Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Зегин ДОО е првата приватна компанија во Република С. Македонија регистрирана за продажба на лекови.

Моментално вработува:

ДИПЛОМИРАН ФАРМАЦЕВТ/ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР - ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА
ФАРМАЦЕВТ/ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР – СКОПЈЕ
ВИДЕО НАДЗОР - МОНИТОРИНГ

ФД ФИНМАК ДОО Скопје со брендовите Тиго и Бонго е современа компанија со високи професионални стандарди која нуди лесни и брзи решенија за микрокредитирање на физички лица.

Моментално вработува:

ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА КАВАДАРЦИ
ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА КОЧАНИ

Нептун е најголемата малопродажна и дистрибутивна мрежа на производи од бела техника, апарати за домаќинство, ТВ/Аудио/Видео, компјутери, телефони, фото апарати и камери, производи за нега и убавина, ладење и греење.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА ВО КУМАНОВО

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

ЛЕАР
ЕЛЕКТРИЧАР
МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР
ДИПЛОМИРАН ЕЛЕКТРО ИНЖЕНЕР - ЕНЕРГЕТСКА НАСОКА
ДИГАЛКАР
CONTROLLING SPECIALIST

Даути Комерц- А.Д лидер во регионот и пошироко во микродистрибуција на производи за широка потрошувачка.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА СКОПЈЕ
РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА – ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА

Шпаркасе Банка АД Скопје како дел од Steiermärkische Sparkasse и Erste Group нуди целосен опсег на банкарски услуги за компании и приватни лица, стремејќи се да обезбеди висока ефикасност и доверливост на клиентите, користејќи го широкото меѓународно искуство на Групацијата.

Моментално вработува:

САМОСТОЕН СОРАБОТНИК ЗА МАРКЕТИНГ
СОРАБОТНИК ЗА ОДНОСИ СО НАСЕЛЕНИЕ - СКОПЈЕ

Fashion Group повеќе од 20 години важи за најголема малопродажна модна групација во земјава, а во нејзиното портфолио ќе најдете некои од најголемите светски реномирани брендови како Hugo Boss, Diesel, Guess, Bitsiani, Mango, Springfield, Okaidi, Superdry, Timberland и други.

Моментално вработува:

АСИСТЕНТ ВО ПРОДАЖБА

Кромберг и Шуберт се фокусира на развој и производство на комплексни системи за ожичување за автомобилската индустрија.

Моментално вработува:

ИНСПЕКТОР ЗА КВАЛИТЕТ
ТЕХНИЧАР ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА ТЕСТ ТАБЛИ
ДОСТАВУВАЧ НА МАТЕРИЈАЛИ НА ЛИНИЈА
ОБУЧУВАЧ ВО ПРОИЗВОДСТВО
ANALYSIS RESPONSIBLE OFFICER IN QUALITY
TRAVEL MANAGEMENT OFFICER
ОПЕРАТОР ВО ПРОИЗВОДСТВО – БИТОЛА
ОПЕРАТОР ВО ПРОИЗВОДСТВО - СКОПЈЕ

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Индустријата и областите можат да се развиваат на различни начини, во зависност од многу фактори како што се технолошки напредок, економски услови, друштвени потреби и регулации.

Но, можеме да предвидиме некои општи трендови.

 • Технологија и иновации

Сигурно е дека ќе продолжи брзиот напредок во технологијата, со фокус на области како што се вештачката интелигенција, интернет на работи, блокчејн, биотехнологија итн. Технолошките иновации ќе имаат значителен влијание на сите индустрии.

 • Дигитализација

Се очекува дигитализацијата да се продолжи, со повеќе компании и индустрии да ги надминат класичните модели на бизнис во дигитални. Ова може да вклучува развој на платформи за онлајн продажба, виртуелни реалности, електронско плаќање итн.

 • Одржливост и зелена енергија

Со зголемена свесност и законски регулации, се очекува раст на инвестициите во одржливи индустрии и зелена енергија. Ова вклучува обновливи извори на енергија, рециклирање, одржливи модели на бизнис итн.

 • Глобализација:

Глобалната економија и пазарите ќе продолжат да се зависни едни од други, со поголема интеграција на компании и индустрии од различни делови на светот. Ова може да влијае на конкуренцијата, иновациите и работната сила.

 • Роботизација и автоматизација

Со напредокот во роботиката и вештачката интелигенција, се очекува поголема автоматизација на работните процеси во многу индустрии. Ова може да создаде предизвици во однос на вработувањето и треба да се наоѓаат начини за адаптирање на работната сила.

Овие се само некои од можните трендови, но треба да се има во предвид дека индустриите се динамични и може да се појават нови фактори и предизвици во иднина.

Промовирани огласи »

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад донесе oдлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,53 % во однос на одлуката од 7.5.2024 година.

Од 10.5.2024 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

 • Моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-95 – 86,00 (денари/литар)
 • Моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-98 – 88,00 (денари/литар)
 • Дизел-гориво ЕВРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 74,50 (денари/литар)
 • Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 74,00 (денари/литар)
 • Мазут М-1 НС – 44,609 (денари/килограм)
 • Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 1,223 денар/кг и сега ќе изнесува 44,609 денари/кг.

Малопродажните цени на бензините ЕВРОСУПЕР БС-95 и ЕВРОСУПЕР БС-98, како и на ЕВРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менуваат.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 2,939 %, кај дизелот 1,523 %, кај екстра-лесното масло 1,341 % и кај „мазутот“ намалувањето е 3,608 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок 0,015 %. 

Промовирани огласи »

DOUBLE TREE BY HILTON со погодна локација кадешто централниот дел од Скопје со сите познати туристички и историски знаменитости, се на 10 минути возење додека меѓународниот аеродром во Скопје е оддалечен само 20 минути. Нашиот хотел во Скопје нуди флексибилен функционален простор 22.000 квадратни метри, вклучувајќи елегантна балска сала со природно светло, простории за состаноци и сала за состаноци.

Моментално вработува: 

ХИГИЕНИЧАР/КА
МИЈАЧ/КА НА САДОВИ
ПОМОШНИК ГОТВАЧ/КА
ГОТВАЧ/КА
РЕЦЕПЦИОНЕР/КА
СОБАР/КА
ШАНКЕР/КА
КЕЛНЕР/КА
АГЕНТ ЗА ПРОДАЖБА

Се уште невработени?! Сите останати активни работни места можете да ги најдете ТУКА.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »