Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Тиго е современа компанија со високи професионални стандарди која нуди лесни и брзи решенија за микрокредитирање на физички лица.

Моментално вработува:

ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА СТРУМИЦА
ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА ШТИП

СЕТЕК сé од техника е лидер во областа на ИТ, аудио видео и белата техника, кој на македонскиот пазар е присутен повеќе 28 години.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО РЕСЕН
РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО ШТИП
РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА ВО СКОПЈЕ

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

ЛЕАР
ДИГАЛКАР
МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

КАМ доо е најголем синџир на маркети во Македонија кој ги применува основните принципи на хард дисконт: Висок квалитет и постојано ниски цени.

Mоментално вработува:

КАСИЕРИ/КИ ГОСТИВАР
РАКОВОДНИ ЛИЦА КОЧАНИ
РАКОВОДНИ ЛИЦА СКОПЈЕ
КАСИЕРИ/КИ СКОПЈЕ
СОРАБОТНИК ЗА ПЕРСОНАЛ ЗА МАРКЕТИ
СОРАБОТНИК ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЗАЛИХИ
КОМЕРЦИЈАЛИСТ
СУПЕРВИЗОР ВО СЕКТОР ЛОГИСТИКА - ЛЦ ИЛИНДЕН
ВОЗАЧ Ц КАТЕГОРИЈА
СПРЕМАЧИ НА РОБА

Пивара Скопје АД е една од водечките компании во Македонија, заедничко вложување помеѓу Coca-Cola HBC и Heineken.

Моментално вработува:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАРОТ ЗА КУМАНОВО, КРИВА ПАЛАНКА, ПРОБИШТИП, КОЧАНИ, ВИНИЦА

Кромберг и Шуберт се фокусира на развој и производство на комплексни системи за ожичување за автомобилската индустрија.

Моментално вработува:

PRODUCTION AREA MANAGER
ИНСПЕКТОР ЗА КВАЛИТЕТ
ДОСТАВУВАЧ НА МАТЕРИЈАЛИ НА ПРОИЗВОДНА ЛИНИЈА

TBM Group е Чешка компанија, пионир со децениско искуство на организирање глобални деловни конференции и самити. Со канцеларии во Прага и Скопје, TBM Group не е само компанија; тоа е инкубатор за таленти.

Моментално вработува:

JUNIOR SALES EXECUTIVE
CONFERENCE PRODUCER

Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот.

Моментално вработува:

ДИЗАЈНЕР ЗА ВНАТРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ВО БИТОЛА
СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО БИТОЛА

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Замислете дека пред да се качите на лет, авиокомпанија ве замоли да се измерите заедно со рачниот багаж и ви ветува дека само персоналот ќе ги знае тие информации, додека за другите ќе бидат анонимни.

„Финер“ штотуку ја претстави оваа новина со цел да ја подобри проценката на тежината на авионот. Доброволниот систем за мерење за пет дена го поминале 800 патници, а за многумина ваквото барање воопшто не претставува проблем.

Аеродромот во Хелсинки беше првиот во светот кој истакна вакво барање до патниците, а според официјалното образложение, авиокомпанијата собира податоци за просечната тежина на патниците и нивниот рачен багаж „со цел да го балансира авионот и да ги пресмета перформансите. потребни за безбедни летови“.

Како што беше најавено, во текот на зимската сезона планираат да ја популаризираат оваа акција, а во текот на летото уште повеќе да се користи за истите цели. Како што соопштија од финската компанија, тоа со патниците го соопштиле преку анкета на социјалните мрежи и мобилна апликација, а волонтерите кои сакале да учествуваат веднаш се јавиле уште пред да се постави опремата.

Според Paivit Talkvist, постар потпретседател за комуникации на Finner, овој вид на податоци може да се користи за да се одреди каде можат да седат патниците, така што авиокомпаниите секогаш ја пресметуваат тежината на сите во авионот, вклучувајќи го товарот и багажот, како и нивниот центар на гравитација. , според упатствата на Управата за цивилно воздухопловство.

Вообичаено, авиокомпаниите користат директиви за тежина на патниците дадени од Европската агенција за воздухопловна безбедност, но одредени авиокомпании, како што се „Кореј ер“ и превозници од Нов Зеланд, користат сопствени мерења - се наведува.

Финер е уште една авиокомпанија која прави свои мерења од 2018 година, кои мора да се ажурираат на секои пет години. Авиокомпанијата собира податоци и за зимската и за летната сезона, бидејќи нивните преференции за облека се менуваат за да се прилагодат на температурите.

Зимските читања ќе бидат завршени во февруари, а летните во периодот меѓу април и мај, соопштија од оваа компанија, пренесуваат европските медиуми. Оваа компанија во јануари регистрирала 819.800 патници, што покажува дека бројот на патници е зголемен за 0,4 отсто во однос на лани.

Од друга страна, како што наведуваат, факторот на оптоварување на патници на авиокомпанијата е намален за три процентни поени на вкупно 69,2 отсто. Вкупните товарни тони се зголемија за 17,5 отсто на годишно ниво во јануари поради зголемениот азиски и европски капацитет. Приходите од товарни тонски километри се зголемени за 16,3 отсто, објави компанијата.

Промовирани огласи »

Изборот на најдобра понуда за работа може да биде одлучен момент во вашата кариера. Тоа не само што влијае на вашиот финансиски статус, туку и на вашето задоволство и напредок во професионалниот живот.

Еве неколку совети како да го изберете најдобриот работен предлог:

  • Анализирајте ги вашиот профил и целите

Прво и најважно, размислете за вашите вештини, интереси и кариерни цели. Изберете работна понуда која одговара на вашите потреби и амбиции.

  • Истражете ги компаниите

Истражете ги компаниите кои ви ги нудат работните понуди. Почетокот не само што ви дава представа за нивната репутација и успешност, туку и за културата на работа во компанијата.

  • Проценете ги бенефиците и условите на труд

Оценете ги бенефиците кои ги нуди понудата за работа, како што се платата, бонусите, здравствените осигурувања, можности за напредок и работно време.

  • Разговаравјте со луѓе кои ве разбираат

Прашајте ги колегите или пријателите кои се веќе вработени во истата или слична индустрија за нивното мислење и искуство.

  • Разговарајте со потенцијалниот работодавач

Ако имате можност, разговарајте со потенцијалниот работодавач. Поставувајте прашања за работните услови, културата на компанијата и можностите за напредок.

  • Пазете на интуицијата

Не игнорирајте го своето интуитивно чувство. Ако нешто не ви се вклопува, можеби е време да ја прегледате вашата одлука.

  • Размислете подолго 

Не се преоптоварувајте се со одлуката. Подобро е да земете време да размислите за вашата одлука пред да ја направите конечната одлука.

  • Балансот меѓу професионалниот и личниот живот

 Помислете и за вашиот баланс меѓу професионалниот и личниот живот. Работата која го поттикнува здравјето и среќата ќе биде најподобрата понуда за вас во долгорочна перспектива.

Со овие совети и размислувања, може да направите подобра одлука за вашиот следен кариерен чекор.

Промовирани огласи »

Многу од нас сакаат да живеат долг и здрав живот, а луѓето во одредени делови на светот всушност успеваат, во просек, да живеат многу подолго од другите. Истражувањата покажуваат дека Јапонците во просек живеат најдолго, а потоа следат Швеѓаните и Норвежаните.

Постојат голем број фактори кои придонесуваат за ова, вклучувајќи ја исхраната, нивото на физичка активност, здравствената заштита и системите за поддршка во тие земји, рече др. Раши Агарвал.

Што точно прават најдолговечните нации? Во продолжение ви ги наведуваме нивните шест навики.

Јадат претежно растителна храна
Истражувањата покажуваат дека исхраната богата со претежно растителна храна и сиромашна со месо е корисна за долговечноста. д-р. Агарвал затоа советува да се избегнува црвено месо, преработена и брза храна. Исто така, важно е да се консумира многу зелен, лиснат зеленчук, бобинки и друга храна богата со фитонутриенти.

Одвојуваат време за оброци
Денес сме премногу зафатени, поради што често јадеме во движење. Сепак, појадокот, ручекот и вечерата треба да бидат моментите од денот кога застануваме и јадеме свесно. Ова може да помогне да се намали ризикот од прејадување, што може да доведе до вишок телесни масти и да го зголеми ризикот од сериозни здравствени состојби.

Активни се
Вежбањето е важно за физичкото, но и за когнитивното здравје. Насоките на Светската здравствена организација препорачуваат најмалку 150 минути физичка активност со умерен интензитет и два дена активност за зајакнување на мускулите неделно. Исто така, добро е да се движите секогаш кога е можно.

Се дружат
Менталните здравствени состојби, како што е депресијата, се поврзани со пократок животен век. Осаменоста и социјалната изолација, исто така, можат негативно да влијаат на здравјето и се на исто ниво со дебелината, физичката неактивност и пушењето, според Центрите за контрола и превенција на болести.

Не ја занемаруваат важноста на спиењето
Истражувањата покажуваат дека недостатокот на сон, особено во средната возраст, може да го зголеми ризикот од развој на деменција за 30 проценти. Генерално се препорачува возрасните да спијат седум до девет часа секоја вечер.

Остануваат подалеку од стрес
Стресот е неизбежен, но важно е да се справиме со него најдобро што можеме. Медитирајте, пробајте техники за длабоко дишење и пронајдете ги работите што ги цените во вашиот живот.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »