Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР
ЛЕАР
КОНТРОЛОР НА ЛИМ
ДИПЛОМИРАН ЕЛЕКТРО ИНЖЕНЕР - ЕНЕРГЕТСКА НАСОКА

ЕЛЕКТРИЧАР
КОНТРОЛОР ЗА УЛТРАЗВУЧНО ИСПИТУВАЊЕ НА ЛИМОВИ

Мајорел е глобален лидер во менаџмент на корисничо искуство.

Моментално вработува:

СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА КОРИСНИЧКА ПОДДРШКА СО ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК И AНГЛИСКИ ЈАЗИК
СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА КОРИСНИЧКА ПОДДРШКА СО ОДЛИЧНО ПОЗНАВАЊЕ НА ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК

Шпаркасе Банка АД Скопје како дел од Steiermärkische Sparkasse и Erste Group нуди целосен опсег на банкарски услуги за компании и приватни лица, стремејќи се да обезбеди висока ефикасност и доверливост на клиентите.

Моментално вработува:

СОРАБОТНИК ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КАПИТАЛОТ И СТРЕС ТЕСТИРАЊЕ
СОРАБОТНИК ЗА РАЗВОЈ НА ПРОДАЖБА

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

Тинекс e малопродажен ланец на супермаркети кој повеќе од 29 години настојува на своите потрошувачи да им ги понуди најдобрите производи со врвен квалитет и по одлични цени.

Сите активни позиции од Тинекс можете да ги најдете ТУКА.

Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот.

Моментално вработува:

МЕНАЏЕР НА МАЛОПРОДАЖЕН САЛОН ВО СКОПЈЕ
ДИЗАЈНЕР ЗА ВНАТРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ВО БИТОЛА
СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО БИТОЛА

B-Watch е најценет и добро познат бренд за продажба и дистрибуција на часовници во Македонија.

Моментално вработува:

АДМИНИСТРАТОР
ПРАКИТКАНТ ЗА СЕКТОРОТ ГОЛЕМОПРОДАЖБА
АСИСТЕНТ ЗА ПРОДАЖБА СКОПЈЕ

Fitness House е првиот специјализиран локал во градот кој ја спојува здравата исхрана со удобен амбиент и љубезна услуга по највисоки стандарди.

Моментално вработува:

ГОТВАЧ/КА - САЛАТЕР/КА - АЕРОДРОМ И ЦЕНТАР

КАМ доо е најголем синџир на маркети во Македонија кој ги применува основните принципи на хард дисконт: Висок квалитет и постојано ниски цени.

Моментално вработува:

РАБОТНИЦИ ЗА МАГАЦИНСКО РАБОТЕЊЕ - СПРЕМАЧИ НА РОБА
СОРАБОТНИК

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Родовата нееднаквост во платите се однесува на разликите во плата меѓу мажите и жените за ист или сличен вид на работа.

Еве неколку факти кои ги обележуваат оваа појава:

  • Плата

Жените во многу случаи добиваат помали плати во споредба со мажите за иста или слична работа. Оваа разлика може да биде изразена во проценти или апсолутни износи.

  • Глобални разлики

Разликите во платите меѓу мажите и жените постојат низ целиот свет, макар и со одредени варијации според регионот и економските услови.

  • Законски рамки

Многу земји имаат закони и правила кои ги спроведуваат за да се намали родовата нееднаквост во платите, но сепак, таа продолжува да постои во различни облици.

  • Сензибилност кон ставки 

Освен платите, родовата нееднаквост може да биде видлива и во разни други ставки како што се бонусите, пензиите и други видови на компензации.

  • Ефект на медиумите и културата

Медиумите и културните норми може да влијаат на перцепцијата и очекувањата за платите, што може да има влијание на родовата нееднаквост. На пример, стереотипите за мажи и жени и нивните улоги во општеството може да влијаат на тоа како се оценува и наградува нивниот труд.

Овие факти ја илустрираат комплексноста на родовата нееднаквост во платите и потребата за континуирана борба за постигнување на рамноправност на работното место.

Промовирани огласи »

KARIERA.mk ја поддржува тин баскет лигата!

Vodno Suns Partizan како организатор го најавува третото коло на ТБЛ!

Тин баскет лигата не е само спортски настан. Тоа е место каде се промовира тимскиот дух, фер игра и почит кон противниците. Оваа лига е место каде се градат и креираат пријателства, преку спортот како заеднички јазик.

Третото коло овој пат ќе се игра во малата сала Борис Трајковски во недела (31.03.2024 год.) од 16:30 - 20:30 часот.

Со нетрпение го очекуваме настапот на овие млади баскетари, кои без сомнение ќе ни понудат уште една несекојдневна забава.

Дојдете на баскет и многу позитивна енергија!

Промовирани огласи »

Главната препрека беше пред се кога почнавме и кога сакавме да правиме нешто плус. Немаше пари тогаш, немаше банки за кредит да се земат многу беше тешко да се дојде до средства. Потоа кога отидов 2002-2003 година на првиот курс за успешен менаџер тогаш сфатив дека треба само да се донесе одлука, а кога ќе се донесе одлука тогаш сите препреки се решаваат по патот така да, стрикно клучни некој препреки сме имале постојано, тие сум ги прифаќала како предизвик како дека тоа така треба да биде и треба да се најде модул таа препрека да се прескокне односно да се тргне од патот. - вели Даница Личанин Блажеска сопственик на Рептил маркети.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »