Промовирани огласи »

Традицијата што милијардерот Роб Хејл и неговата сопруга ја започнаа за време на пандемијата на коронавирус продолжува и денес.

Минатата недела Хејл им подари плик со илјада долари на дипломираните студенти на Универзитетот Дартмут во Масачусетс.

Но, тие 1.000 долари имаа еден услов: мораа да задржат 500 долари, а остатокот да го дадат. Тоа не ги спречи илјадници студенти да брзаат на сцената на дождот за да ја добијат својата награда, пренесуваат американските медиуми кои додаваат дека Дартмут е четвртиот универзитет по ред каде Хејл донирала пари.

Сакаме да ви подариме два подароци. Првиот е нашиот подарок за вас“, им рече Хејл на студентите. „Вториот е дарот на давање“. Овие тешки времиња ја зголемија потребата за споделување, грижа и давање. На нашата заедница и требате вие ​​и вашата дарежливост повеќе од кога било.

„Огромното мнозинство ја прави вистинската работа“

Хејл е основач и извршен директор на Granite Telecommunications, а Форбс ја проценува неговата нето вредност на 5,4 милијарди долари. Тој, исто така, поседува малцински удел во НБА тимот на Бостон Селтикс.

Иако не е можно да се потврди дали студентите ќе ги донираат останатите 500 долари, Хејл верува дека „огромното мнозинство ја прават вистинската работа и се среќни поради тоа“.

Како што пишува Fortune, еден од студентите со кои разговарале им рекол дека своите 500 долари ќе ги искористи за студентски заем, а другите 500 ќе ги даде на театарска трупа и госпел хор со кој бил вклучен на универзитетот.

Во ред е да ризикувате

Хејл им кажа на студентите дека неговиот пат до успехот е тежок, откако неговата претходна компанија, Network Plus, поднесе барање за банкрот во 2002 година, за време на падот на dotcom.

„Дали некогаш сте сретнале некој што изгубил милијарда долари претходно? рече Хејл. „Можеби ќе бидам најголемиот губитник што некогаш сте го сретнале, но мора да седите на дожд и да ме слушате“, се пошегува тој, а подоцна за медиумите изјави дека дел од пораката што сакал да ја пренесе е дека е во ред да се ризикува. во животот и не успеваат.

Хејл, пишува Fortune, е многу баран како говорник и најави дека планира да подели повеќе пари следната година. На студентите на кој универзитет? Секоја година е изненадување.

Промовирани огласи »

Висок функционер на Либералите (ФДП) кои се пријателски на бизнисот, една од трите владејачки партии во Германија, бара да се укине правилото за осумчасовна работа.

Треба да го укинеме дневниот лимит за работа и да го поставиме само неделниот лимит“, изјави Лукас Келер за уредувачката мрежа Германија. „Затоа мораме да го модернизираме законот за работно време, додаде тој.

Според Келер, осумчасовниот работен ден е „фосилизирана догма од времето кога стравот од експлоатација бил огромен“. Времињата се сменија, истакна тој.

Законот за работно време доаѓа од свет во кој немаше работа од дома. Ретко кој се придржува до оваа осумчасовна догма во текот на својот работен ден, изјави заменик-шефот на пратеничката група на ФДП во Бундестагот.

Келер сугерираше дека првично се замисливи промени во секторите со силни колективни договори, како што се хемиската индустрија, пазарот за пратки и логистиката.

Ова е можно и во ИТ индустријата и други професионални полиња со опции за работа од дома. Промените, вели тој, можат да ја забрзаат трансформацијата на економијата.

Треба да се релаксираат и законски пропишаните паузи и одмори, рече либералот.

Не треба повеќе да наметнуваме строги прописи, посочи тој, додавајќи дека многу луѓе веќе работат за време на паузата за ручек за да можат порано да си одат дома. Други подоцна, вели тој, навечер повторно седнуваат пред компјутер за попладне да одат во парк со своите деца.

Многу луѓе всушност го прекршуваат законот за работно време бидејќи тоа им го олеснува животот. Оваа флексибилност повеќе не треба да биде нелегална, рече Келер.

Треба да се размислува, заклучи, и за ублажување на прописите за работното време во текот на седум дена, кое сега е максимум 48 часа.

Блиц.рс

Промовирани огласи »

Српските лекари-специјалисти земаат плата од 1.100 евра, а Романците за истата работа добиваат 4.000 евра. 

Претседателката на Сојузот на лекари и фармацевти на Србија, Горица Ѓокиќ, за Демостат објаснува дека тоа што заработувачката на српските лекари го надминала просекот не е одраз на нивната висока плата, а основната плата на лекарите е ниска, најниска во регионот.

„Во последните десет години заминале над 6.000 доктори на медицина, неколку стотици доктори по стоматологија и фармацевти“, вели Ѓокиќ за Демостат, пренесува Н1.

Во Романија, лекар специјалист во таа земја заработува 4.000 евра, а супспецијалист 7.000, а медицинска сестра или техничар околу 1.700 евра, пишува Демостат.

Специјалистите во Македонија добиваат околу 1.500 евра, во БиХ, Албанија и Бугарија околу 2.000, во Словенија од 2.000 до 3.000, а супспецијалистите одат до 4.000 евра, а во Хрватска лекар специјалист може да смета на 2.797 евра.

Слично е и во Црна Гора, каде специјалист има 2.500, а субспецијалист околу 3.000 евра.

Во Србија, општ лекар добива околу 900 евра, специјалист 1.100, супспецијалист околу 1.200, а медицинските сестри и техничарите во просек по 570.

foto freepik.com/Racool_studio

Промовирани огласи »

„Tinex Тo Go“ се кафетерии кои нудат голем избор на салати, вкусни сендвичи, пијалаци и десерти подготвени од најквалитетни свежи сосотојки.

Доколку сакате да станете дел од тимот на „Tinex Тo Go“ ве покануваме да аплицирате на отворената работна позиција:

ПРОДАВАЧ/КА ТУ ГО ТЦ ЛИСА

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »