Промовирани огласи »

Добивката и приходите на кинескиот сопственик на ТикТок се дуплираа во 2020 година, потврдувајќи ја популарноста на апликацијата во пандемијата на коронавирусот.

Вкупните приходи на Bytedance скокнаа за 111 отсто минатата година, на 34,3 милијарди долари, јави Би-Би-Си цитирајќи интерно писмо од раководството до работниците.

Бруто добивката исто така се удвои, на 19 милијарди долари. Компанијата ја заврши годината со нето загуба од 45 милијарди долари поради еднократно прилагодување на сметководството, за кое вели дека не е поврзано со нејзиниот бизнис.

Промовирани огласи »

Француската Агенција за заштита на конкуренцијата соопшти дека американската ИТ компанија Гугл неправедно ги упатувала компаниите кон своите услуги и ја дискриминирала конкуренцијата.

Американскиот технолошки гигант Гугл е казнет со 220 милиони евра (267 милиони долари) во Франција за злоупотреба на пазарната позиција во индустријата за онлајн рекламирање.

Гугл се согласи да ја плати казната и да запре некои практики на давање предност на своите услуги, се вели во соопштението на регулаторот, објави Си Ен Би Си.

Изабел де Силва, претседателката на француската Управа за конкуренција, истакна дека истрагата открила процеси со кои Гугл се фаворизирал себеси во однос на конкурентите – и на рекламните сервери и на платформите за странски понуди, кои се делови од софтвер што издавачите го користат за управување, продажба и оптимизација на простор за рекламирање на нивните веб-страници и мобилни апликации.

извор: МИА

Промовирани огласи »

Јужнокорејски индустриски дизајнер осмисли сатирично решение за „смартфон зомбите“ кои не можат да се одвојат од екраните сѐ додека не се удрат в ѕид или некој друг објект.

Дваесет иосумгодишниот Паенг Мин-вук развил роботоско „трето око“ коешто корисниците на паметните телефони може да го стават на челото и така да избегнат повреди во текот на движењето.

Уредот отвора проѕирен капак кога почувствува дека главата на корисникот е спуштена и свртена кон екранот на телефонот. Кога корисникот е оддалечен од еден или два метар, уредот емитува звучен сигнал за предупредување за опаноста.

„Ова е идината на човештвото со третото око“, вели Паенг за Reuters, постдипломатски студент на инженерски дизајн за иновации во Лондон, демонстрирајќи го користењето на „третото око“ во околината на јужнокорејската престолнина Сеул.

„Имајќи предвид дека не можеме да го одвоиме погледот од паметните телефони, во иднина ќе ни биде потребно дополнително око“, додава.

Промовирани огласи »

Ел Салвадор размислува за воведување на биткоинот како законско средство за плаќање, што би ја направило првата земја во светот што ќе го направи тој чекор. Претседателот на Салвадор, Наџиб Букеле, ја поднесе оваа иницијатива и сега таа треба да биде поддржана од Конгресот, на чиј дневен ред ќе биде следната недела.

Доколку стане официјална валута на Ел Салвадор, биткоинот би се користел во оваа централноамериканска земја заедно со американскиот долар. Покрај тоа, Букеле објасни дека биткоинот ќе им олесни на луѓето од Ел Салвадор кои живеат во странство да испраќаат плаќања.

Ова ќе создаде голем број работни места на краток рок и ќе помогне да се обезбеди финансиско вклучување на илјадници надвор од формалната економија. Исто така, тоа може да поттикне инвестиции во нашата држава, рече Букеле.

Доколку оваа иницијатива биде усвоена, Букеле истакна дека постои можност 70 проценти од жителите на Салвадор, кои немаат жиро сметка, да имаат можност за финансиски услуги.

Повеќе од два милиони луѓе со потекло од Салвадор живеат во странство, но сепак одржуваат блиски врски со својата татковина, инвестирајќи повеќе од четири милијарди долари секоја година во неа.

Букеле не даде повеќе детали за тоа како може да работи политиката на користење биткоин како официјална валута, но тој истакна дека употребата на биткоинот може да ги подобри животите и иднината на милиони луѓе.

Повеќе