Промовирани огласи »

Големи разлики има во платите кои ги земаат работниците во европските земји. 

Исланѓаните се на врвот според висината на платите. Лани просечните годишни плати се движеле од 24.067 евра во Грција до 73.642 евра во Исланд. Највисоки годишни просечни плати се исплатени во Исланд (73.642 евра), потоа следат Луксембург (72.529 евра), Швајцарија (67.605 евра), Белгија (63.758 евра) и Данска (59.405 евра).

Најниски просечни плати се исплатени во Грција (24.067 евра), Словачка 24.337 евра), Унгарија (26.376 евра), Португалија (29.540 евра) и Чешка (30.967 евра).

На ниво на ЕУ имаше и големи разлики во поглед на инфлацијата. 

foto freepik.com/alexskp

Промовирани огласи »

Зегин ДОО е првата приватна компанија во Република С. Македонија регистрирана за продажба на лекови. Како една од најуспешните и најголемите компании кај нас, со најдобра инфраструктура и најголема дистрибутивна мрежа.

Моментално вработува:

ДИПЛОМИРАН ФАРМАЦЕВТ / ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР / ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА
ФАРМАЦЕВТ / ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР / СКОПЈЕ
АСИСТЕНТ НА ПРОДАЖБА
РЕФЕРЕНТ ЗА ФАРМАЦЕВТСКА РЕГУЛАТИВА
ЕЛЕКТРИЧАР И СТОЛАР
ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СТУДЕНТИ ОД ФАРМАЦЕВТСКИ ФАКУЛТЕТ ПРИ УКИМ
ФИНАНСИСКИ АНАЛИТИЧАР

Се уште невработени?! Сите останати актвини работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Axapta Masters, лидер во областа на Microsoft решенија во Македонија го прославува својот десетгодишен успех како домашна компанија која забрзано се движи кон се поголемо и позначајно глобално присуство како еден исклучителен Microsoft Solutions партнер.

Започнувајќи како стартап компанија пред десет години, во текот на последната деценија, Axapta Masters постојано растеше, градеше успеси, иновации и тимска соработка. Несомнено компанијата го оствари својот визионерски пат кон извонредност. Со неуморна работа, целосно посветени на клиентите, воведувајќи најсовремени решенија за нивните бизниси Axapta Masters ги подигна стандардите и границите на професионалното работење.

“Нашето патување започна во 2013 година со идеја да го трансформираме начинот на кој бизнисите функционираат преку релевантни и иновативни решенија. Тим од помалку од 10 луѓе работеше несебично со голема желба и ентузијазам за да успееме и постепено да растеме. Денес сме глобално добро познато име, со голем број на соработници, енормно голем број на успешно реализирани проекти, повеќе од 250 професионалци и канцеларии во повеќе држави низ светот” .

На гала вечерта по повод прославата на големиот јубилеј, претставниците од менаџментот на компанијата истакнаа дека се посебно горди на обединетиот и силен тим, нивната страст, иновативност и напорна работа.

Неоспорниот успех на Axapta Masters во изминатите десет години доволно говори за исклучителниот капацитет на компанијата и непрекинатиот развој во индустријата, заслужувајќи ја репутацијата како партнер што го обезбедува најдоброто во своите области и што е водечки во иновативни и креативни решенија за бизнисите ширум светот.

Промовирани огласи »

Без некои значителни промени во цените ќе се точат нафтените деривати на бензинските пумпи низ Македонија. Цените на бензините не се менуваат, додека дизелот од полноќ ќе биде поевтин за половина денар.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 80,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 82,00 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 0,50 ден/лит и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 77,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалува за 1,00 ден/лит и ќе изнесува 75,50 ден/лит – се вели во соопштението на Регулаторната комисија за енергетика.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 0,158% или за 1,250 $/тон, кај дизелот намалувањето е во просек за 0,807% или за 6,600 $/тон, кај екстра лесното масло намалувањето е во просек за 1,158% или за 9,250 $/тон и кај мазутот намалување во просек за околу 1,035% или за 5,100 $/тон, поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период, во просек изнесува 57,1605 ден/$ и е за околу 0,562% понизок од курсот на доларот (57,4835 ден/$) по кој беа формирани цените со претходната пресметка.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »