Промовирани огласи »

Денес ви ги издвојуваме најпосетуваните работни позиции од реномирани компании на KARIERA.mk, се надеваме дека ќе го најдете вашето идеално работно место меѓу нив.

Техномаркет е промотор на најсовремената технологија во областа на апаратите за домаќинство, црната (ТВ, аудио, видео) и белата техника, како и IT производите.

Моментално вработува:

ПРОДАВАЧ/КИ ВО КАВАДАРЦИ

Фејдом е светски производител на гарнитури произведени во Македонија, од кои 95% се за извоз во Европа, Канада и Америка. Повеќе од 15 години е препознаен по својот модуларен и прилагодлив дизајн, како и високиот квалитет.

Моментално вработува:

ЛЕПАЧ (М/Ж)
ПОЛНЕЊЕ НА ПЕРНИЦИ

ФД ФИНМАК ДОО Скопје со брендовите Тиго и Бонго е современа компанија со високи професионални стандарди која нуди лесни и брзи решенија за микрокредитирање на физички лица.

Моментално вработува:

ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ЕКСПЕРТ ЗА КРЕДИТИРАЊЕ ВО ФИЛИЈАЛИ СКОПЈЕ

Групацијата Виндија опфаќа 14 компании, од кои 8 се со седиште во Хрватска и 6 во соседните земји. Вработува повеќе од 4.000 луѓе. Беспрекорниот квалитет на производите на Виндија е препознаен на бројни меѓународни саеми, што со гордост ја направи компанијата добитник на бројни награди.

Моментално вработува:

ВОЗАЧ ДИСТРИБУТЕР - Ц КАТЕГОРИЈА

Tezenis беше лансиран во септември 2003 година, во близина на Верона, Италија, со цел да се создаде бизнис во продажба на долна облека, домашна облека и пижами за мажи, жени и деца, преку продажна мрежа за франшиза. Од 2003 година, Tezenis има отворено повеќе од 190 продавници главно во Италија и во Европа.

Моментално вработува:

АСИСТЕНТ ВО ПРОДАЖБА - EAST GATE MALL

Пивара Скопје АД е една од водечките компании во Македонија, заедничко вложување помеѓу Coca-Cola HBC и Heineken. Успешна приказна започна во 1922 година и е резултат на огромна посветеност, енергија, знаење, искуство и тимска работа вложени од генерации професионалци.

Моментално вработува:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАРОТ - ХОРЕКА СТРУГА И ДЕБАР (М/Ж)

МАКСТИЛ е регионален лидер во производството на топловалани дебели лимови.

Моментално вработува:

ЕЛЕКТРИЧАР
CONTROLLING SPECIALIST
ДИПЛОМИРАН ЕЛЕКТРО ИНЖЕНЕР - ЕНЕРГЕТСКА НАСОКА
КОНТРОЛОР НА ЛИМ
МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР
КОНТРОЛОР ЗА УЛТРАЗВУЧНО ИСПИТУВАЊЕ НА ЛИМОВИ
ЛЕАР

EРИ Корпорација е компанија со странски капитал и еден од најголемите светски производители и извозници на топлински разменувачи и вентилациски компоненти.

Моментално вработува:

АДМИНИСТРАТОР ЗА ПРОЦЕСИРАЊЕ НА ПОРАЧКИ
АДМИНИСТРАТОР ЗА ЛОГИСТИКА
МАШИНСКИ ИНЖЕНЕР

Веќе трета деценија ДУНА е водечка компанија присутна во бизнис секојдневието во Македонија. Со канцеларии и во Албанија и Србија, посветено работиме на нашата мисија која започна во раните 90ти години, технологијата да биде присутна во сите сегмнети на индустријата, образованието, бизнисот и на целокупното општествено делување.

Моментално вработува:

СЕРВИСЕР НА МУЛТИФУНКЦИСКИ УРЕДИ

ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Илинден, белгиски реномиран производител на автобуси, лоциран во Технолошко Индустриската Развојна Зона – Скопје 2, во Бунарџик/Илинден.

Сите активни позиции од ВАН ХООЛ МАКЕДОНИЈА можете да ги најдете ТУКА.

Се уште невработени?! Сите останати активни работни позиции можете да ги најдете ТУКА.

Промовирани огласи »

Временските и климатските настани редовно ги погодуваат земјоделците, што ја чини Европа повеќе од 50 милијарди евра во 2022 година.

Временските феномени Ел Нињо и Ла Ниња го погодија производството на соја во Латинска Америка, инвазијата на Украина влијаеше на нивното производство, Индонезија забрани испорака на палмино масло во Европа, а медитеранската област се повеќе наликува на пустина.

Блумберг објави дека повеќе од два дена во центарот на Брисел пред два месеци, околу 60 претставници на Европската унија и владини претставници, експерти за безбедност на храна, претставници на индустријата и неколку новинари се собраа за да се соочат со можноста за целосна криза со храна.

Во исто време, неколку улици подалеку, земјоделците продолжија со протестите против политиките на ЕУ, пренесува N1.

„Очекувајте хаос“, предупреди Пјотр Магнушевски, моделар на системи и дизајнер на игри, кој соработувал со Обединетите нации.

Последици од низа шокови

За четири години повеќекратни шокови го потресоа начинот на одгледување, дистрибуција и консумирање на храната, пишува Блумберг. Пандемијата на коронавирус, руската инвазија на Украина и прекините на клучните транспортни рути ги нарушија синџирите на снабдување и ги зголемија цените. Непредвидливото и екстремно време редовно го нарушува земјоделството.

Во овој контекст, официјалните лица повеќе не се прашуваат кога може да дојде до криза со храна, туку со колку кризи можат да се справат одеднаш.

Стрес тест

Стрес-тестирањето е вообичаено во банкарската индустрија уште од финансиската криза. Во Европа, ваквите вежби и тестови се ретки, особено оние фокусирани на храна, вели Магнушевски, научен директор на Центарот за системски решенија во Вроцлав, Полска.

Очигледно Европа е во завидна положба. Тој е еден од најголемите светски добавувачи на прехранбени производи од житарки и млечни производи до свинско и маслиново масло, со некои од најниските нивоа на несигурност во храната.

Во просек, само 14% од трошоците на домаќинствата биле наменети за храна во 2021 година, во споредба со околу 60% во Нигерија и 40% во Египет. Глобалниот индекс за безбедност на храната редовно ги рангира европските земји како најбезбедни во светот.

„Живееме во криза во последните три години“

Но, постојат ранливости. Временските и климатските настани редовно ги погодуваат земјоделците, што ја чини Европа повеќе од 50 милијарди евра во 2022 година. Трошоците за вештачко ѓубриво и енергија потребни за одгледување на земјоделски култури и одржување на оранжериите се зголемија по руската инвазија на Украина.

Работите би можеле да станат уште покомплицирани во 2025 година. Оваа гореспомената симулација, вежба за воени игри за сценарио за криза со храна, започната од официјалните лица во Брисел, покажа вознемирувачки сцени - од грабежи на продавници до немири кои полицијата мораше да ги задржи.

Учесниците издвоија други теми за идните вежби, од безбедноста на храната и биотероризмот до борбата против дезинформациите и подготовката за болести кои се пренесуваат преку животните, пишува БНН Блумберг.

„Вистината е дека неколку влади во Европа се подготвени да управуваат со идните кризи со храна“, вели Крис Хегадорн, пензиониран американски дипломат кој ја организираше работилницата.

„Последниве три години живееме во криза“, додаде тој, наведувајќи дека треба уште многу да се направи. „Кризите ќе доаѓаат само побрзо и потешко.

Пословни.хр  

Промовирани огласи »

Еве неколку совети кои може да ви помогнат да напредувате на работното место:

  • Покажете иницијатива

Бидете проактивни и внимателни. Волонтирајте за дополнителни одговорности и задачи, искажувајте идеи и предлози за подобрување на работните процеси.

  • Развивајте ги вашите вештини

Учете постојано и развивајте ги вашите вештини. Образувајте се, учествувајте на тренинзи, читајте книги и следете ги трендовите во вашата област.

  • Комуницирајте ефикасно

Бидете јасни и прецизни во вашата комуникација. Бидете отворени за слушање и разбирање на потребите и ставовите на другите.

  • Изградете мрежа

Градењето на добри односи со колегите, менторите и раководството може да ви помогне во напредувањето. Бидете пријателски и поддржувачки настроени кон другите.

  • Бидете одговорни

Исполнувајте ги вашите задачи на најдобар можен начин и испорачувајте резултати. Бидете точни и доследни во вашата работа.

  • Покажете лидерски квалитети

Бидете водач во вашата работна група или проект. Исполнувајте ги лидерските улоги и водете ги другите кон заеднички цели.

  • Истражувајте можности за напредување

Бидете внимателни за можностите за напредување во вашата компанија или индустрија. Активно истражувајте ги повисоките позиции и изразете интерес за нив.

  • Продолжете да го покажувате својот потенцијал 

Не се застанувајте кога ќе постигнете една цел или задача, туку продолжете да се стремите кон нови предизвици и успеси.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да напредувате на вашето работно место!

Промовирани огласи »

Македонија бележи назадување во демоктратскиот прогрес открива извештајот на Фридом Хаус, „Нации во транзит 2024“. Ние како држава сме ставени во таканаречените „циклични хибриди“ каде сме вброени во земјите во кои редовните промени во владејачката елита не носат  значајни структурни промени и каде постојано се постојано ги политизираат и заробуваат слабите институции.

Ниту Груевски, ниту неговите најблиски соработници не беа изведени пред лицето на правдата за нивните злоупотреби на функцијата пред 2017 година. Уште полошо, контроверзните измени на Кривичниот законик во 2023 година ги намалија казните за таквите злоупотреби, предизвикувајќи отфрлање на историските случаи додека јавноста веќе се оптеретуваше од фатални корупциски скандали во здравството. Годината, исто така, имаше поларизирачка парламентарна дебата за уставните амандмани кои беа потребни за укинување на ветото на Бугарија на кандидатурата на земјата за пристапување во ЕУ, стои во извештајот. 

Според Фридом хаус земјите со оценка како нашата имаат тенденција да заостануваат во реформите.

Дефинитивната карактеристика на цикличните хибриди е комбинација на вистински политички плурализам и површни институционални промени. Тие имаат тенденција да заостануваат во однос на реформите насочени кон воспоставување силни бариери помеѓу јавниот сервис и приватната добивка. Затоа е од суштинско значење да се промовираат антикорупциски механизми и судски реформи во овие земји, а процесот на пристапување во ЕУ има важна улога во овој поглед. Ако на граѓаните и на новите влади им се обезбедат алатки и стимулации за темелно искоренување на антидемократските наследства по „пресвртни избори“, цикличните хибриди конечно можат да избегаат од нивните партизирани текови и да направат вистински напредок кон демократска консолидација, стои во извештајот. 

Ова објаснува зошто во Извештајот на Фридом хаус“ од оваа година оценката за Северна Македонија бележи опаѓање – од ланската 3.86 на 3.79.

Од оценуваните седум категории нема промени во оценката за пет – национално демократско владеење, изборен процес, граѓанско општество, независни медиуми и локално демократско владеење, а падот се нотира во две категории – судска рамка и независност, и корупција.

Земјите се оценуваат со оценка од 1 (авторитарен режим) до 7 (консолидирана демократија). За потсетување, Северна Македонија во Извештајот од 2023 година доби оценка 3.86 за демократски прогрес, и тогаш бележеше напредок во споредба со 2022 година, кога таа оценка била 3.82. Последната оценка за РСМ сега е пониска од онаа што ја имала во 2022 година.

Според извештајот на Фридом хаус“ 11 земји се во кaтегоријата хибридни режими, но и тие не се униформни, бидејќи ги карактеризираат разлики.Северна Македонија е во групата циклични хибриди заедно со БиХ, Црна Гора, Албанија и Ерменија, за разлика од Косово, Украина и Молдавија кои се во групата демократизирачки хибриди. Србија, Унгарија и Грузија се во групата автократизирачки хибриди.  

Повеќе вести...
барај огласи за вработување » барај останати огласи »