Промовирани огласи »

Организиран од P World и KARIERA.mk како ексклузивен партнер, вчера по втор пат се одржа водечкиот светски настан од областа на човечките ресурси. Брилијантните говорници од Facebook, Gazprom, Heineken, Carlsberg и други се претставија со свои презентации за денешните трендови во областа на HR. 

Учесниците имаа можност да се стекнат со нови знаења и подобро да го разберат постојаното менување на трендовите од областа на човечките ресурси, со што во иднина ќе можат да ги подготват своите тимови за нови начини на работа и учење. Исто така, учесниците добија и практични совети кои ќе можат да ги искористат во нивната стратегија за раководење со човечки ресурси.

SERDZAN ŞIMŞEK ARNAUTOVIĆ од Facebook, кој е интернационален регрутер, оддржа интересна презентација за како најдорбо да се искористат Facebook алатките за професионални намени. Работел на проекти за регрутирање на некои од најголемите финансиски и технолошки институции, а сега работи во Facebook како регрутер за нивните различни позиции.

ROB VEERSMA, директор за обука и развој во Gazprom International е одговорен за спроведување на програми за обука. Како признаен светски HR експерт, има одржано голем број јавни презентации и акцент стави на развојот на технололошките иновации и дека наскоро очекува технологијата да го замени човекот во многу работни обврски.

ANDRE DE WIT има над 20 години работно искуство во меѓународни корпоративни организации. Како извршен директор тој водеше големи организации за малопродажба и трговија на големо во ИКЕА и Метро. Во текот на последните 6 години тој беше одговорен за учење и градење на способности во Метро и Карлсберг. На второто издание на Глобалниот самит за човечки ресурси во Скопје, Андре сподели некои од неговите стратегии за создавање на Вклучување на лидерство во ВУКА животна средина.

Со одлични презентации се претставија и OANA IORDACHESCU - менаџер за откривање на таленти во Criteo, MARTIN LEXA - извршен потпретседател за човечки ресурси и корпоративни комуникации во Molnlycke health care и OFELIA NIETO - корпоративен HR менаџер во Allfunds.

Преку 100 делегати научија повеќе за креирањето на лидерски особини од врвните светски предавачи. 

Промовирани огласи »

НЕПТУН МАКЕДОНИЈА распишува оглас за вработување на двајца извршители на позицијата МАГАЦИНСКИ РАБОТНИЦИ: https://kariera.mk/job/CjKHR3lU8UaYOuBAZpy8WQ/magacinski-rabotnici

FITNESS HOUSE има потреба да го дополни тимот со ПОМOШНИК ГОТВАЧ: https://kariera.mk/job/_MkmbtjN1ECbnIyGdOZgOg/pomoshnik-gotvach

СЕПТИМА, компанија која се занимава со промоција и продажба на препарати од повеќе реномирани фармацевтски производители, објавува конкурс за слободно работно место КОМЕРЦИЈАЛЕН СОРАБОТНИК: https://kariera.mk/job/2BZ0L3Q-A0mRb7hDjQyx2w/komercijalen-sorabotnik

АНХОЧ има потреба од пополнување на работната позиција МАГАЦИОНЕР: https://kariera.mk/job/Y2MaiqNFsUu0oSDUDlLQiQ/magacioner

ДАУТИ КОМЕРЦ објавува конкурс за работното место ЗАВАРУВАЧИ/БРАВАРИ: https://kariera.mk/job/16JhgRLqKk6AKlgDkAmWmQ/zavaruvachi-bravari

СИСТИНА ОФТАЛМОГИЈА објавува огласи за вработување на две работни позиции во нивните центри на Систина Офталмологија Гостивар и Офталмологија Тетово за МЕДИЦИНСКА СЕСТРАhttps://kariera.mk/job/9EimAEwBuUiN02eL3jRnwQ/medicinska-sestra-za-gostivar-i-tetovo

НОМИС МАКЕДОНИЈА, компанија од областа на трговија и сервис со опрема и машини за производство и процесирање на пластика, поради зголемување на својот тим на сервисери има потреба за вработување на СЕРВИСЕН ТЕХНИЧАР: https://kariera.mk/job/jaXPKTMK4UiVJcOpxqUUkw/servisen-tehnichar

Промовирани огласи »

Ќе има пушачка соба по пасошката контрола на Меѓународниот аеродром Скопје, најавија од Тав Холдинг. Турската компанија која управува со скопскиот и охридскиот аеродром решила да им излезе во пресрет на барањата на оваа група патници. Пушачката зона ќе се прави горе во делот после пасошката контрола, каде од лани има и детско катче.

Од Бодрум, менаџментот на ТАВ најави и други новини и нови инвестиции за аеродромите. Од годинава на целиот аерoдром има повеќе полначи за мобилни телефони. Сани Шенер, главен извршен директор и претседател на Холдингот Тав Аеродроми во едно од најубавите места во Турција денеска со македoнските новинари зборуваше за вкупната инвестиција на Холдингот. Повод е десетгодишнината откако ТАВ управува со македонските аеродроми. 

Шенер откри дека од Македонија ќе побараат концесија за управување со македонските аеродроми за нови 15 години. . 

Промовирани огласи »

Во 2019 година NASA прослави 50 години од историската мисија на Аполо 11 и првото слетување на месечината. Светското првенство во кошарка само што заврши, а на 19. декември ќе се претстави и третото и последно продолжение од трилогијата „Star Wars“. Последната година од оваа декада ќе се памети по многу значајни случувања. Воедно, 2019. претставува и многу значаен јубилеј во историјата на компанијата Samsung Electronics која го прославува своето 50. годишно постоење во светот на технологијата.

Сѐ започнало во 1969. година, кога Samsung го претставил својот прв црно-бел телевизор и започнал со извозот на производи надвор од Кореја. Секако, патот до успехот бил полн со подеми и падови, сѐ додека Samsung не прерасна во лидер и еден од најголемите технолошки иноватори во светот.

Со премисата „Инспирирај го светот, создади ја иднината“, која претставува дел од визијата на компанијата за 2020. година, Samsung ги заинтригира сите љубители на технологијата и ги наведе да размислуваат за тоа што следи.

Во однос на тоа, најавено е дека во иднина ќе се инвестира во старт-ап компании, со фокус кон вештачка интелигенција, Интернетот на нештата, надградена и виртуелна реалност и blockchain технологијата, како и дека овие техники компанијата ќе ги користи во производството на своите идни уреди.

Ќе биде феноменално да се види што има Samsung подготвено за своите корисници во годините кои следат. Тоа што е сигурно е дека компанијата ќе остане еден од најголемите иноватори кога се во прашање оригинални производи и услуги.

Покрај иновациите и технологијата, грижата за корисниците и нивните потреби низ целиот свет уште од самиот почеток е сржта на мисијата и визијата на компанијата. Токму затоа, Samsung одлучи да го прослави овој јубилеј во Македонија донирајќи од сопствените врвни технолошки производи на тие на кои најмногу им треба помош, олеснувајќи им го животот и овозможувајќи им поголема функционалност. Покрај тоа, вработени ќе учествуваат во низа волонтерски активности, давајќи свој личен придонес за локалната заедница.

Покрај општествено одговорните активности, компанијата ќе ја одбележи оваа важна годишнина и со уникатни понуди кои ги подготви за своите корисници. Воедно, покрај изненадувањата во вид на промоција, корисниците секоја недела ги очекува и врвна сервисна акција. Во рамки на првата промоција, која почнува овој петок, секој корисник помеѓу 20. септември и 10. ноември 2019. година ако купи било кој уред од понудите на Samsung за куќните апарати (машини за перење и сушење на алишта, фрижидери и вградни уреди) ќе добие 25% попуст. За повеќе информации за промоцијата, посетете ја https://www.samsung.com/mk/.

Повеќе
КЛИКНИ