Промовирани огласи »

NASA објави ново видео од површината на Марс, снимано од роверот Perseverance, кој во моментот ја истражува геологијата на кратерот Jezero на Црвената планета.

Роверот слета во кратерот Jezero на 18 февруари, 2021 година, со мисија за трагање по знаци на историскиот живот на Марс и со собирање на примероци што дополнително ќе бидат испратени на Земјата. Научниците на NASA истакнуваат дека дотичниот кратер е одличен за истражување, затоа што милијарди години порано имало област со големо езеро и делта река што се вливала во него. 
 

Промовирани огласи »

Флекс Кредит ДОО Скопје е Македонска небанкарска финансиска институција, регистрирана од Министерство за финансии на Република Северна Македонија. Компанијата обезбедува брзи потрошувачки кредити/заеми, преку онлајн аплицирање и преку нашите филијали рапространети низ целата територија на Република Северна Македонија.

Флекс Кредит ДОО е дел од меѓународна финансиска група, која од 2013 година обединува компании специјализирани за кредитирање на потрошувачи во Источна и Јужна Европа. Во компанијата работат над 2.000 високо квалификуван кадар и соработници, кои работат во над 130 филијали во четири европски земји -Бугарија, Романија, Македонија и Шпанија.

Моментално има слободни работни места на следниве позиции:

ОПЕРАТОР ВО КОНТАКТ ЦЕНТАР

ОПЕРАТОР ЗА НАПЛАТА НА ДОЛГОВИ

СПЕЦИЈАЛИСТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА НА ДОЛГОВИ-СКОПЈЕ 

ТИМ ЛИДЕР - ФИЛИЈАЛА СВЕТИ НИКОЛЕ 

AГЕНТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА - РАДОВИШ 

AГЕНТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА -ОХРИД 

AГЕНТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА -КИЧЕВО 

AГЕНТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА -СТРУГА 

AГЕНТ ЗА ТЕРЕНСКА НАПЛАТА - КРИВА ПАЛАНКА

Промовирани огласи »

Odyssey Neo G8, кој Samsung ќе го претстави на CES 2022, е со големина од 32 инчи, 4K резолуција (3.840 x 2.160), заоблен дизајн со искривување од 1000R и е производ што применува „квантна мини LED“.

Како прв монитор во светот кој има заоблен екран од 4K (3,840 x 2,160) 1000R со стапка на освежување од 240 Hz и време на одговор од 1 ms (GtG), Odyssey Neo G8 32”е поставен да отвори ново поглавје во гејмингот, нудејќи извонредни перформанси кои се совпаѓаат со неговиот неверојатен квалитет на слика со Quantum Mini LED диоди, Quantum HDR 2000 врвна осветленост од 2.000 nit и статичен сооднос на контраст.

Новиот Odyssey Neo G8 е изграден со сличен дизајне како Odyssey Neo G9, нудејќи елегантна бела надворешност што се истакнува дури и кога е исклучен. Прекрасните бои најдобро се доживуваат со осветлувањето наречено CoreSync.
 

Промовирани огласи »

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денар по литар одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,17 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 75 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 77, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 65,5 денари за литар исто како и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1).

Со одлуката на РКЕ за 0,850 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 40,21 денар.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатите седум дена и тоа кај бензинот во просек за 4,218 отсто и кај дизелот во просек за 3,934 отсто, како и за околу 0,217 отсто понискиот курс на денарот во однос на доларот.  

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »