите можат да се чувствуваат освежени и готови да се фокусираат на своите кариерни цели. Вашиот врвен раководен талент и способност за практично решавање на проблеми ќе бидат високо ценети во работната околина.

Вашиот стабилен и самоуверен пристап може да ви донесе успех во секој аспект на вашата кариера. Исто така, се потрудете да бидете отворени за нови идеи и начини за подобрување на вашиот работен процес. Креативноста и иновацијата можат да бидат ваша предност оваа недела.

Стремете се кон стабилност и сигурност во вашата кариера, но и бидете отворени за предизвиците што можат да се појават. Вашата упорност може да ви помогне да ги преминете сите пречки на вашиот пат кон успехот.

Совет: Не заборавајте да се забавувате и да го најдете балансот помеѓу работата и одморот. Вашиот добар раководен талент може да ви донесе многу успехи, но запомнете дека е важно да ја чувате својата енергија и да го задржите балансот во својот живот.

Близнаци: Оваа недела, Близнаците може да се наоѓаат во фаза на интензивни комуникации и интеракции на работното место. Вашата социјална природа и вештини во комуникацијата можат да ви помогнат да изградите позитивни односи со колегите и да пребродите било какви пречки на патот.

Со вашата способност да се адаптирате на нови ситуации и брзо да мислите, ќе бидете способни да се справите со било какви предизвици што може да се појават на работното место. Исто така, бидете отворени за нови идеи и начини за подобрување на работниот процес. Вашата креативност и иновативност можат да бидат одличен ресурс за вас и вашата компанија.

Важно е да се фокусирате на своите цели и да ги следите со одлучност. Иако може да има некои предизвици на патот, вашата добра комуникација и стратегија за проблеми можат да ви помогнат да ги преминете со успех.

Совет: Поддржувајте ја вашата креативност и истражувајте нови начини за напредок во вашата кариера. Не заборавајте да ги цените паузите за одмор и релаксација, бидејќи балансот помеѓу работата и одморот е клучен за вашиот успех.

Рак: Оваа недела, Раковите ќе бидат воодушевени од своите креативни идеи и визија за својата кариера. Вашиот интуитивен пристап кон работата и емпатичните вештини можат да ви помогнат да преминете било какви предизвици што може да се појават на вашиот пат.

Софистицирани и добро разработени планови ќе ви помогнат да го постигнете вашето кариерно задоволство. Исто така, бидете отворени за соработка со колегите да ја делите вашата креативност со нив. Вашиот емпатичен пристап може да ви донесе предности во тимската средина.

Стремете се кон стабилност и сигурност во вашата кариера, но бидете и отворени за нови предизвици и можност за личен и професионален раст. Вашиот интуитивен пристап може да ви помогне да препознаете и да се справите со било какви пречки што може да се појават.

Совет: Задржете ја вашата позитивна енергија и верувајте во себе и во вашите способности. Балансирајте го работниот живот со време за одмор и релаксација.

Лав: Оваа недела, Лавовите ќе се наоѓаат во фаза на впечатливи постигнувања и напредок во својата кариера. Вашиот шарм и харизма ќе бидат најсилниот алат што ќе ви помогне да го остварите вашето професионално напредување.

Со својата смелост и самодоверба, ќе бидете способни да ги преминете сите предизвици на работното место. Вашата лидерска природа ќе биде на врвот, што ќе ви дозволи да ги водите и мотивирате колегите околу вас кон заеднички успех.

Иако ќе бидете насочени кон своите лични цели, бидете спремни да ги слушате и идеите на другите. Колегиалната работа и соработката можат да ви донесат нови перспективи и можност за раст.

Се стремите кон извонредни постигнувања, но потребно е да ги знаете своите граници и да најдете време за одмор и релаксација.

Совет: Искористете го својот шарм и самодоверба за да ги остварите своите цели, но и запомнете да бидете флексибилни и да ги слушате идеите на другите. Балансирањето на амбициите со одмор и внимание кон личниот живот ќе ви помогне да бидете успешни на сите нивоа.

Девица: Оваа недела, Девиците ќе бидат фокусирани на деталите и ќе имаат прекрасна можност да ги покажат своите аналитички вештини на работното место. Вашиот прецизен и организиран пристап кон работата ќе ви помогне да ги завршите задачите со висок степен на ефикасност и квалитет.

Со својата практична и реална перспектива, ќе бидете во можност да ги преодите било каквите предизвици што можат да се појават на вашиот пат. Вашиот аналитички пристап и способност за решавање на проблеми ќе бидат исоко ценети од страна на вашите колеги и надредени.

Иако може да има некои предизвици на работното место, запомнете дека вашата способност да ги планирате и организирате работните активности ќе ви помогне да ги пребродите успешно.

Совет: Задржете го вашиот фокус на деталите и бидете стратегиски настроени. Исто така, не заборавајте да одвоите време за одмор и релаксација, бидејќи балансот помеѓу работата и одморот е клучен за вашата продуктивност и благосостојба.

Вага: Оваа недела, Вагите ќе имаат можност да ја изразат својата креативност и хармонија на работното место. Вашиот естетски пристап кон работата и способноста да балансирате различни аспекти на проекти може да ви донесе почит и признание од страна на колегите и надредените.

Со вашата дипломатија и способност да кон решавање на конфликти, ќе бидете успешни во водењето на тимовите и постигнување заеднички успех. Исто така, бидете отворени за соработка со другите.

Ова е одлично време да се фокусирате на проекти или активности кои ќе ги изразат вашите таленти и способности. Не се плашете да излезете од вашата зона на комфор, бидејќи креативниот ризик може да ви донесе големи награди.

Совет: Вашата хармонична и привлечна природа може да ве натера да претерате во работата. Запомнете да го задржите балансот помеѓу кариерата и личниот живот и да најдете време за одмор и релаксација. Одморот ќе ви помогне да се освежите и да се наполните со нова енергија за предизвиците што следат.

Скорпија: Оваа недела, Скорпијата може да се најде пред предизвици на работното место каде бараат од вас да ја покажете вашата силна волја и децидираност. Вашата интуиција и способност да ги преценувате ситуациите ќе ви помогнат да се справите со било какви предизвици што може да се појават.

Ова е одлично време да се фокусирате на целите и амбициите кои сте ги поставиле за себе. Со својата детерминираност и преданост кон работата, ќе бидете способни да ги постигнете своите кариерни цели.

Не се плашете да ја изразите вашата моќна личност и да застапите своите идеи. Вашиот аналитички пристап и интуитивна вештина можат да бидат голема корист за вас и вашата компанија.

Совет: Важно е да го задржите балансот помеѓу работата и одморот. 

Стрелец: Оваа недела, Стрелците ќе бидат исполнети со ентузијазам и желба за истражување на нови можности во својата кариера. Вашата авантуристичка природа и оптимизмот ќе ве натераат да се зафатите со различни предизвици и проекти.

Ова е одличен период да се фокусирате на своите долгорочни цели и да работите кон нив со одлучност и преданост. Вашата способност да гледате позитивно на предизвиците може да ви донесе нови можности за раст и напредок во кариерата.

Не се плашете да ги искористите вашите лидерски вештини и да ги водите тимовите кон заеднички успех. Вашиот оптимизам и енергија можат да влијаат позитивно на вашите колеги и да ги мотивираат да го дадат најдоброто од себе.

Совет: Важно е да го задржите балансот помеѓу работата и одморот. Не се опседнувајте од преголемата амбициозност и запомнете да го цените времето за одмор и релаксација. 

Јарец: Оваа недела, Јарците ќе бидат воодушевени од нови можности и предизвици во својата кариера. Вашата издржливост и посветеност ќе бидат на врв, што ќе ви помогне да ги преминете било каквите предизвици што може да се појават на вашиот пат.

Со својата практична природа и реални очекувања, ќе бидете во можност да ги постигнете своите кариерни цели. Вашата способност да се фокусирате на деталите и да работите постојано може да ви донесе успех во секој аспект на вашата работа.

Ова е одлично време да ги прегледате вашите долгорочни планови и да направите потребните корекции за да ги постигнете вашите цели. Бидете отворени за нови можности за учење и развој, бидејќи непрекинатото усовршување ќе ви помогне да се задржите релевантни во вашата индустрија.

Совет: Не заборавајте да се одморите и да ги оддадете неопходните паузи за одмор. 

Водолија: Оваа недела, Водолиите можат да очекуваат возбудливи можности и нови предизвици во својата кариера. Вашата иновативна и експериментална природа ќе биде на врв, што ќе ви помогне да ги искористите сите можностите за напредок.

Со вашата креативност и оригиналност, ќе бидете во можност да ги привлечете погледите на вашите колеги и надредени. Вашиот пристап кон работата може да ви донесе нови можност за промена и иновација.

Ова е одлично време да се поврзете со луѓе кои ги споделуваат вашите вредности и идеи. Социјалните врски и мрежи можат да ви донесат нови перспективи и можности за напредок во вашата кариера.

Со фокус на вашите цели и постојаност во работата, ќе бидете во можност да ги постигнете вашите амбиции. Не се плашете да се изложите на нови предизвици и да ги искористите вашите таленти и вештини за да го постигнете вашиот потенцијал.

Совет: Важно е да го задржите балансот помеѓу иновацијата и практичноста. 

Риби: Оваа недела, Рибите можат да се најдат во фаза на креативно изразување на своите идеи. Вашата интуиција и визионерски пристап можат да бидат од голема корист во различни аспекти на вашата кариера.

Со својата емпатичност и способност да ги разберете потребите на другите, ќе бидете во можност да ги инспирирате и мотивирате колегите околу вас.

Ова е одлично време да се фокусирате на своите сопствени потреби и да ги следите своите соништа и амбиции. Не се сомневајте во себе и во своите способности, бидејќи вашата верба во себе може да ви донесе голем успех.

Со фокус на вашите креативни идеи и со ентузијазам за работа, ќе бидете во можност да ги пребродите предизвиците што може да се појават на вашиот пат кон успехот.

Совет: Важно е да го задржите балансот помеѓу сонувањето и реалноста. Не заборавајте да земете паузи за одмор и релаксација, бидејќи тоа ќе ви помогне да го задржите вашиот креативен потенцијал и да бидете ефикасни во вашата работа.

Промовирани огласи »

Македонските граѓани кои се затекнати во странство со пасош без „северна“ , а треба да си дојдат во Македонија ќе може тоа да го направат ако извадат патен лист во некое од дипломатско-конзуларните претставништва на Министерството за надворешни работи. Македонската амбасада во Берлин преку објава на социјалните мрежи издаде инструкции за граѓаните кои треба да аплицираат за нови пасоши, но и за патни листови кои ќе чинат 30 евра и ќе паднат на трошок на македонските државјани.

Во врска со законската одредба од Член 3 од Законот за патни исправи објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 122/21 кој гласи „Патните исправи кои го содржат натписот „Република Македонија“ издадени до денот на започнувањето на примената на овој закон, ќе важат до истекот на рокот на важење кој е наведен во патната исправа, најдоцна до 12 февруари 2024 година и во тие рамки обврската на македонските државјани кои по разни основи престојуваат во СР Германија (воедно и во Полска и Чешка) за аплицирање за издавање на нови патни исправи со новото уставно име „Република Северна Македонија” известуваме за следното:

Сите македонски државјани кои престојуваат во СР Германија може да аплицираат за издавање на пасош во најблиското дипломатско конзуларно претставништво на РС Македонија и тоа според следната поделба:
Амбасадата во Берлин е надлежна за сојузните држави Берлин и Бранденбург, Тирингија, Саксонија, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Хамбург, Шлезвиг-Холштајн и Мекленбург- Померанија (Berlin und Brandenburg, Thüringen, Sachsen, Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, Hamburg, Schleswig-Holstein und Mecklenburg-Vorpommern).
Одделението во Бон е надлежно за сојузните држави Северна Рајна-Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, Сарланд и Хесе (Nordrhein Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland und Hessen).

Генералниот конзулат во Минхен е надлежен за Баварија и Баден-Виртемберг (Bayern und Baden-Württemberg).
Аплицирањето се врши со претходно телефонско или по електронска комуникација закажување на термин за сликање за нова патна исправа на следните електронски адреси: [email protected][email protected] и [email protected].
Информираме дека базни станици за издавање на пасоши покрај оние во СР Германија, има и во амбасадите во: Берн, Виена, Љубљана, Лондон, Генералните конзулати во Њујорк и Чикаго. Мобилни станици за издавање пасоши се поставени во: амбасадите во Брисел, Стокхолм, и генералните конзулати во Венеција, Торонто и Мелбурн.

Ги информираме сите кои ќе поднесат барање за нова патна исправа дека времето за издавање на нов пасош од денот на поднесување на барањето во просек изнесува 50-75 дена, по што пасошите можат да ги лично да ги подигнат во ДКП каде го поднеле барањето.

Доколку државјаните на Република С. Македонија кои престојуваат во странска држава и кои до 12 февруари 2024 година се уште немаат извадено нов пасош, а имаат намера да аплицираат за издавање на пасоши во РС Македонија, истите можат да се вратат во земјата со Патен лист кој се вади без термин, со важност на траење од 30 дена од денот на издавање и служи само за враќање во државата.

Напоменуваме дека при издавањето на патните листови пасошите со старото уставно име „Република Македонија„ да не бидат поништувани. Потребни документи за издавање на патен лист: пасош, пополнето барање за издавање на патен лист, две слики и конзуларна такса 30 евра, стои во соопштението на македонската амбасада во Берлин.

Промовирани огласи »

Македонските граѓани кои се затекнати во странство со пасош без „северна“ , а треба да си дојдат во Македонија ќе може тоа да го направат ако извадат патен лист во некое од дипломатско-конзуларните претставништва на Министерството за надворешни работи. Македонската амбасада во Берлин преку објава на социјалните мрежи издаде инструкции за граѓаните кои треба да аплицираат за нови пасоши, но и за патни листови кои ќе чинат 30 евра и ќе паднат на трошок на македонските државјани.

Во врска со законската одредба од Член 3 од Законот за патни исправи објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 122/21 кој гласи „Патните исправи кои го содржат натписот „Република Македонија“ издадени до денот на започнувањето на примената на овој закон, ќе важат до истекот на рокот на важење кој е наведен во патната исправа, најдоцна до 12 февруари 2024 година и во тие рамки обврската на македонските државјани кои по разни основи престојуваат во СР Германија (воедно и во Полска и Чешка) за аплицирање за издавање на нови патни исправи со новото уставно име „Република Северна Македонија” известуваме за следното:

Сите македонски државјани кои престојуваат во СР Германија може да аплицираат за издавање на пасош во најблиското дипломатско конзуларно претставништво на РС Македонија и тоа според следната поделба:
Амбасадата во Берлин е надлежна за сојузните држави Берлин и Бранденбург, Тирингија, Саксонија, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Хамбург, Шлезвиг-Холштајн и Мекленбург- Померанија (Berlin und Brandenburg, Thüringen, Sachsen, Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, Hamburg, Schleswig-Holstein und Mecklenburg-Vorpommern).
Одделението во Бон е надлежно за сојузните држави Северна Рајна-Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, Сарланд и Хесе (Nordrhein Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland und Hessen).

Генералниот конзулат во Минхен е надлежен за Баварија и Баден-Виртемберг (Bayern und Baden-Württemberg).
Аплицирањето се врши со претходно телефонско или по електронска комуникација закажување на термин за сликање за нова патна исправа на следните електронски адреси: [email protected][email protected] и [email protected].
Информираме дека базни станици за издавање на пасоши покрај оние во СР Германија, има и во амбасадите во: Берн, Виена, Љубљана, Лондон, Генералните конзулати во Њујорк и Чикаго. Мобилни станици за издавање пасоши се поставени во: амбасадите во Брисел, Стокхолм, и генералните конзулати во Венеција, Торонто и Мелбурн.

Ги информираме сите кои ќе поднесат барање за нова патна исправа дека времето за издавање на нов пасош од денот на поднесување на барањето во просек изнесува 50-75 дена, по што пасошите можат да ги лично да ги подигнат во ДКП каде го поднеле барањето.

Доколку државјаните на Република С. Македонија кои престојуваат во странска држава и кои до 12 февруари 2024 година се уште немаат извадено нов пасош, а имаат намера да аплицираат за издавање на пасоши во РС Македонија, истите можат да се вратат во земјата со Патен лист кој се вади без термин, со важност на траење од 30 дена од денот на издавање и служи само за враќање во државата.

Напоменуваме дека при издавањето на патните листови пасошите со старото уставно име „Република Македонија„ да не бидат поништувани. Потребни документи за издавање на патен лист: пасош, пополнето барање за издавање на патен лист, две слики и конзуларна такса 30 евра, стои во соопштението на македонската амбасада во Берлин.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »