Промовирани огласи »

Рамстор Македонија е ланец од 29 маркети и еден онлајн маркет „Рамсторе до дома” кој ги искористи можностите на пазарот на труд да се докаже како работодавец кој нуди успешна кариера за своите вработени.

Моментално вработува:

ПРИЕМ НА ПРОИЗВОДИ - КУМАНОВО
ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ - НОВ МАРКЕТ КАРПОШ
ПРИЕМ НА ПРОИЗВОДИ
ПРОДАВАЧ НА МЕСО ДЕЛИКАТЕС И РИБА
ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ - СКОПЈЕ
ПРОДАВАЧ НА МЕСАРА - СТРУМИЦА
ВОЗАЧ СО Ц КАТЕГОРИЈА
НАПЛАТУВАЧ НА ПАРКИНГ
ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ - ТЕТОВО
КАСАП
ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ - КАПИШТЕЦ
ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ - ВОДНО
ЕЛЕКТРОТЕХНИЧАР

Доколку сте се уште во потрага по идеалната работна позиција, сите останати работни места можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Надминувањето на неуспесите на работа може да биде предизвик, но има неколку здрави начини да се справите со нив.

Еве неколку совети:

  • Проучете го проблемот

Првата работа е да го проучите проблемот и да разберете што точно го предизвикал неуспехот. Размислете за можностите за подобрување и извлечете поуки од искуството.

  • Учете од предизвиците

 Признавањето на неуспехот е прв чекор кон решавањето на неговите последици. Извлечете го корисното од самото искуството и искористете го како поука за идните предизвици.

  • Практикувајте позитивна самоконтрола

Фокусирајте се на позитивните аспекти на вашата личност и работни умешности. Потсетете се на вашиот напредок и успеси, и дозволете фокусот на позитивното да ги надминат неуспесите.

  • Работете на вашите вештини 

Идентификувајте ги областите каде треба да напредувате и инвестирајте време и енергија за да ги подобрите. Образование, обука и развој на вештини се важни за успешната кариера.

  • Останете мотивирани и посветени

Не се дозволувајте да ве демотивира неуспехот. Сетете се дека неуспехот е само дел од вашата патека кон успехот, а не крајниот исход.

Секако, надминувањето на неуспесите на работа е процес кој може да биде тежок и временски предизвикувачки, но со посветеност и стратегии за самодисциплина, можете да ги надминете и да продолжите да се развивате како професионалец.

Промовирани огласи »

Катастарските услуги со промена на тарифниците во Службен весник ќе поскапат значително, а некои ќе чинат и до три пати повеќе,објави Сител.

За упис на новокупен стан во Агенцијата за катастар на недвижнини, за имотен лист наместо 1,250 денари, граѓаните ќе треба да платат најмалку 3.750 денари, затоа што при промена на сопственост ќе треба посебен упис на квадратурата на станот,дел од заедничките простории, како и дел од земјиштето под зградата. 

Сега, ќе треба да се плати за секој имотен лист посебно, што значи граѓаните ќе ги чини 3,750 денари, плус 600 денари за нотарски услуги. Ако купуваат и гаража, ќе треба да платат за уште еден имотен лист, односно дополнителни 1.250 денари.

Со новиот тарифник поскапуваат и услугите на самите геодети.Значително поскапување има и кај премерот што го прават геодетите, како и за самото изготвување на планот.  Согласност за поскaпувањата дала Владата на 30 јануари, а Тарифникот стапи на сила на 15-ти февруари. 

Значително е поскапувањето за самите инвеститори. 

Промовирани огласи »

Веста дека „бран отпуштања ја тоне Германија“ не е новост, таа често ги полни колумните во весниците во последните неколку месеци. Масовни отпуштања се забележани во секторите трговија, давање услуги, фармација, банкарство, градежништво...

Деловното расположение на самовработените и компаниите со помалку од девет вработени во Германија повторно се влоши во јануари, се вели во најновиот извештај на Институтот за економски истражувања IFO во Минхен.

Џимдо-ифо индексот на деловното расположение за самовработените, што минхенскиот институт го објавува од август 2021 година, падна на минус 22,6 поени во јануари од минус 17,5 поени во декември.

Вредноста на овој индекс во германската економија е во постојан пад во последните месеци. Голем број анкетирани самовработени, дури 47,9 отсто, се пожалиле на малиот број нарачки во јануари, се наведува на веб-страницата на ИФО.

Темни прогнози за 2024 година

Германската економија е „драматично лоша“, рече министерот за економија Роберт Хабек (Зелени) на саемот во Лајпциг (14-ти февруари), алудирајќи на владините очекувања за стапка на раст од само 0,2 отсто за 2024 година.

Иако политичарите и деловните лидери се надеваа дека 2024 година ќе донесе попозитивен изглед - со тоа што германската влада до неодамна предвидуваше стапка на раст од 1,3 проценти оваа година - забелешките на Хабек, објавени од FAZ претходно во средата, навестија многу помрачна перспектива. .

Ревизијата на проценката за растот на моторот на европската индустрија и извозот фрла темна сенка врз економската прогноза на Европската комисија за поширокиот блок што треба да се појави во четврток (15-ти февруари), бидејќи економијата на ЕУ традиционално го следи патот на Германија поради блиските трговски врски повеќето европски земји имаат со индустријализираната.џин.

Бран отпуштања ја зафати Германија

Веста дека „бран отпуштања ја тоне Германија“ не е новост, таа често ги полни колумните во весниците во последните неколку месеци. Масовни отпуштања се забележани во трговскиот, давање услуги, фармацевтскиот, банкарскиот и градежниот сектор. За прв пат по повеќе од 15 години, односно од кризата од 2008 година, во 2024 година повторно ќе има масовни отпуштања на работници во градежната индустрија во Германија. Се проценува дека околу 10.000 луѓе ќе останат без работа. Поради станбената криза, германската градежна индустрија ги очекува првите отпуштања од финансиската криза во 2008 година.

„Очекуваме дека околу 10.000 работници ќе треба да бидат отпуштени во наредните месеци“, изјави Тим-Оливер Милер, генерален директор на здружението за градежна индустрија ХДБ, во претходна изјава за германската новинска агенција dpa, наведувајќи ја слабата градежна економија.

Додека комерцијалните и јавните градежни објекти забележаа само мал пад на продажбата во 2023 година, продажбата во станбена градба падна за 12 отсто, рече Милер, додавајќи дека постои претпоставка дека продажбата во станбена изградба ќе падне за дополнителни 12 отсто во 2024 година.

Гигантот прави драстични намалувања

Германската компанија за производство на апарати за домаќинство, Miele, која работи и во Србија, најави масовни отпуштања со цел во иднина да ја направи својата основна дејност повторно профитабилна. Раководството на компанијата планира да го реорганизира целото производство.

Исто така, може да доведе до преместување на работните места на други локации на компанијата. Според германските медиуми, Miele мора да ги намали трошоците за производство, поради што кратењето на работните места било предвидливо, пренесува hna.de.

Колапс на лидерот на автомобилската индустрија

Автомобилскиот гигант Џенерал Моторс отпушта околу 1.300 работници од две свои фабрики во Мичиген, според известувањата што компанијата ги достави до државните регулатори. Тоа доаѓа откако производителот на автомобили во октомври изјави дека ќе го одложи производството на електрични пикапи до 2025 година.

Отпуштањата во фабриката на GM во Орион ќе погодат 945 вработени, додека 369 вработени ќе бидат отпуштени од фабриката Лансинг. Фабриката Орион ги произведува кросоверите Chevrolet Bolt EV и Bolt EUV, а GM планира да произведува дополнителни електрични возила, имено Chevrolet Silverado EV и GMC Sierra EV во фабриката. Но, компанијата во октомври објави дека ќе го одложи почетокот на производството, запечатувајќи ја судбината на работниците додека фабриката не работи, пренесува CBSN.

Дојче банк отпушта работници

Deutsche Bank AG планира да отпушти 3.500 вработени бидејќи извршниот директор Кристијан Шевинг се обидува да го исполни ветувањето за зајакнување на профитабилноста и враќање на повеќе пари на акционерите.

Кратењата, кои најмногу се однесуваат на административниот сектор кој не се соочува со клиенти, се дел од планот за штедење што банката со седиште во Франкфурт го објави претходно. Банката детално ги презентираше, а истовремено ја подигнаа својата среднорочна приходна цел и најавија дека во првата половина од годинава на инвеститорите ќе им вратат 1,6 милијарди евра, вклучително и купување на акции од 675 милиони евра.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »