Промовирани огласи »

Просечниот Европеец кој живее во стан под кирија троши околу половина од својот приход на кирија, а во некои градови тоа чини значително повеќе. Проверивме како се движат цените за изнајмување во главните градови на земјите од нашето пошироко опкружување и каков е односот помеѓу киријата и платите.

Додека цените на становите растат циклично со повремени корекции, цените на киријата постојано растат, во согласност со растот на трошоците за живот.

Во изминатите петнаесет години, цените на недвижностите пораснаа значително побрзо од кириите. Според податоците на Евростат, од 2010 година, цените на станбените недвижности во Европската унија се зголемени во просек за 48 отсто, додека кириите во истиот период се зголемени за 22 отсто.

Во Хрватска цените на недвижностите се зголемија за 60 отсто во набљудуваниот период, со тоа што паднаа или стагнираа до 2018 година, по што следеше силен раст. Закупнините во тој период пораснале за 25 отсто, а нивниот раст е постабилен.

Купување или изнајмување?

Поради силниот раст на станбената квадратура, граѓаните со просечни плати сè потешко можат да си дозволат да купат стан. Затоа, се повеќе од нив се свртуваат кон изнајмувањето како поприфатлива опција. Проверивме како се движат цените за изнајмување станови во главните градови на 12 земји во нашата поширока средина, врз основа на податоците од глобалната база на податоци Numbeo.

Ги споредивме просечните кирии за еднособни и трисобни станови во центарот и надвор од центарот. Во табелата може да се види и односот на закупнини и просечни плати во набљудуваните метрополи.

Сараево и Скопје најевтини, Берлин најскап

Цените на киријата за еднособен стан во центар се најниски во Сараево (301 евро) и Скопје (322 евра), додека највисоки се во Берлин (1.303 евра) и Рим (1.084 евра). Загреб е во златна средина со кирија од 656 евра.

Во Сараево и Скопје најевтина кирија е за еднособните станови надвор од центарот (214, односно 227 евра), додека најскапа е во Берлин (949 евра) и Виена (733 евра). Загреб повторно е некаде на средина со 259 евра.

Слична е состојбата и со трособните станови. Најевтини кирии имаат граѓаните на Сараево и Скопје, а најмногу плаќаат жителите на Берлин, Рим и Виена.

Најлошата ситуација во Белград

Но, кога се споредуваат цените за изнајмување и просечните плати, сликата е поинаква. Најлоша е ситуацијата во Белград, каде за изнајмување на еднособен стан надвор од центарот се потребни речиси 60 отсто од просечната плата. За споредба, во Загреб 40 отсто од платата оди за изнајмување на ваков стан. Месечната кирија на трособен стан надвор од центарот во Белград чини повеќе од просечната плата (107 отсто), а во Загреб околу две третини од просечната плата.

По Белград, Подгорица (51 отсто за еднособен стан; 89 отсто за трособен стан) потоа следат Варшава (46 отсто за еднособен стан) и Прага (80 отсто за трисобен стан).

Најповолен сооднос кирија и плата има во Сараево, чии граѓани плаќаат 28 отсто од просечната плата за да изнајмат имот со една спална соба надвор од центарот, а 43 отсто за трособен. Поради високите просечни плати, жителите на Берлин и Виена одвојуваат релативно мал дел од платата за изнајмување стан, иако кириите во тие градови се исклучително високи.

Извор: Тпортал.хр

Промовирани огласи »

Никаде не е толку лесно да се започне нов бизнис - претприемачки, но сепак има неколку европски земји каде што е „полесно“ отколку на други места. За почеток, зборуваме за мало или средно претпријатие. И додека некои земји се особено строги кога се во прашање граѓаните надвор од ЕУ, овие пет ги „добредојде“ и прават поволна деловна средина и за „домашните“ и за странците.

Имајќи ги предвид последиците од кризата со Ковид-19 и енергетските тешкотии, Европа е подготвена да им го олесни бизнисот на малите и средни претпријатија (МСП) и во моментов има голем број шеми за поддршка и финансирање, како што е Единствениот пазар. Програмата, Поврзување на Европа (CEF) и Хоризонт Европа. Друг важен факт што можеби не сте го знаеле: ЕУ беше „дом“ на 24,4 милиони мали и средни претпријатија во 2023 година, со близу 85 милиони вработени во овие компании. Ова претставува околу 99,8% од сите растечки бизниси на континентот.

Секако, не беше лесно да се дојде до листата на Топ 5 европски земји каде што е најлесно да се започне бизнис, а во тоа помогна и индексот на леснотија на водење бизнис на Светска банка, врз основа на овие 10 параметри: само започнување бизнис. , леснотија на добивање градежна дозвола, пристап до електрична енергија, регистрација на имот, добивање кредити, заштита на помалите инвеститори, плаќање даноци, прекугранично тргување, спроведување договори и решавање на неликвидност.

Република Ирска

Многу популарна дестинација, каде што Enterprise Ireland инвестира во околу 200 стартапи секоја година. Високиот степен на дигитализација и високите примања се она што ги привлекува работниците, особено странците. Исто така, употребата на еврото и фактот дека Ирска е област од англиско говорно подрачје се важни фактори.

Бугарија

Нашите соседи се истакнаа како нов, популарен деловен центар меѓу претприемачите, а тоа е она што ги воодушевува на почетокот: мал степен на бирократија во процесот на основање компанија, кој трае неколку недели. Дополнително, трошоците за администрација се помали во споредба со некои други европски земји, додека корпоративниот данок е само 10 проценти.

Холандија

Според податоците на СЕФ, таа е петта по големина економија во ЕУ, со БДП од 918,7 милијарди евра. Сместена во западниот дел на континентот, Холандија нуди одлични можности за учење, стекнување работни вештини и живеење висок живот. Иако корпоративниот данок овде е 25,8%, инвеститорите сметаат дека вреди поради позицијата на Холандија и пристапот на пазарот.

Шведска

Една од најстабилните земји во светот е на самиот врв на светската листа во доменот на дигитализација и инфраструктура. Накратко, Шведска е рај за технолошките претприемачи, особено за стартапите. Тоа привлекува и многу експерти од градежниот сектор.

Обединето Кралство

Според Британската бизнис банка, секоја година во ОК се создаваат околу 360.000 нови бизниси. Формирањето компанија е релативно лесно, брзо и евтино. ОК е една од најразновидните економии во Европа, не само што прифаќа странски работници, туку и обезбедува даночни стимулации. Исто така, може да се пофали со силен правен систем.

Промовирани огласи »

Регулаторна комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. 

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемува за 2,00 денара и ќе чини 85,50 денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат.

Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Тиго е современа компанија со високи професионални стандарди која нуди лесни и брзи решенија за микрокредитирање на физички лица.

Моментално вработува:

ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА СТРУМИЦА
ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА ШТИП

СЕТЕК сé од техника е лидер во областа на ИТ, аудио видео и белата техника, кој на македонскиот пазар е присутен повеќе 28 години.

Моментално вработува:

РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО РЕСЕН
РЕФЕРЕФТ ЗА ПРОДАЖБА ВО ШТИП
РЕФЕРЕНТ ЗА ПРОДАЖБА ВО СКОПЈЕ

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

ЛЕАР
ДИГАЛКАР
МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

КАМ доо е најголем синџир на маркети во Македонија кој ги применува основните принципи на хард дисконт: Висок квалитет и постојано ниски цени.

Mоментално вработува:

КАСИЕРИ/КИ ГОСТИВАР
РАКОВОДНИ ЛИЦА КОЧАНИ
РАКОВОДНИ ЛИЦА СКОПЈЕ
КАСИЕРИ/КИ СКОПЈЕ
СОРАБОТНИК ЗА ПЕРСОНАЛ ЗА МАРКЕТИ
СОРАБОТНИК ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЗАЛИХИ
КОМЕРЦИЈАЛИСТ
СУПЕРВИЗОР ВО СЕКТОР ЛОГИСТИКА - ЛЦ ИЛИНДЕН
ВОЗАЧ Ц КАТЕГОРИЈА
СПРЕМАЧИ НА РОБА

Пивара Скопје АД е една од водечките компании во Македонија, заедничко вложување помеѓу Coca-Cola HBC и Heineken.

Моментално вработува:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАРОТ ЗА КУМАНОВО, КРИВА ПАЛАНКА, ПРОБИШТИП, КОЧАНИ, ВИНИЦА

Кромберг и Шуберт се фокусира на развој и производство на комплексни системи за ожичување за автомобилската индустрија.

Моментално вработува:

PRODUCTION AREA MANAGER
ИНСПЕКТОР ЗА КВАЛИТЕТ
ДОСТАВУВАЧ НА МАТЕРИЈАЛИ НА ПРОИЗВОДНА ЛИНИЈА

TBM Group е Чешка компанија, пионир со децениско искуство на организирање глобални деловни конференции и самити. Со канцеларии во Прага и Скопје, TBM Group не е само компанија; тоа е инкубатор за таленти.

Моментално вработува:

JUNIOR SALES EXECUTIVE
CONFERENCE PRODUCER

Групацијата PRIMA е најнапреден систем кој произведува и продава мебел во регионот.

Моментално вработува:

ДИЗАЈНЕР ЗА ВНАТРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ВО БИТОЛА
СОВЕТНИК ЗА ПРОДАЖБА ВО БИТОЛА

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »