Промовирани огласи »

Никаде не е толку лесно да се започне нов бизнис - претприемачки, но сепак има неколку европски земји каде што е „полесно“ отколку на други места. За почеток, зборуваме за мало или средно претпријатие. И додека некои земји се особено строги кога се во прашање граѓаните надвор од ЕУ, овие пет ги „добредојде“ и прават поволна деловна средина и за „домашните“ и за странците.

Имајќи ги предвид последиците од кризата со Ковид-19 и енергетските тешкотии, Европа е подготвена да им го олесни бизнисот на малите и средни претпријатија (МСП) и во моментов има голем број шеми за поддршка и финансирање, како што е Единствениот пазар. Програмата, Поврзување на Европа (CEF) и Хоризонт Европа. Друг важен факт што можеби не сте го знаеле: ЕУ беше „дом“ на 24,4 милиони мали и средни претпријатија во 2023 година, со близу 85 милиони вработени во овие компании. Ова претставува околу 99,8% од сите растечки бизниси на континентот.

Секако, не беше лесно да се дојде до листата на Топ 5 европски земји каде што е најлесно да се започне бизнис, а во тоа помогна и индексот на леснотија на водење бизнис на Светска банка, врз основа на овие 10 параметри: само започнување бизнис. , леснотија на добивање градежна дозвола, пристап до електрична енергија, регистрација на имот, добивање кредити, заштита на помалите инвеститори, плаќање даноци, прекугранично тргување, спроведување договори и решавање на неликвидност.

Република Ирска

Многу популарна дестинација, каде што Enterprise Ireland инвестира во околу 200 стартапи секоја година. Високиот степен на дигитализација и високите примања се она што ги привлекува работниците, особено странците. Исто така, употребата на еврото и фактот дека Ирска е област од англиско говорно подрачје се важни фактори.

Бугарија

Нашите соседи се истакнаа како нов, популарен деловен центар меѓу претприемачите, а тоа е она што ги воодушевува на почетокот: мал степен на бирократија во процесот на основање компанија, кој трае неколку недели. Дополнително, трошоците за администрација се помали во споредба со некои други европски земји, додека корпоративниот данок е само 10 проценти.

Холандија

Според податоците на СЕФ, таа е петта по големина економија во ЕУ, со БДП од 918,7 милијарди евра. Сместена во западниот дел на континентот, Холандија нуди одлични можности за учење, стекнување работни вештини и живеење висок живот. Иако корпоративниот данок овде е 25,8%, инвеститорите сметаат дека вреди поради позицијата на Холандија и пристапот на пазарот.

Шведска

Една од најстабилните земји во светот е на самиот врв на светската листа во доменот на дигитализација и инфраструктура. Накратко, Шведска е рај за технолошките претприемачи, особено за стартапите. Тоа привлекува и многу експерти од градежниот сектор.

Обединето Кралство

Според Британската бизнис банка, секоја година во ОК се создаваат околу 360.000 нови бизниси. Формирањето компанија е релативно лесно, брзо и евтино. ОК е една од најразновидните економии во Европа, не само што прифаќа странски работници, туку и обезбедува даночни стимулации. Исто така, може да се пофали со силен правен систем.

Промовирани огласи »

Регулаторна комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. 

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемува за 2,00 денара и ќе чини 85,50 денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат.

Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Тиго е современа компанија со високи професионални стандарди која нуди лесни и брзи решенија за микрокредитирање на физички лица.

Моментално вработува:

ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА СТРУМИЦА
ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА ШТИП

СЕТЕК сé од техника е лидер во областа на ИТ, аудио видео и белата техника, кој на македонскиот пазар е присутен повеќе 28 години.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО РЕСЕН
РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО ШТИП
РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА ВО СКОПЈЕ

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

ЛЕАР
ДИГАЛКАР
МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

КАМ доо е најголем синџир на маркети во Македонија кој ги применува основните принципи на хард дисконт: Висок квалитет и постојано ниски цени.

Mоментално вработува:

КАСИЕРИ/КИ ГОСТИВАР
РАКОВОДНИ ЛИЦА КОЧАНИ
РАКОВОДНИ ЛИЦА СКОПЈЕ
КАСИЕРИ/КИ СКОПЈЕ
СОРАБОТНИК ЗА ПЕРСОНАЛ ЗА МАРКЕТИ
СОРАБОТНИК ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЗАЛИХИ
КОМЕРЦИЈАЛИСТ
СУПЕРВИЗОР ВО СЕКТОР ЛОГИСТИКА - ЛЦ ИЛИНДЕН
ВОЗАЧ Ц КАТЕГОРИЈА
СПРЕМАЧИ НА РОБА

Пивара Скопје АД е една од водечките компании во Македонија, заедничко вложување помеѓу Coca-Cola HBC и Heineken.

Моментално вработува:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАРОТ ЗА КУМАНОВО, КРИВА ПАЛАНКА, ПРОБИШТИП, КОЧАНИ, ВИНИЦА

Кромберг и Шуберт се фокусира на развој и производство на комплексни системи за ожичување за автомобилската индустрија.

Моментално вработува:

PRODUCTION AREA MANAGER
ИНСПЕКТОР ЗА КВАЛИТЕТ
ДОСТАВУВАЧ НА МАТЕРИЈАЛИ НА ПРОИЗВОДНА ЛИНИЈА

TBM Group е Чешка компанија, пионир со децениско искуство на организирање глобални деловни конференции и самити. Со канцеларии во Прага и Скопје, TBM Group не е само компанија; тоа е инкубатор за таленти.

Моментално вработува:

JUNIOR SALES EXECUTIVE
CONFERENCE PRODUCER

Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот.

Моментално вработува:

ДИЗАЈНЕР ЗА ВНАТРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ВО БИТОЛА
СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО БИТОЛА

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Замислете дека пред да се качите на лет, авиокомпанија ве замоли да се измерите заедно со рачниот багаж и ви ветува дека само персоналот ќе ги знае тие информации, додека за другите ќе бидат анонимни.

„Финер“ штотуку ја претстави оваа новина со цел да ја подобри проценката на тежината на авионот. Доброволниот систем за мерење за пет дена го поминале 800 патници, а за многумина ваквото барање воопшто не претставува проблем.

Аеродромот во Хелсинки беше првиот во светот кој истакна вакво барање до патниците, а според официјалното образложение, авиокомпанијата собира податоци за просечната тежина на патниците и нивниот рачен багаж „со цел да го балансира авионот и да ги пресмета перформансите. потребни за безбедни летови“.

Како што беше најавено, во текот на зимската сезона планираат да ја популаризираат оваа акција, а во текот на летото уште повеќе да се користи за истите цели. Како што соопштија од финската компанија, тоа со патниците го соопштиле преку анкета на социјалните мрежи и мобилна апликација, а волонтерите кои сакале да учествуваат веднаш се јавиле уште пред да се постави опремата.

Според Paivit Talkvist, постар потпретседател за комуникации на Finner, овој вид на податоци може да се користи за да се одреди каде можат да седат патниците, така што авиокомпаниите секогаш ја пресметуваат тежината на сите во авионот, вклучувајќи го товарот и багажот, како и нивниот центар на гравитација. , според упатствата на Управата за цивилно воздухопловство.

Вообичаено, авиокомпаниите користат директиви за тежина на патниците дадени од Европската агенција за воздухопловна безбедност, но одредени авиокомпании, како што се „Кореј ер“ и превозници од Нов Зеланд, користат сопствени мерења - се наведува.

Финер е уште една авиокомпанија која прави свои мерења од 2018 година, кои мора да се ажурираат на секои пет години. Авиокомпанијата собира податоци и за зимската и за летната сезона, бидејќи нивните преференции за облека се менуваат за да се прилагодат на температурите.

Зимските читања ќе бидат завршени во февруари, а летните во периодот меѓу април и мај, соопштија од оваа компанија, пренесуваат европските медиуми. Оваа компанија во јануари регистрирала 819.800 патници, што покажува дека бројот на патници е зголемен за 0,4 отсто во однос на лани.

Од друга страна, како што наведуваат, факторот на оптоварување на патници на авиокомпанијата е намален за три процентни поени на вкупно 69,2 отсто. Вкупните товарни тони се зголемија за 17,5 отсто на годишно ниво во јануари поради зголемениот азиски и европски капацитет. Приходите од товарни тонски километри се зголемени за 16,3 отсто, објави компанијата.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »