Промовирани огласи »

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ ќе поевтини за 2,00 денара по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цената на БС-98 ќе биде 94 денари.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат. 

Промовирани огласи »

Ван Хоол Македонија белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден

Моментално вработува:

СТОЛАРИ
МЕХАНИЧАРИ
ФАРБАР - ПРИПРЕМАЧ

Останатите огласи видете ги ОВДЕ!

М1 Киоск еден од најуспешниот малопродажен бренд,

Во моментов вработува:

BRAND MANAGER
М1 ГТЦ ПРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ
М1 РУЗВЕЛТОВА, СКОПЈАНКА ПРРОДАЖЕН ПЕРСОНАЛ

Останатите огласи видете ги ТУКА!

Натура Терапи е водечка компанија на пазарот која се занимава со развој, производство и продажба на висококвалитетни, иновативни природни додатоци на исхраната наменети за подобрување и одржување на здравјето на човекот.

Во моментов има работна позиција за:

ОПЕРАТОРИ ВО CALL-CENTAR ЗА ПРОДАЖБА И ГРИЖА НА КОРИСНИЦИ

Мајорел обезбедува корисничко искуство и задоволство во име на некои од најпочитуваните светски брендови. Обезбедува класична услуга на корисничка поддршка за бизнис клиенти, како и дигитални решенија во различни индустрии.

Моментално има работна позиција за:

CUSTOMER SERVICE REPRESENTATIVE GERMAN LANGUAGE

Компанијата за поддршка MediaTech нуди поддршка и мултимедијални услуги за независни уреднички тимови кои работат за водечките светски медиуми на англиски јазик, тие се дел од глобалниот тим кој има канцеларии во Виена, но лоцирани се во Скопје.

Во моментов имаат отворени позиции за:

SOCIAL MEDIA RESEARCHER
ILLUSTRATOR EDITOR
ENVIRONMENT CORRESPONDENT

Останатите огласи видете ги ТУКА!

Ааронс департмент компанијата е во сопственост на Велика Британија и работи во Македонија скоро 12 години во областа на компјутерството и информатиката.

Моментално вработуваат:

SOFTWARE DEVELOPERS

Групата АСУРА е најголемиот независен давател на решенија за управување, логистика и работа.

Во моментов вработуваат:

FACILITY MANAGER
ХИГИЕНИЧАР/КА
ШЕФ НА ОДРЖУВАЊЕ ХИГИЕНА

Останатите огласи видете ги ТУКА!

Magna International е водечки глобален снабдувач на автомобили посветен на испорака на нови решенија за мобилност и технологија што го менуваат светот.

Имаат повеќе работни места за:

LABARATORY TECHNICIAN
ОПЕРАТОР ВО ПРОИЗВОДСТВО
ТЕХНИЧАР ЗА ОДРЖУВАЊЕ

Останатите огласи видете ги ТУКА!

Промовирани огласи »

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5%), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7%) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0).

Земјата е во фаза на широка трансмисија, со соодветни капацитети за одговор, порачаа надлежните. 

Во овие услови, Комисијата не препорачува воведување на нови рестриктивни мерки и апелира до граѓаните на совесно однесување и почитување на мерките кои се на сила, т.е. задолжително носење на заштитни маски во здравствените установи, аптеките, во јавниот превоз и во згрижувачките установи.

Од особена важност е граѓаните кои имаат симптоми или се сомневаат дека се Ковид позитивни да се однесуваат одговорно и да ги заштитат луѓето околу себе, така што ќе избегнуваат близок контакт со други луѓе и престој во затворени простории без маски, порачаа од КЗБ. 

Останува силната препорака/апел за сите граѓани, а особено за граѓаните кои спаѓаат во ризични групи за потежок тек на болеста да се придржуваат до сите потврдени епидемиолошки мерки за заштита од инфекција, како често и темелно миење или дезинфицирање на раце, избегнување на гужви и престој во затворени и непроветрени простории и носење на заштитни маски, како и придржување до препораките за вакцинација против Ковид-19, се наведува во соопштението од Комисијата. 

Промовирани огласи »

Мобингот претставува малтретирање на работното место. Без разлика дали е свесен или несвесен, мобингот треба да се сфати сериозно, бидејќи може да ја изгуби довербата на вработените и да придонесе за токсична работна средина.

Истражувањата покажуваат дека мети обично се оние кои го предизвикуваат статус квото. Обично жртвите се компетентни во својата позиција, добро образовани, издржливи, отворени, сочувствителни и често се сметаат за физички привлечни. Поединците кои страдаат од мобинг, исто така имаат поголема веројатност да бидат жени на возраст од 32 до 55 години и/или членови на малцинска група.

Последиците од мобингот

Резултатите од мобингот може да бидат поразителни. Ниското задоволство од работата, намалениот ангажман на вработените и високиот конфликт на работното место често ги мачат организациите со инциденти на вознемирување и мобинг. Последиците за организацијата исто така може да бидат сериозни како што е губењето на талентот на вработените, ниските перформанси на вработените и рушење на културата во организацијата.

HR има исклучително важна улога и одговорност за да го одржи работното место без мобинг. Не само што е обврска за човечките ресурси, туку прави многу попродуктивно и попријатно место за работа кога овие однесувања може да се спречат или прекинат веднаш штом ќе бидат пријавени. Вработените ќе се чувствуваат повеќе ценети и почитувани кога знаат дека нивниот работодавец е посветен на обезбедување безбедна и професионална средина за нивните вработени.

Заклучок

Во основа лидерите на инклузивните организации мора проактивно да се справат со порастот на мобингот на работното место за да задржат различни таленти. Патем, почетната фаза е огромна можност за бизнисите да изградат култура од самиот почеток. Во почетната фаза, вработените сепак треба да се чувствуваат поддржани во однос на нивното физичко, ментално и емоционално здравје. Драмата, озборувањата, борбите за моќ и канцелариската политика често се неизбежни, барем до одреден степен. Иако на насилниците може да им биде тешко да увидат зошто грешат, можно е да се заземе став против нивното штетно однесување и да се создаде поголема позитивна култура на работното место за секого.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »