Промовирани огласи »

Иако веќе неколку години се зборува да се прекине со оваа пракса на поместување на времето сепак таквите најави не се остварија и затоа летното сметање на времето почнува од вечерва поточно од 2 часот по полноч. Тогаш стрелките на часовникот ќе се поместат еден час нанапред и времето ќе се смета како од 03:00 часот.

Летното сметање на времето завршува на 27 октомври во 03:00 часот, така што тогаш со поместување за еден час наназад, времето во 03:00 часот, ќе се смета како 02:00 часот.

Одлуката за воведување на летното сметање на времето е согласно Законот за сметање на времето („Службен весник на Република Македонија“ бр.17/96 и 16/97) и согласно европски директиви, информираше Владата во вторникот.

Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР
ЛЕАР
КОНТРОЛОР НА ЛИМ
ДИПЛОМИРАН ЕЛЕКТРО ИНЖЕНЕР - ЕНЕРГЕТСКА НАСОКА

ЕЛЕКТРИЧАР
КОНТРОЛОР ЗА УЛТРАЗВУЧНО ИСПИТУВАЊЕ НА ЛИМОВИ

Мајорел е глобален лидер во менаџмент на корисничо искуство.

Моментално вработува:

СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА КОРИСНИЧКА ПОДДРШКА СО ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК И AНГЛИСКИ ЈАЗИК
СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА КОРИСНИЧКА ПОДДРШКА СО ОДЛИЧНО ПОЗНАВАЊЕ НА ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК

Шпаркасе Банка АД Скопје како дел од Steiermärkische Sparkasse и Erste Group нуди целосен опсег на банкарски услуги за компании и приватни лица, стремејќи се да обезбеди висока ефикасност и доверливост на клиентите.

Моментално вработува:

СОРАБОТНИК ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КАПИТАЛОТ И СТРЕС ТЕСТИРАЊЕ
СОРАБОТНИК ЗА РАЗВОЈ НА ПРОДАЖБА

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

Тинекс e малопродажен ланец на супермаркети кој повеќе од 29 години настојува на своите потрошувачи да им ги понуди најдобрите производи со врвен квалитет и по одлични цени.

Сите активни позиции од Тинекс можете да ги најдете ТУКА.

Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот.

Моментално вработува:

МЕНАЏЕР НА МАЛОПРОДАЖЕН САЛОН ВО СКОПЈЕ
ДИЗАЈНЕР ЗА ВНАТРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ВО БИТОЛА
СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО БИТОЛА

B-Watch е најценет и добро познат бренд за продажба и дистрибуција на часовници во Македонија.

Моментално вработува:

АДМИНИСТРАТОР
ПРАКИТКАНТ ЗА СЕКТОРОТ ГОЛЕМОПРОДАЖБА
АСИСТЕНТ ЗА ПРОДАЖБА СКОПЈЕ

Fitness House е првиот специјализиран локал во градот кој ја спојува здравата исхрана со удобен амбиент и љубезна услуга по највисоки стандарди.

Моментално вработува:

ГОТВАЧ/КА - САЛАТЕР/КА - АЕРОДРОМ И ЦЕНТАР

КАМ доо е најголем синџир на маркети во Македонија кој ги применува основните принципи на хард дисконт: Висок квалитет и постојано ниски цени.

Моментално вработува:

РАБОТНИЦИ ЗА МАГАЦИНСКО РАБОТЕЊЕ - СПРЕМАЧИ НА РОБА
СОРАБОТНИК

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Родовата нееднаквост во платите се однесува на разликите во плата меѓу мажите и жените за ист или сличен вид на работа.

Еве неколку факти кои ги обележуваат оваа појава:

  • Плата

Жените во многу случаи добиваат помали плати во споредба со мажите за иста или слична работа. Оваа разлика може да биде изразена во проценти или апсолутни износи.

  • Глобални разлики

Разликите во платите меѓу мажите и жените постојат низ целиот свет, макар и со одредени варијации според регионот и економските услови.

  • Законски рамки

Многу земји имаат закони и правила кои ги спроведуваат за да се намали родовата нееднаквост во платите, но сепак, таа продолжува да постои во различни облици.

  • Сензибилност кон ставки 

Освен платите, родовата нееднаквост може да биде видлива и во разни други ставки како што се бонусите, пензиите и други видови на компензации.

  • Ефект на медиумите и културата

Медиумите и културните норми може да влијаат на перцепцијата и очекувањата за платите, што може да има влијание на родовата нееднаквост. На пример, стереотипите за мажи и жени и нивните улоги во општеството може да влијаат на тоа како се оценува и наградува нивниот труд.

Овие факти ја илустрираат комплексноста на родовата нееднаквост во платите и потребата за континуирана борба за постигнување на рамноправност на работното место.

Промовирани огласи »

KARIERA.mk ја поддржува тин баскет лигата!

Vodno Suns Partizan како организатор го најавува третото коло на ТБЛ!

Тин баскет лигата не е само спортски настан. Тоа е место каде се промовира тимскиот дух, фер игра и почит кон противниците. Оваа лига е место каде се градат и креираат пријателства, преку спортот како заеднички јазик.

Третото коло овој пат ќе се игра во малата сала Борис Трајковски во недела (31.03.2024 год.) од 16:30 - 20:30 часот.

Со нетрпение го очекуваме настапот на овие млади баскетари, кои без сомнение ќе ни понудат уште една несекојдневна забава.

Дојдете на баскет и многу позитивна енергија!

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »