Промовирани огласи »

Иако надворешните фактори, како загриженоста за пари, криминал или политика, можат да поттикнат стрес, менаџерите можат активно да помогнат да се намали стресот на своите вработени преку различни тактики.

Помогнете им на вработените да се активираат со излегување од канцеларија со спроведување на состаноци за пешачење. Овие состаноци се најдобри кога се користат за мали групи. Иако самата активност може да го елиминира стресот, исто така е важно да бидете сигурни дека состаноците се продуктивни, исто како и секој друг состанок.

Менаџерите мора да одржуваат здрав баланс помеѓу работата и животот за да го промовираат во организацијата. Ова значи дека менаџерите исто така мора да се погрижат да остават време за вежбање, семејство и грижа за себе. Рамнотежата работа/живот може да се поддржи и на организациско ниво.

Лидерите треба направат детален план за вработените да не добиваат задачи со неразумни оптоварувања или долги ригорозни распореди. Иако обемот на работа може да се зголеми во некои прилики, од вработените не може да се очекува да издржат големи оптоварувања и тешки распореди.

Во рамките на работното место, нудењето тивок простор за вработените да се „исклучат“, медитираат, молат или релаксираат неколку минути може да помогне во управувањето со стресот.

Слично на тоа како и семејните односи, професионалниот однос вработен-менаџер може да биде основа за успешна организација, поттикнување на соработка, обезбедување напредување во кариерата и се надеваме, ублажување на стресот на работното место, наместо да биде извор на истото.

Промовирани огласи »

Резултатите од едно истражување покажале дека работното време од 9 до 17 часот може да биде кобно за вработените.

Истражувањето е спроведено на Универзитетот „Кембриџ“ и покажало дека една од шест предвремени смртни случаи е врзана за стрес, срцев удар, дијабетес 2 или рак кои се поврзани со целодневно седење во канцеларија.

Тоа се случува поради преголемата количина стрес, но и недоволното движење.

Затоа е многу важно што повеќе да се шетаме и да вежбаме, барем неколку пати во неделата, но и да ги смениме навиките за да направиме нешто корисно за своето тело.

Па така, потребно е почесто да стануваме од столица и да протегнуваме, наместо лифт да ги користиме скалите.

Промовирани огласи »

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40 отсто во однос на претходната одлука.

Со оваа одлука, малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95 и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денари за литар, додека малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1 денар за литар. Малопродажната цена на Мазутот се зголемува за 0,422 денари за килограм.

- Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 0,860 проценти, кај дизелот за 1,390 отсто, кај екстра лесното масло за 1,407 проценти и кај мазутот има зголемување е за 0,959 отсто - наведуваат од РКЕ во соопштението.

Од вечерва на полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Еуросупер БС - 95   108,50 (денари/литар)
  • Еуросупер БС - 98    110,50 (денари/литар)
  • Еуродизел БС (Д-Е V)   103,50 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)   102,00 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС    53,727 (денари/килограм)

Промовирани огласи »

EРИ Корпорација ДООЕЛ Битола е компанија со странски капитал и еден од најголемите светски производители и извозници на топлински разменувачи и вентилациски компоненти. 

Моментално е во потрага по

РАБОТНИК ВО ОДРЖУВАЊЕ

АДМИНИСТРАТОР ВО ПЛАНИРАЊЕ И ПРОЦЕСИРАЊЕ НА ПОРАЧКИ

ОПШТ РАБОТНИК

МАШИНСКИ ИНЖЕНЕР

АДМИНИСТРАТОР ВО НАБАВКИ

Сите останати отворени и активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »