Промовирани огласи »

Во маркетите од денеска треба да се продаваат тестенини со намалени цени за 15 проценти, а дел од млечните производи за 10 проценти.

Министерството за економија се уште анализира дали ќе ја прошири владината одлука за замрзнати цени и за јајцата, шеќерот и оризот. Не е исклучена можноста за такво нешто и кај зеленчукот и овошјето ако трговците и производителите не ги следат светските текови за намалување на цените.

Согласно со одлуките на Владата, од денеска ќе бидат замрзнати цените на тестенитете (макароните и шпагетите), кои на полиците во маркетите ќе бидат пониски за 15 проценти, како и на млечните производи (кравјо млеко 2,8 проценти,3,2 проценти, 3,5 проценти,  јогурт, кисело млеко, павлака, кравјо и мешано бело сирење и кравји кашкавал) кои пак бидат пониски за 10 проценти.

Ако цените се нелогични и по 31 мај, како што рече министерот за економија Крешник Бектеши, ќе следи повторно замрзнување.

Дополнително, Министерството за економија прави анализи за проширување на одлуката за замрзнување на цените на другите основни производи кои беа опфатени во Одлуката за замрзнување на маржата, односно за јајца од кокошка, македонски ориз и бел шеќер.

Анализите, според Бектеши, се очекува да завршат до петок.

Штом ќе бидат готови анализите на податоците за овие производи ќе донесеме одлука дали мерката за замрзнување на цените ќе се прошири и кај нив. Сите одлуки ги носиме заедно со здруженијата и коморите. Очекуваме солидарност од сите стопанственици во нашата држава за кризата да не биде на грбот на граѓаните, изјави вчера министерот Бектеши за МИА. 

Вицепремот за економски прашања Фатмир Битиќи, пак, вели  дека анализата на движењата на пазарот покажува оти со завршување на грејната сезона во Европа, и цените на берзата почнале да паѓаат речиси за сите прехранбени производи. И нашите трговци и производители, според него, ќе треба да ги следат тековите во светот.

Ако основните суровини паѓаат, не може цените да останат исти. Цените ќе треба да паѓаат. Како што ги презедовме мерките за основните прехранбени производи – леб, тестенини, млеко и млечни производи, навестивме низа други продукти, ќе ги следиме и другите производи, и ако трговците и производителите сами не реагираат – има јасна порака од Владата: граѓаните нема да ги оставиме сами и ќе донесеме одлука во интерес на граѓаните, рече Битиќи  на новинарско прашања за можна интервенција кај цената на зеленчукот и овошјето. 

За тие што нема да ги намалат, како што рече, замрзнувањето на цената е доволно како мерка и е и најтешка одлука за нив. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, ќе се следат цените на влезните елементи во земјоделското производство и има одредени намалувања на цените на вештачкото ѓубриво и на други суровини. 

Министерството земјоделство, како што изјави тој вчера, успева во обврската да интервенира за да ги намали трошоците на земјоделците при производство на храна и да го одржи и зголеми домашното производство.  

Во однос на тоа дали МЗШВ има механизам да ги заштити сточарите поради замрзнувањето на цената на млекото од утре, Николовски наведе дека Министерството дава поддршка преку субвенции и други програми на сточарите за зголемените трошоци во производството.

Минатата година поддршката беше во делот на поледелското производство, на житните култури, за да се одржи и зголеми производството, а оваа година, зависно од потребите и барањата на подсекториските групи, има доволно средства да се интервенира дополнително и во делот на сточарството, за дополнителна поддршка на млекото и за се за што во тек на годината имаат потреба и земјоделците и сточарите, изјави Николовски, на настан за презентација на новите мерки за поддршка на малите производители на храна и пијалаци.

Владата на 28-ми минатиот месец ја замрзна и цената на белиот и полубелиот леб на 33 денари.  

Примената на владините одлуки ја контролира Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), а казните за непочитување изнесуваат од 800 до 10.000 евра, во зависност од големината и видот на економскиот оператор.

Промовирани огласи »

Компанијата „Мета“, сопственик на „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Ватсап“, објави дека планира да отпушти 10.000 работници. Тоа ќе биде втор бран масовни отпуштања од технолошкиот гигант, кој отпушти 11.000 вработени во ноември минатата година.

Извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, рече дека новите намалувања ќе бидат „тешки“. Заедно со укинувањето на 10.000 работни места, непополнети ќе останат и 5.000 слободни работни места во компанијата, додаде тој. Во меморандумот што Закерберг го испрати до вработените, тој напишал дека компанијата претрпе „понизно будење“ во 2022 година, кога доживеа драматично забавување на приходите, јавува „Би-Би-Си“.

Во моментов, кризата ги погодува сите големи технолошки компании, вклучувајќи ги „Гугл“ и „Амазон“, бидејќи се борат да ги балансираат трошоците додека се обидуваат да останат конкурентни. „Амазон“ објави претходно оваа година дека планира да укине повеќе од 18.000 работни места поради „неизвесната економија“ и брзото вработување за време на пандемијата, додека матичната компанија на „Гугл“, „Алфабет“ отпушти 12.000 работници.

Според „лајофс.фји“, кој ги следи загубите на работни места во технолошкиот сектор, повеќе од 128.000 работни места се укинати во технолошката индустрија досега во 2023 година.

Очекуваме да објавиме реструктуирање и отпуштања во нашите технолошки групи кон крајот на април 2023 година, а потоа и во нашите деловни групи кон крајот на мај 2023 година, напиша Закерберг во вчерашниот меморандум до вработените.

Во мал број случаи, може да потрае до крајот на годината за да се завршат овие промени. Нашите временски рокови за меѓународните тимови исто така ќе изгледаат поинаку и локалните лидери ќе бидат во контакт со повеќе детали, додаде тој.

Многу компании како „Мета“ најмногу ги заработуваат парите од реклами. Но, сега нивните приходи од реклами се намалуваат бидејќи трошоците на огласувачите се зголемени, а исто така и базата на корисници, која има помалку пари за трошење.

Промовирани огласи »

Предлогот на ЕУ за забрана за продажба на возила со мотори со внатрешно согорување веќе ги подели земјите од сојузот, кои се за или против оваа одлука. ЕУ бара од производителите на автомобили да ги намалат емисиите на CO2 од новите автомобили на нула до 2035 година.

Германија и Италија први се спротивставија на оваа одлука, но сега Германија прави сојуз со седум европски земји кои јасно и категорично се против забраната за возила со мотори со внатрешно согорување.

До 2035 година, сите нови автомобили мора да имаат нула емисија на CO2. Сепак, не сите членки на ЕУ се согласуваат со одлуката. Според извештајот на агенцијата Ројтерс, Германија формирала сојуз со неколку европски земји за да се спротивстави на споменатата забрана за мотори со внатрешно согорување.

Седумте вклучени земји се Чешка, Словачка, Италија, Полска, Романија, Унгарија и Германија – чии министри за транспорт неодамна одржаа состанок на кој разговараа за тоа што треба да се промени во одлуката на ЕУ.

Германскиот министер за транспорт Фолкер Висинг во соопштение рече дека предлогот на ЕУ мора веднаш да се промени. Тој додаде дека пристапот изгледа погрешен, посочувајќи дека постои „климатски неутрален начин“ за зачувување на автомобилите со мотори со согорување. Новосоздадениот сојуз е заинтересиран за посебна категорија на возила со мотори со внатрешно согорување кои можат да работат на јаглеродно неутрални горива по 2035 година.

Последниот потег на ЕУ за забрана на продажба на нови бензински и дизел автомобили до 2035 година дојде минатиот месец. Новото законодавство бара од производителите на автомобили да ги намалат емисиите на CO2 од новите возила на нула до истата година.
Покрај тоа, законот, исто така, наложува 55 отсто намалување на емисиите на CO2 за новите автомобили и 50 отсто за комбиња до 2030 година. ЕУ ќе ги отстрани своите стимулации за возила со нула и ниска емисија до 2030 година.

Производителите кои произведуваат помеѓу 1.000 и 10.000 новите автомобили годишно ќе мора да се усогласат со новите правила, додека производителите кои регистрираат помалку од 1.000 нови возила годишно ќе бидат изземени од регулативите.

Неколку производители на автомобили веќе презедоа чекори за тестирање на употребата на алтернативни горива, како што се синтетиката и водородната енергија, што ги истражуваат Porsche и Lamborghini. Дури и Toyota експериментира со мотори на водород, почнувајќи од Prius, кој треба да пристигне со споменатото поставување до 2025 година.

Многу приоизводители сметаат дека меѓу алтернативните погодни се оние на водород и работат на истите.

Промовирани огласи »

Претприемачот Дарко Мет Сертиќ, решил на своите вработени да им овозможи убав и пријатен одмор во хотел кој го реновирал само за нив.

Во градот Јабланац на хрватското приморје има хотел кој Дарко решил да го купи за да можат неговите вработени да се одморат. Сертиќ со години барал објект во кој работниците од неговите три фирми во Сисак би можеле да дојдат на одмор без да платат ништо.

Тоа го правам од чиста себичност. Ако сакате добра и просперитетна компанија со среќни вработени, мора да им се обезбеди некои основни работи – платени патни трошоци, топол оброк, но и убав одмор. Мора да им помогнете со она што влијае на нивниот семеен буџет малку повеќе. Така ги чувате. Освен тоа, ќе привлечете нови, попаметни луѓе од себе. Тогаш можеш малку да се повлечеш и да кажеш – супер, помалку обврски за мене, ја објаснува својата деловна филозофија Сертиќ (66).

Пред две години го купил хотелот Аблана со 26 соби. Изграден е во втората половина на 90-тите и работел до 2010 година, кога бил оставен на милост и немилост на вандалите и времето.

Беше во страшна состојба. Беше обраснат со трева и имаше диви животни во него, а собите беа тоалети за сите луѓе кои се капеа на блиската плажа. Беше ужасно! Сè може да се подобри, освен локацијата. Кога нешто е на одлична локација, тогаш има смисла да се работи напорно, објаснува сопственикот Сертиќ.

Тој ја научи американската претприемничка мудрост во текот на изминатите 40 години живеење и работа во САД.

Сертиќ моментално не планира да го прошири своето портфолио со недвижнини во Јабланц. Тој е фокусиран на довршување на хотелот на кој досега потрошил речиси три милиони евра. Го задржал оригиналниот изглед на зградата, за која вели дека е извонредно дизајнирана и реновира сè внатре.

Минатата година ги уредивме сите простории. Ги поставивме сите нови инсталации за вода, струја, гас и канализација. Изградивме нова кујна и ја опремивме со најсовремени апарати, што ни е исклучително важно. Треба уште да поставиме лифт во хотелот. Работиме на хортикултура во надворешниот дел. Се поставуваат соларни панели на покривот. Минатата година веќе ги имавме првите гости, нашите вработени, а од Велигден започнува нашата нова сезона.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »