Промовирани огласи »

Equilibrium е модерен ресторан во Аеродром - Скопје, кој плени со одличната кујна, врвните гастрономски доживувања, пријатна атмосфера.

Моментално вработува:

САЛАТЕР/КА
ГОТВАЧ/КА
ШАНКЕР/КА

Се уште невработени?! Останатите активни работни позиции ќе ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Во текот на изминатите неколку години, работниците се откажуваат од работните места во рекорден број. Некои ја менуваат кариерата, некои бараат работа за побрзо напредување, а некои целосно ја напуштаат. Во САД на пример, податоците од август 2023 година од Бирото за статистика на трудот ја ставаат стапката на учество во работната сила на 1,0 процентен поен под нивото од февруари 2022 година.

Со други зборови, луѓето даваат отказ и во некои сектори воопшто не се враќаат. Можеби не е изненадувачки, со оглед на лошите услови на многу работни места во текот на пандемијата. Недостигот од работници е најочигледен во угостителството и услужната индустрија, каде позициите за персонал за миење садовивозачи на камиониработници на малокелнериаеродромски работницидомашни здравствени помошници и слични работни позиции се отворени буквално со години.

Тоа не е затоа што луѓето не сакаат да работат, велат експертите. Тие само сакаат подобри работни места, повисоки платиподобрени услови. Пресвртот на пазарот на трудот предизвикан од пандемијата им овозможи на некои работници да најдат подобро работно место, иако тешко погодените сектори сакаат нивните работници да се вратат, тие треба да најдат начини да ги направат своите работни места попривлечни.

Промовирани огласи »

Германските компании забрзано се селат во странство, предупреди првиот човек на Здружението на германски индустријалци. Тој посочи дека индустријата во најголемата европска економија полека исчезнува поради високите трошоци за енергија кои ја загрозуваат нејзината конкурентност.

Создавањето вредност, бизнисот и работните места во голем дел од енергетско интензивната индустрија се во конкретна опасност на локации во Германија, рече во понеделникот претседателот на Здружението на германските индустријалци (БДИ), Зигфрид Русвурм.

Индустриското производство исчезнува или се сели во странство, потенцира Русвурм. „Светлата буквално се гасат на се повеќе локации во Германија“, додаде тој.

Индустријата сака да ги постигне климатските цели, но и се заканува пропаст „затоа што е се помалку конкурентна и нема сигурна основа за планирање“, објаснува шефот на VDA.

Претприемачите, рече тој, „можат успешно да работат и инвестираат само ако рамковните услови се предвидливи, а (нивната) трошковна позиција е конкурентна. Во последно време, тие можат се помалку да се потпираат на тие два услови“, додаде тој.

На индустријата и се потребни сигурни проценки за вкупните трошоци за зелената транзиција, прецизира тој, издвојувајќи „сериозна проценка на трошоците за електрична енергија од 2030 година“.

Германија мора да ги задржи хемиската и челичната индустрија и другите гранки на индустриската база за трајно да ги задржи знаењата и работниците и да биде подготвена за нови фази на создавање вредност, истакнува Русвурм.

(Тоа) нема никаква врска со неекономични, конвулзивни обиди да се задржиме на застарена индустрија, тврди тој.

Губењето на индустриската компетентност би било фатално за Германија и нејзината позиција како индустриска, извозно ориентирана земја на иновации, а не би била придобивка за заштита на климата на земјата, додава Русвурм.

Промовирани огласи »

ЊУАРК, Калифорнија, септември. 25, 2023 (GLOBE NEWSWIRE) - Корпорацијата Concentrix (NASDAQ: CNXC), водечки глобален провајдер на услуги и технологии за корисничко искуство (CX), денес објави дека го финализираше договорот за спојување со Webhelp и дека интеграцијата на двете компании е во тек. Додека комбинираната компанија го финализира своето постојано име, ќе работи под трговското име Concentrix + Webhelp.
 

Оваа комбинација дополнително го позиционира Concentrix + Webhelp како глобален CX лидер, со проширен опсег на генеративни решенија за вештачка интелигенција, дигитални способности и високо-квалитетни услуги . Исто така, ја зајакнува својата понуда за сеопфатна корисничка поддршка CX , со една од најцврстите, добро избалансирани глобални отпечатоци во индустријата, за да им помогне на најдобрите светски брендови да ги трансформираат искуствата на корисниците и да ги постигнат своите деловни цели.

„Возбуден сум што ќе тргнеме на ова ново патување заедно и верувам дека, со нашите здружени сили, ние сме уникатно позиционирани да ја редефинираме индустријата и дизајнираме, да ја изградиме и да ја водиме иднината на CX за нашите неверојатни и ценети клиенти. Сакам да им се заблагодарам на нашите ентузијастични game-changer-и ширум светот кои го овозможија ова. Навистина ми е чест да работам со толку разновиден и талентиран тим“, рече Крис Калдвел, извршен директор на Concentrix + Webhelp.

Компанијата, исто така, пречекува двајца нови членови во Одборот на директори, Оливие Духа и Николас Гејсенс. Оливие е претприемач, филантроп, ко-основач и поранешен извршен директор на Webhelp и ќе служи како потпретседател на Одборот. Николас е партнер во Groupe Bruxelles Lambert („GBL“), најголемиот акционер на компанијата по комбинацијата Concentrix + Webhelp и со себе носи богато инвестициско искуство и искуство во управниот одбор, поддржувајќи го растот на големите и успешни бизниси низ Европа.

„Ние сме среќни што додаваме такви силни сетови на вештини со длабока позадина во индустријата за корисничко искуство во нашиот одбор на директори. Со додавањето на Оливие и Николас, ја прошируваме нашата меѓународна експертиза во водечките големи, сложени мултинационални компании на успешен пат за раст“, рече Кетрин Маринело, претседател на Управниот одбор на Concentrix.

Оваа комбинација е пресвртница, која обединува двајца признати лидери на пазарот со комплементарни култури, отпечаток, способности и визија за раст во повеќе од 70 земји. На затворањето, трансакцијата беше проценета на приближно 4 милијарди долари, вклучувајќи го нето долгот.

За Concentrix + Webhelp

Здраво, ние сме водечки глобален провајдер на решенија и технологија за корисничко искуство (CX). Ние креираме револуционерно корисничко искуство за најдобрите светски брендови и оние што го менуваат светот каков што го знаеме. Секој ден, дизајнираме, градиме и спроведуваме CX што им помага на брендовите да растат низ целиот свет и во иднината. Без разлика дали се работи за специфично решение или целокупното искуство – ние тоа го покриваме. Ние сме стратешки мислители кои дизајнираат искуства за дефинирање на брендот. Технолошки ентузијасти кои градат попаметни решенија и оперативни експерти кои го менаџираат сето тоа да функционира беспрекорно. Низ 70+ земји и шест континенти, обезбедуваме услуги низ клучните индустриски сектори, вклучувајќи технологија и електроника за широка потрошувачка; малопродажба, патување и е-трговија; банкарство, финансиски услуги и осигурување; здравствена грижа; комуникации и медиуми; автомото индустрија; енергија и јавен сектор.

Concentrix Corporation (NASDAQ: CNXC) работи под трговското име Concentrix + Webhelp - Локација: практично насекаде - посетете ја concentrix.com за да дознаете повеќе.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »